Csütörtökön este Újvidéken, az Európa Kollégium dísztermében Ivánfi Ádám, Németországban élő matematikus-informatikus tartott előadást Miért ignormálja az indogermán nyelvészet a magyar nyelvi kapcsolatokat? címmel. Az eseményt Snejder-Sára Ildikó, az Európa Kollégium igazgatónője nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte, hogy a rendezvény fő szervezője a Magyar Nemzeti Tanács, és külön megköszönte az MNT-nek, hogy az előadásnak, amely Vajdaságban összesen két helyszínen kerül megrendezésre, az Európa Kollégium adhat otthont. Az igazgatónő köszöntötte az MNT tagjait: Tóth Ramónát, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagját, továbbá Lakatos Adriánt az MNT Nyelvhasználati Bizottság elnökét, illetve Lulić Emilt, az MNT hivatalának vezetőjét. Tóth Ramóna köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az indogermán nyelvészet és a magyar nyelvi kapcsolatok témája hosszú ideje foglalkoztatja a nyelvészeket és kutatókat, ugyanakkor e rendezvény különleges alkalmat biztosít arra, hogy egy új, friss szemléletmódot hallhassanak a résztvevők. Ő mutatta be az előadót, Ivánfi Ádámot, akiről elmondta, hogy matematikus és informatikus, aki a matematikai nyelvészet területéről indult, majd az általános nyelvészet rejtélyeihez és kihívásaihoz vezetett útja. Ivánfi Ádám kutatásai során olyan kérdésekre keresi a választ, mint például a magyar nyelv ősi kapcsolatai más nyelvekkel, illetve hogy a tudományos nyelvészeti módszertan hogyan segít feltárni ezeket a kapcsolatokat. Egyik kiemelt kutatási kérdése, hogy az indogermán nyelvészet miért hagyja figyelmen kívül a magyar nyelv kapcsolatait, és ennek milyen következményei vannak a nyelvtudomány számára.
Ivánfi Ádám előadása során a szép számban megjelent hallgatóság betekintést nyerhetett a prehisztorikus történet és a nyelvtudomány összefüggéseibe, valamint azokba a nem tudományos tényezőkbe is, amelyek befolyásolják a nyelvészeti kutatásokat. Ivánfi részletesen kifejtette, hogy az indogermán nyelvészeti megközelítések miért hagynak figyelmen kívül bizonyos magyar nyelvi kapcsolatokat, és rávilágított arra, hogy ez milyen módszertani problémákat vet fel. A közönség számára különösen érdekes volt, amikor Ivánfi bemutatta, hogy hogyan lehet kimutatni a látszólag távoli nyelvek, mint az angol és a magyar közötti nyelvi átfedéseket. Az előadás tudományos szempontból rendkívül átfogó volt, mégis közérthetően mutatta be a nyelvtudomány komplex kérdéseit, így nemcsak a szakértők, hanem a laikus közönség is élvezhette az elhangzottakat. Ivánfi elméletei és kutatási eredményei sok kérdést vetettek fel a hallgatóságba.
A résztvevők az előadás után kifejthették gondolataikat és észrevételeiket az Ivánfi Ádám előadása során elhangzott témákkal kapcsolatban.
Nyitókép: Ivánfi Ádám előadása a magyar és indogermán nyelvészet kapcsolatainak feltárásáról (Zabos Kasziba Angéla felvétele)