ÉSZAK- ÉS NYUGAT-BÁCSKA
Somogyi Tünde, a Szekeres László Alapítvány ügyvezetője elmondta, alapítványuk pályázatot tesz közzé a magyar tagozaton tanuló középiskolások részére meghirdetendő ösztöndíjak odaítélésére. Céljuk, hogy a diákok érezzék, figyelnek rájuk, ezért támogatni szeretnék őket tanulmányaikban. Hiszik, hogy a diáksegélyezés fontos eszköz, amely segíthet a vajdasági fiataloknak motivációt nyújtani és megerősíteni bennük, hogy értékelik és megbecsülik őket. A pályázat részleteiről így nyilatkozott lapunknak:
– Az ösztöndíjra azok a diákok pályázhatnak, akik Apatin, Hódság, Kishegyes, Kúla, Szabadka, Szenttamás, Topolya, Verbász, Zombor községek területén rendelkeznek bejelentett lakcímmel, és az előző tanévben legalább 3,5-ös tanulmányi átlagot értek el. Azok a diákok, akik nem felelnek meg a pályázati feltételeknek, vagy az eddigi iskoláztatás alatt évet veszítettek, nem pályázhatnak. A sikeres pályázók egyszeri, 8000 dinár értékű, vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, amelyet még karácsony előtt, december 25-éig utal át az alapítvány. A pályázatok benyújtási időszaka november 1-jétől december 1-jéig tart, az elbírálás december 15-éig lezajlik. A jelentkezéshez szükséges adatlap és nyilatkozat, valamint a pályázati felhívás elérhető a Szekeres László Alapítvány honlapján (www.szla.org.rs/web/). A dokumentumokat háromféleképpen lehet benyújtani: postai úton a címünkre (Makszim Gorkij 6/A), e-mailben (diaksegelyezes@szla.org.rs) vagy személyesen a székházban. További részletekért a 554-450-es telefonszámon lehet érdeklődni – emelte ki Somogyi Tünde
ÚJVIDÉK, TEMERIN, ÓBECSE, SZERÉMSÉG
Kovács Birkás Zsoltot, az újvidéki Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ (VMIK) koordinátorát kérdeztük a szervezet tevékenységeiről és az általuk kiírt ösztöndíjpályázatról.
Kérem, mutassa be a Vajdasági Magyar Ifjúsági Központot és céljait!
– A Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ egy 2008 óta aktív civil szervezet, amely kiemelten a vajdasági magyar fiatalok támogatására és közösségépítésére összpontosít. Célunk, hogy olyan értékes programokat és lehetőségeket kínáljunk a fiataloknak, amelyek hozzájárulnak a szakmai és személyes fejlődésükhöz, valamint az identitásuk megőrzéséhez. Minden évben több ifjúsági képzést tartunk, amelyeken a résztvevők új készségeket sajátíthatnak el és bővíthetik a kapcsolataikat. Kiemelkedő eseményünk a nyári ETNO tábor, amely a közösségépítést, a hagyományok megőrzését és a fiatalok közötti kapcsolatok elmélyítését szolgálja.
Ezekenkívül évente legalább egy ifjúsági bált is rendezünk, amely mindig nagy érdeklődésnek örvend. A bált azért tartjuk fontosnak, mert lehetőséget nyújt a fiataloknak arra, hogy megismerjék egymást, és egy különleges közösségi élmény részesei lehessenek.
Hogyan segíti a szervezet a vajdasági magyar diákokat?
– A szervezet egyik legfontosabb programja a Dél-bácskai Magyar Ösztöndíjprogram, amelyet már harmadik éve mi bonyolítunk le. Ezzel az ösztöndíjjal a vajdasági magyar középiskolásokat támogatjuk, hogy segítséget kapjanak tanulmányaik finanszírozásához és mindennapi költségeikhez. Az ösztöndíj a vajdasági magyar fiataloknak szóló támogatások egyik kulcsfontosságú eleme, hiszen sok család számára jelentős anyagi segítséget nyújt a tanulásban.
Ezenkívül a maradéki iskolabuszprogramot is mi szervezzük három-négy éve, amely Újvidékre szállítja a felsős diákokat. Ez a kezdeményezés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a vidéken élő fiatalok is könnyedén eljussanak az iskolába, és ne maradjanak ki az iskolai oktatásból a távolság miatt.
Mely településekről várják a középiskolások jelentkezését az ösztöndíjra?
