2024. december 27., péntek

A népi tudás integrálása az oktatásba

Pedagógus-továbbképzés Szabadkán, az MTTK-n

Újrahasznosított örökség címmel szerveztek továbbképzést tegnap az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon, melyen a szabadkai Széchenyi István Általános Iskola pedagógusai vettek részt. A továbbképzés során a pedagógusok elméleti előadásokon és gyakorlati foglalkozásokon ismerkedhettek meg a Bácska kulturális örökségének újrahasznosítása című kutatás eredményével és praktikus ismereteivel, dr. Raffai Judit, dr. Vukov Raffai Éva és bácskai kézművesek vezetésével.

Dr. Raffai Judit (Fotó: Molnár Edvárd)

Dr. Raffai Judit (Fotó: Molnár Edvárd)

A történelmi Bácska szerbiai szakaszán néprajzi adatgyűjtés történt 2021 és 2022 között. Azt a népi tudást próbáltuk kutatni, amit hagyományos tudásnak nevezhetünk. Amit valamikor a parasztemberek nagyon jól ismertek, akár a takarékosságra, akár a táplálkozásra, a vízhasználatra, a hulladékfeldolgozásra vonatkozóan. A mai napnak az a célja, hogy ezt a tudást beintegráljuk az oktatásba – emelte ki Raffai Judit, az MTTK docense, a néprajz és kulturális antropológia tudományok doktora.

Az Újrahasznosított örökség című kiadvánnyal és a hozzá kidolgozott pedagógus-továbbképzéssel elsősorban óvodapedagógusok, tanítók és múzeumpedagógusok számára mutatják be, hogy hogyan lehet a fenntarthatóság jegyében az oktatásba integrálni a térség kulturális örökségének hagyományos tudását. A kutatás célja a hagyományos ökológiai tudás feltárása volt a következő témacsoportokat érintve: takarékosság, gazdálkodás, tartósítószer nélküli táplálkozás, tisztálkodás, vízhasználat, szemétgazdálkodás, népi gyógyászat, népi gyermekjátékok készítése stb. A kiadványban néhány módszertani elv mentén konkrét példákat hoznak a népi kultúra tágabb kontextusába helyezve a gazdálkodás, víz, táplálék, népszokások területéről. A résztvevők megtudhatták, régen hogyan spóroltak a vízzel, hogyan hasznosították újra az elhordott ruhaneműket, és arra is ötleteket kaptak, hogy ezt hogyan lehetne a 21. századi mindennapokban újra meghonosítani. A továbbképzés Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program, a Több mint érték – Bácska kulturális örökségének újrahasznosítása pályázat keretében valósult meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás