– Slavica Đukić Dejanović oktatási minisztertől részletes jelentést kaptam egész Szerbia területéről. Az iskolák 82 százalékában rendben zajlik az oktatás – nyilatkozta tegnap Miloš Vučević miniszterelnök a Tanjug hírügynökségnek. A Szerbiai Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője szerint a minisztériumi adatnál magasabb azoknak az oktatási intézményeknek az aránya, ahol nem volt tanítás.
Mint a BBC szerbiai tudósítójának összefoglalójában olvashatjuk, habár a kormány megállapodásra jutott a négy legnagyobb pedagógus-szakszervezettel a béremelésről, s ennek értelmében tegnap rendben, zökkenőmentesen meg kellett volna kezdődnie a második félévnek, mégsem ez történt. A megállapodás ellenzői sztrájkba léptek és Belgrádban, valamint más városokban is tiltakozó megmozdulásra került sor. Igen felemás a helyzet a több mint 1770 általános és középiskolában.
Miloš Vučević azt is kiemelte, hogy a kormány mai, keddi ülésén is téma lesz a pedagógusok megmozdulása, konkrét döntéseket hoznak ezzel kapcsolatban. S azt is kijelentette, a tanfelügyelők kedden ellátogatnak azokba az iskolákba, amelyekben a tanítás szünetelt/szünetel, és a törvényes előírásoknak megfelelően fognak eljárni – jelentette ki a miniszterelnök.
Tegnap Belgrádban, a Bölcsészettudományi Kar épülete előtt tartottak nagyszabású pedagógusmegmozdulást. Dušan Kokotnak, a Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezete elnökének javaslatára az ezen résztvevők általános sztrájkra szólítottak fel az oktatásügyben.
A miniszterelnök ugyanakkor tegnap délelőtt a szerb kormány nevében köszönetét fejezte ki minden tanárnak, tanítónak és iskolaigazgatónak, akik biztosították az oktatás folytonosságát.
– Az elmúlt 72 órában a társadalmunk hihetetlen nyomásnak volt kitéve, példátlan volt a média és közösségi média egy része irányából a nyomásgyakorlás, amely arra irányult, hogy a gyerekeket ne vigyék iskolába, valami olyan zajlott, ami egyszerűen elképzelhetetlen, hogy megtörténhet – fogalmazott Vučević, aki felhívta a figyelmet, az oktatásügyben a teljes munkabeszüntetés törvényellenes, ezért a tanfelügyelők kedden felkeresik azokat az iskolákat, amelyekben szünetelt, szünetel a tanítás.
Az újvidéki szülők a tanárok mellett
A tavaly november 5-e óta tartó tiltakozási hullám folytatásaként Újvidéken is munkabeszüntetéssel tiltakoztak a tanárok. Az iskoláknak legalább a felében nem kezdődött meg a tanítás, ezt a Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezetének illetékese jelentette be. Dušan Kokot szakszervezeti vezető szerint a hatóságok több tanárt megakadályoztak abban, hogy tegnap odaérjen a tiltakozó összejövetelre, állítólag provokátorok is megjelentek néhány újvidéki iskola udvarán. A szakszervezeti vezető szerint a nagyobb szerbiai városokban működő iskolák 80–90 százaléka él a munkabeszüntetés lehetőségével, így Újvidéken is, noha a hivatalos kormányjelentések éppen ennek az ellenkezőjéről szólnak.
Az újvidéki iskolák udvarain tegnap reggel nagyszámú szülő is megjelent, ottlétükkel támogatásukról biztosították a sztrájkoló tanári kart. Az iskolák munkaközösségei a munkabeszüntetést önállóan szervezték meg, nem vették figyelembe a reprezentatív szakszervezetek kiegyezését a kormánnyal. A szülők délelőtt 10 óra körül elhagyták az iskolák területét.
Egyes sajtóértesülések szerint az 53 újvidéki általános és középiskola többségében a tiltakozó megmozdulások és a reggeli szülői jelenlét ellenére tegnap volt tanítás. Mindössze 5 általános iskolában és 8 középiskolában szünetelt teljes egészében az oktatás, a többiben részleges munka folyt a gyülekezések feloszlása után, illetve hiányos diák- és tanári létszámmal tartották meg az órákat, akik megjelentek, az iskolák egy részében pedig normális ütemben kezdődött meg a második félév, tudósítanak egyes médiumok.
