2024. október 3., csütörtök

Az eddigi legjobb nemzetközi helyezés

Az olaszországi robotikaversenyen bajsai, horgosi, topolyai és zentai versenyzők is részt vettek

Szeptember 25. és 28. között tartották meg az olaszországi Bresciában a WRO Open Championship robotikaversenyt, amelyre a májusban megrendezett World Robot Olympiad szerbiai döntőjének második és harmadik helyezettjei jutottak ki. A megmérettetésen 47 ország 1300 résztvevője 238 csapatot alkotva versenyzett. Szerbiából összesen 9 csapat, vagyis 43 fő vett részt. Közülük 5 csapat vajdasági magyar diákokból állt, 23 résztvevővel, 4 csapat pedig szerb diákokból tevődött össze. Az alábbi eredmények születtek:

Az Elementary kategóriában, amelyben összesen 52 csapat versenyzett, a bajsai RoboWoMaen – KocKaLand a 10. helyen végzett. A junior kategória 57 csapata közül a horgosi Robobreakers a 25. helyen végzett, a topolyai CODER CLUB pedig a 45. helyen. A senior kategóriában 41 csapat mérte össze tudását. A kategóriában zentai PROgrammers a 19., a szintén zentai ROBOT MÓKOLÓK pedig a 31. helyezést szerezték meg.

Az előzmények: a World Robot Olympiad szerbiai döntőjét májusban a szabadkai Sportcsarnokban tartották meg. A megmérettetésre Szerbia szinte egész területéről érkeztek csapatok, a jelenlévők többsége azonban vajdasági magyar diák volt. Az eseményen 87 csapat mérte össze tudását, a résztvevők korosztály szerint versenyeztek. A WRO-n gyermekek vehetnek részt kisiskolás vagy akár már 6 éves kortól 19 éves korig. A verseny lényege, hogy a gyerekek programoznak és robotokat építenek, amelyeknek különböző feladatokat kell megoldaniuk. Ilyenkor minden számít, az idő és a kreatív hozzáállás is. A szerbiai döntőn két kategóriát hirdettek meg, a Robomissiont és a Future Innovatorst. A RoboMission kategóriában a csapatok olyan robotot terveztek, amelyik a versenypályán megadott feladatokat teljesítette. Minél idősebb versenyzőkről van szó, annál összetettebb építési és programozási feladatot kellett megoldaniuk. A Future Innovators kategóriájában a csapatok a saját projektumukat prezentálták. Ezeknek pedig kapcsolódniuk kellett az idei témához, vagyis a környezetvédelemhez, a fenntartható fejlődéshez. A szervezők az országos döntőről mindegyik kategória első helyezettjét a világversenyre, Törökországba küldték, a második és harmadik helyezetteket pedig a nyílt bajnokságra, Olaszországba.

A verseny izgalmas pillanatai (Csanádi Bertalan felvétele)

A verseny izgalmas pillanatai (Csanádi Bertalan felvétele)

Dr. Námesztovszki Zsolt, a World Robot Olympiad szerbiai koordinátora elmondta, a gyerekek kiválóan teljesítettek, és a nemzetközi színtéren elért 10. hely a legjobb eredményük eddig, hiszen korábban a 17. helyen végeztek.

– Az első napon négy versenykör volt, amelyek az elementary pályán zajlottak, amelynek fő témái a fenntartható fejlődés, okosfarmok, zöldenergia és környezetvédelem voltak. A csapatok előre megadott szabályok szerint versenyeztek, amelyre már január óta készültek. A második napon az úgynevezett secondary challenge következett: a pályaelemek ugyanazok maradtak, de a szervezők új szabályokat találtak ki, hogy a csapatok kreativitását és önállóságát is felmérjék. A gyerekeknek kevés lehetőségük volt kommunikálni a coach-okkal, így kiderült, mennyire képesek az önálló helytállásra. Ebben a kihívásban minden évben kimagaslóan szerepelnek a vajdasági magyar csapatok – emelte ki dr. Námesztovszki Zsolt, aki a verseny előzményeiről is beszámolt.

A felkészülésnek része volt a szabályértelmező tábor, amelyet január 15-én tartottunk meg Zentán. A gyerekek sokat tanulhattak, továbbá újabb csapatvezetőket is képeztünk. Ezután következett a nemzeti verseny, majd az összetartó tábor szeptember elején, amely kifejezetten a versenyhelyzetre készítette fel a csapatokat. Azt kell tudni, hogy azért stresszhelyzetben programozni vagy kis alkatrészekkel manipulálni nem egyszerű. Erre igyekeztünk a gyerekeket felkészíteni, hogy próbáljanak fókuszálni, koncentrálni – mondta beszélgetőtársunk, majd hozzátette, az olaszországi megmérettetésen fontos volt az angol nyelv ismerete is, mert a leírt szabályok idegen nyelven kerültek a gyerekek kezébe, és a bírókkal is angolul kommunikáltak.

Bresciában a verseny mellett városnézésre is volt időnk, ahol megismerkedtünk a helyi épített örökséggel, például várakkal és templomokkal, de néhány érdekes kísérőrendezvényen is részt vettünk, például egy robotzenekar koncertjét is megnéztük, amely lenyűgöző volt, valamint LEGO-építő programok is színesítették a napokat. Összességében a gyerekek nagyon jól érezték magukat, barátkoztak, és büszkék voltak az elért eredményeikre, valamint rengeteg szakmai támogatást kaptak – hallottuk dr. Námesztovszki Zsolttól, aki elmondta, a vajdasági magyar csapatokat a Magyar Nemzeti Tanács támogatta, amiért nagyon hálásak az egész delegáció nevében.

Városnézésen a csapat (Csanádi Bertalan felvétele)

Városnézésen a csapat (Csanádi Bertalan felvétele)

Nyitókép: Dr. Námesztovszki Zsolt a csapattal (Csanádi Bertalan felvétele)