2024. december 26., csütörtök

Január huszadikától sztrájk?

A pedagógus-szakszervezetek a teljes munkabeszüntetést fontolgatják

A köztársasági kormány pénteken döntött arról, hogy meghosszabbítja a téli szünetet, és december 23-án mindenki számára véget ért a tanítás Szerbiában. Tekintettel arra, hogy Vajdaságban mindenképp december 23-án kezdődött volna a téli szünet, itt a felháborodás nem akkora, mint Szerbia más részein, ahol egy héttel – pontosabban négy munkanappal – tovább kellett volna iskolába járniuk a diákoknak. Vagyis még szűk egy hetük lett volna a tanulóknak és a tanároknak, hogy jegyeket kapjanak és osszanak, esetleg lezárják a félévi osztályzatokat. Vajdaságban a döntés értelmében szintén hosszabb lesz a téli szünet, és január 20-ig tart. A reprezentatív pedagógus-szakszervezetek közleményt adtak ki, amelyben jelezték, hogy a tanév rendjének módosítása miatt – mivel a tervezettnél négy nappal korábban zárult az első félév – nem lehetséges a tanulók félévi osztályzatainak lezárása.

Hozzáteszik, hogy a téli szünetet az Oktatási Minisztérium kérésére korábban hirdették meg, és a pedagógusok nem felelősek az ebből fakadó következményekért.

– Nem törvényes, hogy a szüneten lévő tanulókat vizsgáztassák. A szünet alatt semmilyen formában nem lehetséges, és nem is törvényes, hogy bármilyen oktatási-nevelési tevékenységet szervezzenek a gyerekekkel, beleértve a napközis ellátást – közölték a szakszervezetek.

Az oktatási dolgozók január 20-a után szavaznak arról, hogy teljes munkabeszüntetést hirdetnek-e. A pedagógus szakszervezetek – miután a kormány és az illetékes minisztériumok „erőszakosan” félbeszakították a tanítást, és december 24-től rendkívüli téli szünetet rendeltek el – hat pontból álló határozatot hoztak. Ez a következő:

– A szünet alatt rájuk rótt további feladatokat nem végzik el.

– Nem tartanak osztálytanácsi- és tantestületi értekezleteket, amelyek a tanulók eredményeinek és magatartásának értékelésére vonatkoznak; e tevékenységeket a második félévre halasztják.

– Szükségesnek tartják a speciális iskolák felvételi naptárának módosítását, ha a tanév rendje már módosult.

– Javasolják, hogy szülői értekezleteket tartsanak, ahol a szülőket tájékoztatják a szakszervezetek és az alkalmazottak álláspontjáról.

– A „tanév rendjének erőszakos átszabása” miatt a szakszervezetek szerint elengedhetetlen az oktatási miniszter és teljes csapatának leváltása.

Kérdőívet küldenek ki a szakszervezeti tagságnak egyetlen kérdéssel: „Egyetért-e azzal, hogy január 20-án teljes munkabeszüntetéssel kezdjük meg a sztrájkot a követeléseink teljesítéséig?”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay.com