Jerasz Anikó oktatási államtitkár nyilatkozott lapunknak az új tanév kezdetével és a magyar nyelvű tankönyvekkel kapcsolatban, a pénzügyi forrásokról, a könyvek nyomtatásáról és a hiányzó tankönyvekről.
Korábban említette, hogy a minisztérium 42 millió dinárt biztosított tankönyvekre. Megerősíthető-e, hogy ezt az összeget jóváhagyták, és elérhető?
– Igen, ahogyan már korábban is elmondtam, az oktatási minisztérium előteremtette a hiányzó összeget, amelyet a Belgrádi Tankönyvkiadó Intézet – egyéb pénzügyi források kiesése miatt – igényelt a kis példányszámú, azaz a kisebbségi tankönyvek nyomtatására. Kormánydöntés a 42.463.200,04 dinár odaítéléséről szeptember 12-én született. Ebből az összegből az albán, bosnyák, bolgár, magyar, ruszin, román, szlovák és horvát nyelven tanuló diákoknak készülnek többnyire szerzői tankönyvek.
Mennyi tankönyvet nyomtattak eddig, és még mely tantárgyakra vonatkozóakat nem kézbesítették? Mely osztályok számára hiányoznak még a tankönyvek?
– Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a tankönyvkatalógus augusztus 28-ai kiegészítése után 1032 tankönyvhöz juthatnak hozzá azok a tanulók, akik valamelyik kisebbségi nyelven tanulnak. A magyar kisebbség vonatkozásában ez szám szerint 194 címszót, azaz tankönyvet jelent. Magyar nyelven a Belgrádi Tankönyvkiadó Intézeten kívül még 8 magán tankönyvkiadó tankönyvei szerepelnek a katalógusban.
Az állami tankönyvkiadó, amint már említettem, zömében szerzői tankönyveket bocsát ki. Az anyanyelv tanítására olvasókönyvet, nyelvtankönyvet és munkafüzetet az olvasókönyvhöz; tankönyvet az anyanyelv ápolására a nemzeti kultúra elemeivel; tankönyveket a zenekultúra és a képzőművészet oktatására; kiegészítőket a természet és társadalom, a történelem, a zenekultúra és a képzőművészet nevű tantárgyakhoz. Más kisebbségek vonatkozásában foglalkozik a tankönyvek fordításával is, mint pl. a matematika, a polgári nevelés vagy a hitoktatás esetében, de ez a magyar kisebbség vonatkozásában nem mondható el, hiszen mi a fordításban megjelenő tankönyveket a magán tankönyvkiadókkal dolgoztatjuk ki.
A szóban forgó összegből a Tankönyvkiadó Intézet három kategóriába sorolható tankönyveket nyomtat. Az első kategóriába azok tartoznak, amelyeket már évekkel ezelőtt jóváhagytak, de kimerült a raktárkészlet, ezért újranyomtatják. Ilyen tankönyv a magyar diákok vonatkozásában a 2. osztályos olvasókönyv, a nyelvtankönyv, a munkafüzet az olvasókönyvhöz és a zenekultúra-tankönyv; a 3. osztályos diákoknak az olvasókönyv, a nyelvtankönyv, a munkafüzet az olvasókönyvhöz és a zenekultúra-tankönyv; az 5. osztályosoknak a munkafüzet az olvasókönyvhöz és a zenekultúra-tankönyv; valamint a 7. osztályosoknak a nyelvtankönyv. A második kategóriába azok a tankönyvek sorolhatók, amelyeknek a jóváhagyási eljárása befejeződött ugyan, de még nincsenek kinyomtatva. Ebbe tartozik a mi vonatkozásunkban a 6. osztályosok számára a kiegészítő a képzőművészethez, a 7. és 8. osztályosok számára a kiegészítő a történelem oktatásához, valamint a középiskolai 2. osztályosok számára az olvasókönyv és a nyelvtankönyv. A harmadik kategóriába pedig azok a tankönyvek kerülnek, amelyeknek a jóváhagyási folyamata még nem fejeződött be, de az eljárás már a végéhez közeledik, azaz hamarosan esedékes a nyomtatásuk. A mi szempontunkból ezek közé sorolhatók a következő tankönyvek: a középiskolások, pontosabban az 1., a 3. és a 4. osztályosok számára az olvasókönyvek és a nyelvtankönyvek.
Esetünkben az első kategóriába sorolt könyvek a legégetőbbek, vagyis a már jóváhagyott tankönyvek mielőbbi újranyomtatása. Azonban – miután a jóváhagyott pénzeszközök átkerülnek a kiadóhoz – még le kell folytatni a szükséges, törvény által előirányzott eljárásokat is, és csak azután kezdődhet a nyomtatásuk. Reményeink szerint a tankönyvek jelentős részét a tanulók október elején a kezükbe vehetik.
Miért késik, és mikorra várható az ingyen tankönyvek kézbesítése (magyar nyelvű tankönyvek a többgyermekes családok számára)?
– Ingyenes tankönyveket a nagycsaládos gyermekek, a szociálisan rászoruló családok gyermekei, a csonka családban nevelkedő gyermekek és az egyéni oktatási terv szerint tanuló gyermekek kaphatnak. Ezek kézbesítése már folyamatban van, ugyanis már nagy példányszámban megérkeztek az oktatási intézményekbe. A visszajelzések azt igazolják, hogy sok helyen már csak az állami tankönyvkiadó fentebb említett tankönyvei hiányoznak.
Mivel az előző években egy-egy önkormányzat területén előfordult, hogy a helyi önkormányzat is biztosított tankönyveket a tanulóknak, duplázás történt, ennek elkerülése végett ezúttal az önkormányzatoknak nyilatkozniuk kellett, hogy van-e olyan tanács által elfogadott döntésük, amely alapján helyben biztosítanak ingyenes tankönyveket a diákoknak. Ahol így jártak el, azaz határidőn belül jelezték az önkormányzatok, hogy igénylik ezt a fajta támogatást, ott a diákok a még hiányzó ingyenes tankönyveket is hamarosan megkapják.
Nyitókép: Jerasz Anikó