– Ahogy említettem, az ösztöndíjpályázatot az idén már harmadik alkalommal hirdetjük meg, és azokra a diákokra fókuszálunk, akik lakcíme Újvidék, Temerin és Óbecse községben van, illetve a Szerémségből származnak, és magyar tannyelvű tagozaton tanulnak. Célunk, hogy ezzel az ösztöndíjjal támogassuk a vajdasági magyar közösség fiataljainak fejlődését, és segítséget nyújtsunk számukra a tanulmányaik során felmerülő anyagi kihívások kezelésében.
Milyen összegű támogatásban részesülhetnek a diákok, és hogyan döntöttek erről?
– Az idén egységesítettük az ösztöndíj összegét, amely egyeztetés eredménye a Magyar Nemzeti Tanáccsal és a Vajdaság területén működő más diáksegítő egyesületekkel. Minden támogatott középiskolás diák egyszeri, 8000 dináros támogatást kap, amely célzottan a tanulmányokhoz kapcsolódó költségek, például útiköltségek, könyvek és taneszközök fedezésére szolgál. Tavaly 140 diák részesült ebben a támogatásban, és az idén is hasonló érdeklődésre számítunk. Reméljük, hogy a program hosszú távon is megmarad, hiszen a visszajelzések alapján sok diák és család számára nyújt jelentős segítséget.
ZENTA MELLETT ADA, CSÓKA, MAGYARKANIZSA, TÖRÖKKANIZSA
Nehéz időkben, még 1991-ben alakult meg a Zentai Diáksegélyező Egyesület tíz zentai polgár összefogásával a szabadkai Kosztolányi Dezső Diáksegélyező Egyesület alapegységeként. Azzal a nemes szándékkal hozták létre, hogy segítse a jó képességű, tanulni vágyó, de nehéz anyagi körülmények között élő magyar anyanyelvű fiatalokat. Nagy lendülettel dolgoztak az akkori tagok is, és több irányból is jött a segítség, még külföldön élő magyar családoktól is. Az egyesület nevét 2001-ben változtatták Zentai Diáksegélyező Egyesületre (ZENDE), azóta így működik.
Nagy Rózsa, a ZENDE jelenlegi elnöke elmondta, az egyesület az eltelt 33 év alatt több mint 5000 középiskolás diákot és egyetemistát részesített ösztöndíjban, amire nagyon büszkék, hiszen sokaknak a ZENDE jelentette az egyetlen támaszt.
– Minden évben pályázatot írunk ki ösztöndíjak odaítélésére a vajdasági fiatalok részére. Idáig az adai, a csókai, a törökkanizsai és a zentai önkormányzathoz tartozó községek tanulói pályázhattak, ettől az évtől viszont a Magyarkanizsa községbeliek is hozzánk tartoznak. Azok pályázhatnak, akik tanulmányi átlaga legalább 3,5, és magyar tannyelven tanulnak a középiskolában. Mi csak a középiskolásokat ösztöndíjazzuk, az egyetemisták máshonnan kapnak támogatást – tájékoztatott Nagy Rózsa.
Mint mondta, november elsejétől lehet benyújtani a pályázatokat, és a támogatásban részesülők egyszeri, 8000 dináros juttatást kapnak, amit karácsonyig ki is fizetnek a diákoknak.
– Ez nem nagy összegű támogatás, de nagyon jól jöhet, hiszen egyben kapják kézhez a családok. Én magam is a zentai diáksegélyezőtől kaptam segítséget, és akkoriban még havonta érkezett a támogatás, az is jó volt, viszont így, egyben még hatékonyabb talán. Akár ruhára, akár tanszerre, akár bármi másra van szüksége a tanulónak, ebből megveheti, a szülőknek ez biztosan nagy segítség. Engem mindig nagyon jó érzéssel töltött el, hogy támogatott a ZENDE, szerintem a mostani ösztöndíjasok is így vélekednek – fogalmazott a zentai egyesület elnöke.
A pályázattal kapcsolatban hangsúlyozta, nem kizáró ok, ha a tanuló máshonnan is kap ösztöndíjat vagy segítséget, tehát szabadon lehet pályázni.
A ZENDE tagságával kapcsolatban elmondta, hogy tízen vannak, és mindannyian önkéntes munkával járulnak hozzá az egyesület működéséhez. Székházuk nincs, mindig is Zentán, a Szociális Védelmi Központ helyiségeiben tevékenykedtek.
Nagy Rózsa még hozzátette, hogy nyár óta vezeti a Zentai Diáksegélyező Egyesületet, és a jövőben szeretne jótékonysági eseményt szervezni, amelyen gyűjtenének az egyesület javára.
– Erre régebben is volt példa, úgy emlékszem, szép ünnepségeken, tartalmas programösszeállításokon gyűjtöttek a gyermekek számára. A tavaszra mi is tervezünk egy jótékonysági koncertet, ezzel is gyarapítva azt az összeget, amelyet szétosztunk a diákok között – mondta.
A pályázat, amely november 1-je óta nyitott, a Bethlen Gábor Alap forrásaiból valósul meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával.
BÁNÁT
A Nagybecskereki Diáksegélyező Egyesület (NDE) az egyetlen bánáti diáksegélyező, amely 1993. derekán alakult meg. A középiskolások, valamint a főiskolások és az egyetemisták segélyezésén kívül beindították a Hétvégi Óvodájukat, és 1997-ben –Vajdaságban elsőként – sikerült egy mikrobuszt is beszerezni az óvodások és kisiskolások szállítására. Az egyesület területileg – Csóka és Törökkanizsa kivételével – Bánátot fedi.
– Voltak évek, amikor 120 középiskolás fordult hozzánk, és akkor „piros vonalat” kellett húznunk, hogy csak a legrászorultabbak részesüljenek anyaországi támogatásban. A közép-bánáti településeken kívül mindig szép számban voltak pályázóink a déli és az északi területekről is. Aztán idővel a támogatási rendszer változott, és jelenleg csak a magyar középiskolákba járó diákok kapnak tőlünk tanulmányi segélyt. Közben megfeleződött a pályázók száma. Egyrészt kevés a magyar diák, de azért is, mert csökkent a magyar középiskolai tagozatoknak a száma –mondta Meleghy Zoltán, a NDE titkára.
Milyen a helyzet ebben a tanévben?
– A Magyar Nemzeti Tanáccsal való korábbi megbeszélés alapján, mi az idén is meghirdettük a pályázatunkat szeptember folyamán,és nagyjából már be is érkeztek a bejelentkezések. De tekintettel a minapi megbeszéléseken elhangzottakra, kivárjuk a többieket, hogy a nagyjából december elejéig lebonyolított értékelés után mindnyájan egyszerre tegyük közzé a pályázati eredményeket. Karácsony táján osztjuk ki a 8000 dináros egyszeri támogatást egész Vajdaságban. Ezúttal is szinte minden bánáti településről vannak pályázóink. Elsősorban falvakból, de Nagybecskerekről is érkeztek jelentkezők. A támogatást remélhetőleg jövőre már emelhetjük, de a bánáti szülők ezt a juttatást is hálával fogadják, mert itt a szórványban minden segítség sokat jelent.
Mitudható az egyesület egyéb tevékenységeiről?
– Elindítottuk a Hétvégi Óvodánkat is, amely megpróbál hézagpótló szerepet betölteni. A városban ugyanis egyetlen állami óvodai csoport létezik, és a magyar szülők egy része (sokszor) anyagi gondok miatt, a közelebbi, szerb óvodába iratja be a gyerekét. A gyerekek egy része vegyes házasságban született, és azért jár a Hétvégi Óvodába, hogy megtanuljon magyarul. Ez most a Petőfi MME szervezésében működik, ők utaztatják az óvodásokat is.
A nagybecskereki kisiskolások utaztatása továbbra is aktuális.
– Az egyesületünk mikrobusza 1998 februárjától szállítja a gyerekeket, amely az óvodások, és a kisiskolások ingyenes utaztatásában nyújt segítséget a szülőknek. Ez az idén elhunyt Várady Józsefnek, a NDE titkárának a kezdeményezése volt, ugyanis a kilencvenes évek derekán uralkodó helyzetben komoly gondot okozott a legkisebbek utaztatása. Jelenleg 14 alsóst utaztatunk, köztük hét első osztályos kisdiákot. Emellett hétvégenként kirándulásokra is elvisszük őket. Járművünk folyamatos munkájához nagyban hozzájárult a megboldogult Tóth Zoltán. De szerencsére mindig vannak, akik folytatják a megkezdett munkát. A diákbuszunk pedig már a MNT diákbuszprogramjának a része. Mindez a tevékenységünk a Magyar Kormánynak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően működik – fejezte be nyilatkozatát Meleghy Zoltán.
Nyitókép: Somogyi Tünde, a szabadkai Szekeres László Alapítvány ügyvezető igazgatója (Somogyi Tünde archívuma)