A szabadkai iskolák és a sztrájk
A subotica.com értesülései szerint a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium kollektívája titkos szavazással döntött arról, hogy a mai naptól kezdve meghatározatlan ideig teljesen szünetelteti a tanítást. Ugyanakkor megvitatták azt is, hogy készen állnak alkalmazkodni a belgrádi gimnáziumok fóruma szakszervezeti tömörüléséhez, illetve összehangolni a döntéseket. Szabadkán 32 iskola működik, közülük egyelőre a Svetozar Marković Gimnázium jelentette be a tanítás teljes felfüggesztését. Emellett a tüntetéshez csatlakozott a Politechnikai Iskola és a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, ezekben az intézményekben a második félév 30 perces rövidített órákkal kezdődött, a következő lépésekről pedig napi szinten döntenek. Ami az általános iskolákat illeti, nem hivatalos források szerint az Ivan Milutinović Általános Iskolában készülnek tiltakozni – írja a subotica.com.
A Svetozar Marković Gimnázium tanárai levelükben elégedetlenségüket fejezték ki a négy reprezentatív pedagógus-szakszervezet és az oktatási minisztérium megállapodásával kapcsolatban. Úgy vélik, hogy a szerb kormány ajánlatának az elfogadásával a szerbiai tanügyi dolgozók többsége nem ért egyet. Mindemellett azt hangsúlyozták, hogy támogatják az egyetemi hallgatók érdekeit és követeléseit, és ebben a szülők megértését is kérik.
Tiszavidék
Zentán a középiskolákban zavartalanul megkezdődött a második félév. Ami az általános iskolákat illeti a Stevan Sremac Általános Iskolában több tanító és tanár is csatlakozott a munkabeszüntetéshez, az alsó tagozaton a 12 osztály közül 8-ban nem volt oktatás, és a gyermekek egy része nem is ment iskolába. A Petőfi Sándor Általános Iskolában egy személy sztrájkolt, a Thurzó Lajos Általános Iskolában zavartalanul megkezdődött a tanév, mint Tornyoson a Tömörkény István Általános Iskolában is.
A magyarkanizsai általános iskola és a középiskola nem hirdetett munkabeszüntetést. Ada községben hétfőn zavartalanul megkezdődött a második félév a közép- és általános iskolákban.
Óbecsén a központban tüntettek a diákok és a tanárok
A fiatalok által megalapított Óbecse ébred (Bečej se budi) nem formális csoport újabb tüntetést tartott tegnap a város központjában. A szervezők becslése szerint az eddigiek közül ez volt a legtömegesebb demonstráció Óbecsén.
A tiltakozás 10:30-kor kezdődött a város központjában található Felszabadulás téren. A középiskolásokhoz tanítók, tanárok és más polgárok is csatlakoztak, sípokkal és transzparensekkel tüntettek a községháza előtt. A tüntetés résztvevői kézen fogták egymást, majd láncot alkotva énekelték el a Deca su ukras sveta című dalt. A tüntetéssel elsősorban az egyetemisták megmozdulását támogatják. A polgárok hangsúlyozták, hogy azért vesznek részt, mert „igazságos társadalmat, jogállamot szeretnének, amelyben a korrupció nem öl meg embereket”.
A hangos tüntetést követően a tiltakozók átvonultak a Danilo Kiš utcába, ahol blokád alá vonták a Zöldfás utcai és a Fő utcai útkereszteződéseket. 11:52-kor 15 perces csenddel adóztak az újvidéki tragédia áldozatainak az emléke előtt. A tegnapi megmozduláshoz az Óbecsei Gimnázium, az Óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola, a Zdravko Gložanski Általános Iskola és a Petőfi Sándor Általános Iskola tanárainak és kisegítő személyzetének egy része csatlakozott. A Petőfi Sándor Általános Iskolában az első három tanítási órát tartották meg, az óbecsei Petar Konjović Alapfokú Zeneiskolában pedig teljesen felfüggesztették a tanítást. Az Óbecsei Gimnázium végzőseinek plénuma tegnap úgy döntött, hogy az oktatási intézmény diákjai mindennap 11 óra 52 perctől negyed órán át felfüggesztik az iskolai munkát, így tisztelegve az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatainak emléke előtt.
Az óbecsei tüntetés incidensek nélkül zajlott le, az útkereszteződések blokádját a rendőrség biztosította.
Az Óbecse ébred nem formális csoport a továbbiakban is folytatja a tüntetéseket.
Verbász község egy iskolájában
Verbászon, Kúlán, Szenttamáson rendben megkezdődött a második félév, kivételt képez a Verbászhoz tartozó Savino Selo (Torzsa), ahol tegnap reggel hazaküldték a diákokat, s bejelentették, a továbbiakig szünetel a tanítás.
Nyitókép: Magyar Szó, archív