2025. január 15., szerda

Tiltakozással (is) kezdődik a második félév?

A szakszervezetek egy része január 20-ára munkabeszüntetést jelentett be

Mégsem lesz gördülékeny a második félév kezdete az általános iskolák és középiskolák egy részében. Néhány pedagógus-szakszervezet munkabeszüntetést és tiltakozó megmozdulást helyezett kilátásba január 20-ára, illetve 20-ától.

A téli szünidő ellenére élénk tevékenység folyik az oktatásügy háza táján: a négy reprezentatív pedagógus-szakszervezet képviselői az oktatási minisztériummal tárgyaltak a béremelésről és az új ágazati kollektív szerződésről. A minisztérium a tárgyalások után közölte, képviselői elfogadták a szakszervezetek béremelésre irányuló követelését. Eközben az iskolákban felmérést végeztek, az oktatásügyi dolgozók milyen arányban gondolják úgy, hogy munkabeszüntetéssel kell kezdeni a második félévet. A Politika közölte az első, nem hivatalos eredményeket, amelyek szerint az összes iskolai dolgozó 15 százaléka van a munkabeszüntetés mellett. A lap információi szerint a valamely pedagógus-szakszervezethez tartozó iskolai dolgozók 30 százaléka szerint munkabeszüntetéssel kell kezdődnie a második félévnek.

A Szerbiai Pedagógusok Független Szakszervezete (NSPRS) teljes munkabeszüntetést jelentett be január 20-ára, amelyet az oktatásügyi dolgozók tiltakozó gyűlése kísér majd Belgrádban. A közlemény szerint e döntést a jelenlegi helyzet átfogó elemzése alapján hozták meg. Ennek része az oktatási dolgozók ellen irányuló sértések és fenyegetések egész sora, amelyek a legmagasabb állami tisztviselők részéről hangoztak el a számlájukra, továbbá az első félév hirtelen elrendelt megszakítása a köztársasági kormány döntése alapján, a bérek emelésére vonatkozó, megalázó ajánlat. Ide tartozik az illetékes szervek hajlandóságának hiánya a felgyülemlett problémák megoldására, mint például az oktatási intézmények biztonságának veszélyeztetettsége, plágiumok megjelenése tudományos munkák gyanánt, és a pártpolitikai irányítás az oktatási intézményekben –  olvasható a közleményben.
A szakszervezet szerint az új tanév megkezdése helyett fontosabb lenne átfogó változásokat elindítani Szerbiában. Az oktatási dolgozók egyértelmű támogatásukat szeretnék kifejezni a diákok mellett, akik a jogállamiság helyreállításáért és a rendszerszintű korrupció visszaszorításáért küzdenek – áll közleményükben. A tanítók és tanárok a diákok mellett állnak címmel január 20-án 11 órakor tartják meg tiltakozásukat Belgrádban, a Bölcsészettudományi Kar épülete előtti téren.
Mint a Szerbiai Pedagógusok Független Szakszervezete közölte, e megmozdulás célja, hogy támogassák azokat az egyetemistákat, akik tiltakozásuk jeléül hónapok óta blokád alatt tartják az ország egyetemi karainak épületeit.
A Belgrádi Általános Iskolák Fórumának végrehajtó bizottsága azt javasolta a hozzá tartozó iskolák dolgozóinak, ha a kormány péntekig nem nyújt elfogadható megoldást, és nem fogadja el az egyetemisták és az oktatásügyi dolgozók minden követelését, akkor hétfőn tartsanak munkabeszüntetést. A közlemény szerint a Belgrádi Általános Iskolák Fórumának végrehajtó bizottsága támogatja az egyetemisták tiltakozását, követeléseit, és úgy ítélte meg, ilyen körülmények között nem fogadható el a kormány és a reprezentatív szakszervezetek közötti megállapodás. Mivel e szakszervezet belgrádi szinten reprezentatívnak tekinthető, az alapszabálya szerint minden iskola saját maga dönt az intézményen belüli esetleges sztrájkról.
A Čačaki Oktatásügyi Szakszervezet január 20-ától teljes munkabeszüntetést jelentett be.  Közleménye szerint a čačaki pedagógusok képviselői összejövetelükön elutasították a sztrájk befagyasztására vonatkozó javaslatot és a kormány oktatásügyi dolgozóknak tett ajánlatait. A felmérés eredményei alapján is meg kell kezdeni a munkabeszüntetést – áll a közleményben.
Mint ismeretes, hétfőn tárgyalt az oktatási minisztérium a pedagógus-szakszervezetek képviselőivel, amelyen elfogadták az oktatásügyi dolgozók béremelésére irányuló követelést, valamint élénkebb tárgyalásokat ígértek az ágazati kollektív szerződés egyes pontjaival kapcsolatban. A szakszervezetek képviselői jelezték, írásbeli garanciát kérnek mindazzal kapcsolatban, amiről megállapodás született, valamint konkrét, záros határidejű lépések meghozatalát a csütörtökre összehívott kormányülésen.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Mégsem lesz gördülékeny a második félév kezdete (Molnár Edvárd archív felvétele)