Az Oktatási Minisztérium a hónap elején jelentette meg pályázati felhívását a kifejezetten tehetséges középiskolások ösztöndíjazására. Az ösztöndíjat az a 300 tanuló nyerheti el, aki 4,5-es átlag feletti tanulmányi eredménnyel rendelkezik – tehát kitűnő bizonyítvánnyal –, illetve köztársasági vagy nemzetközi versenyeken az első három hely valamelyikén végezett. A pályázati elbíráláshoz egy, a minisztérium által létrehozott általános intelligenciateszt kitöltése is szükséges.
Jerasz Anikó oktatási államtitkár lapunknak nyilatkozva ismertette a részleteket.
– A szerbiai Oktatási Minisztérium ösztöndíjpályázata a tehetségsegítés fejlesztésének egyik sajátos, középiskolás diákoknak szóló formája, amely kiemelt lehetőséget ad a tehetséges fiatalok hosszú távú, folyamatos és biztonságos segítésére. Ettől a tanévtől kezdve a kisebbségi nyelveken tanuló diákok anyanyelvükön teljesíthetik az ezzel járó feltételeket. Ennek külön örülök, és bízom benne, hogy sok tehetséges, anyanyelvén tanuló kisebbségi középiskolás diák fog pályázni. A magyar anyanyelvű oktatás szempontjából a Vajdaságban 34 középiskola, vagyis 22 szakközépiskola, 10 gimnázium és 2 művészeti iskola tehetséges diákjainak kínálkozik arra lehetőség, hogy pályázzanak. Amíg korábban a pályázattal együtt járó tesztet a középiskolások csak szerb nyelven tölthették ki, most jóleső érzéssel elmondhatom, hogy sikerült eredményre jutnunk: ettől a tanévtől kezdve a képesség- és tudáspróba feladatsora mind a nyolc kisebbségi nyelven – albán, bosnyák, bolgár, magyar, román, ruszin, szlovák és horvát nyelven is – elérhető lesz. Öt kisebbségi nyelvre: a magyarra, a horvátra, a románra, a ruszinra és a szlovákra a fordítást a tartományi oktatási titkárság vállalta magára, míg a bolgár, a bosnyák és az albán nyelvű teszteket az Oktatási Minisztérium készíti elő. A pályázat leadási határideje október 31-e, a tesztelésre pedig várhatóan november közepén kerül sor. A tesztelésen kívül a diákok rangsorolásában fontos szerepet kap az is, hogy milyen a tanulmányi eredményük, és hogy milyen helyezéseket értek el országos és nemzetközi versenyeken. Egyébként a vissza nem térítendő tehetségtámogatás összege havonta 15 ezer dinár, 12 egyenlő részletben kifizetve – hallottuk Jerasz Anikótól, aki hozzátette, hogy az a diák, aki ebben a tanévben elnyeri az ösztöndíjat, a következő tanévben is jogosult lesz rá, feltéve, hogy sikerül megtartania 4,5 feletti tanulmányi átlageredményét. Ami a nyertes pályázók számára folyamatos támogatást jelent, ha kitartóan jól teljesítenek.
A diákok a pályázatra online jelentkezhetnek a minisztérium weboldalán, ahol a szükséges adatok és dokumentumok feltöltése után a jelentkezés véglegesítéséhez kapott linkre kell kattintaniuk. A minisztérium a beküldött anyagok ellenőrzése után értesíti a jelentkezőket a pályázat státuszáról is.
A tesztelés is online történik, így a diákoknak olyan számítógépre vagy laptopra lesz szükségük, amely kamerával és mikrofonnal is rendelkezik. Amennyiben nem tudják ezeket az eszközöket biztosítani, a tesztelés személyesen is megoldható a kijelölt belgrádi helyszínen, amelyről az érintettek a későbbiekben kapnak majd értesítést. Fontos, hogy a diákok megőrizzék regisztráció során kapott PIN-kódjukat, amelyre szükség lesz a teszt hozzáféréséhez.
A jelentkezés módjáról, feltételeiről és a szükséges dokumentumokról minden információ megtalálható az Oktatási Minisztérium honlapjának következő linkjén: https://prosveta.gov.rs/skolski-i-studentski-zivot/stipendije/stipendije-za-izuzetno-nadarene-ucenike-i-studente/
További tájékoztatás telefonon is kapható: hétköznapokon, 10 és 12 óra között a 011/2403-547-es vagy a 011/3806-914-es telefonszámokon, illetve e-mailben a studenti@prosveta.gov.rs címen.
Ha bármilyen műszaki probléma merülne fel a jelentkezés során, a segítségnyújtás hétfőtől péntekig, 10 és 15 óra között érhető el a talenti@totalassessment.rs e-mail-címen vagy a 066/88-89-344-es telefonszámon.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele