2025. április 5., szombat

Nyugat-Bácskába és Szabadkára kirándultak a hetedikesek

A Magyar Nemzeti Tanács a 2024–2025-ös tanévben is lefolytatta a hetedikes tanulók számára biztosított osztálykirándulás-programját, amelynek célja évről évre változatlan: Vajdaság természeti adottságainak, épített örökségének, múltjának, hagyományainak, híres szülötteinek megismertetése a diákokkal, és az együtt töltött tartalmas nap révén maradandó emlék biztosítása az osztályközösség számára.

Az MNT sajtószolgálatának beszámolója szerint 1004-en (929 tanuló és 75 kísérő tanár) Nyugat-Bácska értékeit fedezték fel március 18. és 28. között. Ők a következő településekről érkeztek: Bácsföldvár, Óbecse, Péterréve, Magyarkanizsa, Martonos, Horgos, Kispiac, Oromhegyes, Orom, Tóthfalu, Mohol, Ada, Törökfalu, Szabadka, Csantavér, Hajdújárás, Királyhalom, Palics, Bajmok, Csóka, Zenta, Felsőhegy, Tornyos, Topolya, Zentagunaras, Bajsa, Gunaras, Bácskossuthfalva, Pacsér, Törökkanizsa, Oroszlámos, Szenttamás, Kúla, Kishegyes, Bácsfeketehegy.

Az utazás első megállója a Doroszló-Szentkút volt. Ott Klemm Valéria, a helyi Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója fogadta a csoportokat. A régió legfontosabb kegyhelyének megismerése után Bácskertesre vezetett a diákok útja, és itt, Kupuszinán az állandó  néprajzi gyűjteményt tekintették meg. Silling N. Mária, a kultúregyesület néprajzi csoportjának alapító tagja mutatta be a kis múzeumot. Zomborban városnézés várta őket. Történelmi épületek sora nyűgözte le őket, mint a Városháza, a Karmelita templom, a Megyeháza.

Március 27. és április 2. között összesen 242-en (azaz 217 tanuló és 25 kísérő tanár) utaztak Szabadkára a program keretében a következő településekről: Gombos, Bácskertes, Zombor, Bezdán, Bácsgyulafalva, Nemesmilitics, Szerbittabé, Torda, Padé, Tiszaszentmiklós, Magyarcsernye, Szaján, Nagykikinda, Kisorosz, Újvidék, Ürményháza, Torontálvásárhely, Szentmihály, Muzslya, Temerin.

Az osztálykirándulás résztvevőit Szabadkán idegenvezető várta. Szakértő vezetése mellett a diákok megnézték a szecessziós Városházát és a Zsinagógát, a ma könyvtárként működő Kaszinó épületét, a ferences rendiek templomát, Bíró Károly egykori polgármester szobrát, a Korzó és a belváros palotáit, valamint betekintést nyertek Kosztolányi Dezső életébe is – szobrának és a nagyszülői háznak, valamint az íróval kapcsolatos legfontosabb szabadkai helyszíneknek a megtekintésével. A tartalmas nap folyamán a résztvevők útja ezt követően Palicsra vezetett, ahol megemlékeztek Vermes Lajosról, a Palicsi Sportjátékok alapítójáról, de megcsodálták a Vigadó, a Női Strand és a Bagolyvár épületeit is.

Az egynapos kirándulások teljes költségét, beleértve az utazási költségeket és a belépőjegyeket is, Magyarország Kormányának, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően a Magyar Nemzeti Tanács állta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Csoportok a Doroszló-Szentkúton (Doroszló-Szentkút)