Az idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, valamint az idén 150 éves a szabadkai tanítóképzés.
E két jubileum jegyében a kar rendezvénysorozatot szervez a 2021/2022-es tanévben. Ezen események sorát ismertették a tegnapi sajtótájékoztatón.
A programsorozat részeként a kar tanárai által írt tankönyveket, tudományos munkákat, monográfiát mutatnak be, illetve ismertetik a kutatásokat a heti egy alkalommal szervezett rendezvényeken egészen november 16-áig. A kar nemzetközi tudományos konferenciáját, illetve a kar napját november 25-én tartják meg.
A jubileum kapcsán a Tanítóképző Kar hallgatói felveszik a kapcsolatot az elmúlt idők pedagógusaival, idősebb tanítókkal, akik a tanítói pálya szépségeiről, illetve egy-egy emlékezetes pillanatáról mesélnek nekik, az ebből készült beszámolót, illetve kisfilmet várhatóan jövőre mutatják be.
Ezenkívül a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar 2020-ban a bajai Türr István Múzeum és a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel nyertese lett egy határon átívelő IPA-projektumnak Több, mint érték – Bácska kulturális örökségének újrahasznosítása címmel. Erről a projektumról is szó esett.
Megpróbálják azt a tudást összegyűjteni, tovább adni, illetve kutatott formában dokumentálni, ami az elődeinknek még mindennapos volt, viszont napjainkban már kiveszőben van. Különböző néprajzi, művelődési, de még nyelvészeti területű témákkal is foglalkoznak, mint a népi gyógyászat, gazdálkodás, gyerekjátékok, szokások és a szokáson belül is azok az aspektusok, amelyek az újrahasznosítást, illetve a fenntarthatóságot segítik. Harminc bácskai településen folyt a kutatás, majd az adatok összegyűjtése után ezeket az eredményeket próbálják különböző formában integrálni az oktatásba.