Magyarországi és hazai adományoknak köszönhetően 749 táblagépet kaptak a Magyar Nemzeti Tanács révén azok a vajdasági általános iskolák, ahol magyar nyelven is folyik az oktatás.
A digitális eszközöket pénteken a Szekeres László Alapítvány szabadkai székházában ünnepélyes keretek között vehették az intézmények igazgatói, illetve képviselői. A technikai felszerelés a digitális világot bemutató órákon, illetve az informatika termekben válhat hasznukra a tanulóknak. Az általános iskolák mellett további 80 táblagép is jó helyre került: 30 jutott az Európa Kollégiumnak, továbbá részesültek az ajándékból azon intézmények is, amelyek a középiskolás ösztöndíjak lebonyolításában együttműködnek az MNT-vel: 20 táblagépet a Szekeres László Alapítványnak, 15-öt a Zentai Diáksegélyező Egyesületnek, 5-öt a Nagybecskereki Diáksegélyező Egyesületnek és 10-et az újvidéki Vajdasági Magyar Ifjúsági Központnak osztottak ki. Az ajándékcsomagokat Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke adták át az intézmények képviselőinek.
Az MNT elnöke arról szólt, hogy a digitális eszközök a mindennapjaink részei, ezért fontos, hogy fiatalok megismerkedjenek ezekkel, hiszen nem mindenkinek van lehetősége arra, hogy saját tulajdonában legyenek ilyen gépek.
– A digitális világ elnevezésű tantárgy az algoritmikus gondolkodás alapjaiba vezeti be az elsősöket és a másodikosokat, harmadik osztálytól pedig komolyabb programozásra tanítják a diákokat. Az MNT ajándékcsomagjai a digitális világban való eligazításhoz járulnak hozzá. Kiemelkedőnek tartjuk, hogy minden általános iskolába eljussanak az okoseszközközök, illetve hogy a számítástechnikai eszközállomány bővüljön. Emellett azoknak az intézményeknek és szervezeteknek is osztunk táblagépeket, amelyek közvetlen vagy közvetett úton foglalkoznak a gyermekek oktatásával és nevelésével. Iskolaépületenként az első és negyedik osztályos tanulói létszám alapján osztottuk le a táblagépeket, azaz 1-10 tanuló között három táblagépet adtunk, 11-50 között öt táblagépet, 51-100 között tízet, 100-200 között tizenötöt, 200 tanuló felett pedig húsz táblagépet kaptak az intézmények, így egy osztályban egy táblagép akár két gyereknek is jut. Összesen tehát 749 táblagépet kapnak a vajdasági általános iskolák. Hiszem, hogy az adomány elősegíti majd valamennyi intézmény és szervezet munkáját – emelte ki Fremond Árpád.
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kihangsúlyozta: a táblagépek intézményekhez, iskolákhoz, egyesületekhez, civil szervezetekhez kerülnek annak érdekében, hogy segítsék a vajdasági magyar gyermekek és fiatalok tudásszerzését, versenyképességének a növelését, valamint az ismeretszerzést.
– Az MNT az autonómia megvalósításának a legfontosabb eszköze, ezért jár kéz a kézben az MNT és a Vajdasági Magyar Szövetség mindig. Az MNT és a többi nemzeti tanács nem létezne, hogy ha a VMSZ nem tudta volna elérni, hogy törvénybe foglalt hatáskörei legyenek a nemzeti tanácsoknak. Ma van 22 éve annak, hogy az első MNT Intéző Bizottságának elnökévé választottak. Ez az a tisztség, amelyet Sárközi István töltött be néhány nappal ezelőttig. Több mint húsz évvel ezelőtt az autonómia építés és a mostanihoz hasonló események szolgáltatják a legjobb bizonyítékot arra, hogy az MNT nem egy absztrakt, elvont szervezet, hanem ilyen jellegű akciókat tud megvalósítani, aminek köszönhetően az összes magyarul is oktató intézmény informatikai kabinetje egy ilyen fejlesztési lehetőségrendszerhez jut – hallottuk dr. Pásztor Bálinttól, aki hozzáfűzte, közös feladatuk, hogy a vajdasági magyar tanulóknak versenyképes oktatást biztosítsanak, ehhez pedig korszerű eszközökre is szükség van. A versenyképes tudásnak pedig az az egyik feltétele – természetesen amellett, hogy megfelelő oktatók legyenek –, hogy a tárgyi feltételek is adottak legyenek ehhez.
Somogyi Tünde, a SZLA ügyvezetője elárulta, alapítványuk első alkalommal hirdette meg a pályázatot a magyar tagozaton tanuló középiskolások részére meghirdetendő ösztöndíjak odaítélésére. A jelentkezési határidő december 1-je volt és a sikeresen pályázók karácsony előtt megkapják a támogatást. Mint mondta, több mint 600 pályázat érkezett a középiskolások részéről intézményükbe, és a 20 táblagépet a legjobb tanulmányi eredményekkel rendelkező pályázók között fogják kiosztani.
Szepesi Zoltán, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatója elárulta, intézményük 800 tanulóval, köztük 375 alsós diákkal rendelkezik, és öt épületben zajlik a munka.
– Az eddigi támogatásoknak köszönhetően három épületünkben tudtunk kialakítani informatikai kabinetet. A tanárok önfeláldozó munkájának köszönhetően egy sikeres LEGO robot- és programozó szakkör zajlik az iskolánkban, és nagyon hasznos számunkra minden ilyen támogatás, ami ezt a munkát segíti. A meglévő eszközeink mellett nagyon jól jönnek ezek a hordozható eszközök is, illetve jó szolgálatot tesznek majd a táblagépek azokban az épületekben, ahol nincs informatikai terem – hangsúlyozta Szepesi Zoltán.
A beszédek után három általános iskolának és egy oktatással foglalkozó intézménynek adták át jelképesen a táblagépeket és a hozzájuk tartozó tokokat. Az ajándékcsomagokat dr. Pásztor Bálint és Fremond Árpád adták át Vidrács Krisztinának, a torontálvásárhelyi Moša Pijade Általános Iskola igazgatónőjének, Szepesi Zoltánnak, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatójának, Bognár Beátának, a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola igazgatónőjének, és Somogyi Tündének, a Szekeres László Alapítvány ügyvezetőjének.
Nyitókép: Dr. Pásztor Bálint: A táblagépek iskolákban, egyesületekben, civil szervezetekben segítik majd a versenyképes tudás megszerzését (Molnár Edvárd felvétele)