A Magyar Nemzeti Tanács Hivatalába folyamatosan érkeznek a kis létszámú osztályok megnyitására vonatkozó kérelmek. Még mindig nyitva áll a felsőoktatási ösztöndíjpályázat, a demonstrátori ösztöndíj, valamint az Európa Kollégiumban való elhelyezésről szóló pályázat. A külföldi felsőoktatási intézményekben szerzett oklevelek honosítási költségeinek támogatására is lehet pályázni. Ezenkívül az első évet kezdő egyetemisták már jelentkezhetnek a szerb nyelvi felzárkóztató képzésre. A részletekről Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke nyilatkozott lapunknak.
– Vajdaságban az általános iskolákban az elsősök iratkozása már régen lezárult, és az intézmények vezetői teljes képet kaptak arról, hogy mely iskolákban van szükség arra, hogy kérelmezzék a tartományi oktatási titkárságtól, a Magyar Nemzeti Tanácstól és az oktatási minisztériumtól a kis létszámú tagozatok megnyitását. Minden olyan intézményben, ahol a magyar nyelvű oktatás folyik és első osztályba induló diákok száma tizenöt alatt van, a Magyar Nemzeti Tanácsnak is véleményeznie kell a tagozat megnyitását. A múlt évtől kezdődően az eljárás a következő: az oktatási intézmények a tartományi oktatási titkársághoz küldik a kérelmeiket a kis létszámú tagozatok megnyitása kapcsán, ezeket a kérelmeket az oktatási titkárság továbbítja a Magyar Nemzeti Tanács felé, vagyis kikéri a mi véleményünket. A beérkező kérelmekre természetesen, a Tanács Végrehajtó Bizottsága minden esetben pozitív véleményt ad, melyet továbbítottunk az oktatási titkárságnak, amely a válaszunkat figyelembe véve hagyja jóvá az osztály megnyitását. A Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának ülésein nagyon sok kérelem szerepelt eddig, amelyekből az általános iskolákra vonatkozóan már a Magyar Nemzeti Tanács jóvá is hagyott. A középiskolákra vonatkozó kérelmek egyelőre csak a Végrehajtó Bizottság ülésén szerepeltek, ám a következő nemzeti tanácsi ülésen ezek is napirenden lesznek. Összesen 51 intézményből érkezett eddig kérelem, amelyek 60 kis létszámú első osztály megnyitására vonatkoznak. 43 általános iskola, 49 első osztályának, valamint nyolc középiskola 11 osztályának megnyitását támogatta a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottsága. A kis létszámú tagozatokra vonatkozó kérelmek nemcsak a szórványból érkeznek, hanem a tömbből is. Vannak olyan intézmények, ahol az előző évhez képest csökkent az elsős gyermekek száma, ám akadnak pozitív példák is, viszont ezekből kevesebb van – nyilatkozta Jerasz Anikó.
ÓVODAI ÉS ISKOLAI HÁLÓZAT
Fontos megjegyezni, hogy a Magyar Nemzeti Tanács tavaly októbertől az idei év márciusáig véleményezte 32 önkormányzat iskoláskor előtti és általános iskolai hálózatára vonatkozó kérelmét. Minden esetben azt tartottuk szem előtt, hogy a magyar nyelvű oktatás ne sérüljön és maradéktalanul megmaradjon. Most is prioritásként kezeljük, hogy a hozzánk érkező kérelmekre időben adjunk választ, és hogy minden egyes tagozat megmaradásáért síkra szálljunk. Fontos, hogy minden kis közösségben megmaradjon a magyar nyelvű oktatás. Szorosan együttműködünk a Vajdasági Magyar Szövetség tisztségviselőivel, a tartományi oktatási titkárral és a minisztériumban az oktatási államtitkárral. Közösen egyeztetünk minden olyan intézményről, amelyben drasztikusan csökkent a gyermekek száma, és közösen fogunk ezekért síkra szállni. Az általános iskolák esetében fontosnak tartjuk, hogy az első osztályok különálló tagozatként induljanak el. Ahol erre már nincs lehetőség, ott az elsősök a másodikosokkal, a harmadikosokkal vagy a negyedikesekkel összevonva kombinált tagozaton tanulnak majd. A középiskolák esetében is arra fogunk törekedni, hogy a kis létszámú tagozatok meg tudjanak nyílni – szögezte le Jerasz Anikó.
PÁLYÁZATOK
A Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási pályázatai még nyitva állnak, valamint az Európa Kollégiumi férőhelyekre is lehet pályázni
– Július 15-én hirdettük meg az alap- és a demonstrátori pályázatunkat, amelyekre szeptember 15-éig lehet jelentkezni. Az elsőéves egyetemisták az Európa Kollégium férőhelyeire pedig szeptember 1-jéig pályázhatnak. Azok a fiatalok, akik külföldön szerezték meg az egyetemi oklevelüket (alap-, mester- vagy doktori képzésben), az ő számukra a diploma elismerésének vagyis honosítási költségeinek visszatérítésére szóló pályázatunk 2020. január 31-éig áll nyitva.
Ezenkívül szeptemberben kezdetét veszi a szerb nyelvi felzárkóztató kurzusunk. Augusztus 25-éig várjuk azoknak a fiataloknak a jelentkezését, akik elsőévesként felvételt nyertek valamely egyetemre vagy főiskolára Vajdaságban. A Magyar Nemzeti Tanács honlapján vagy a hivatalunkban tudnak erről bővebb tájékoztatást kapni. Ebben az évben is egy szintfelmérővel fog kezdődni a kurzusunk, amelyre augusztus 27-én kerül sor. Ezt három helyszínen tartjuk meg: a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumban, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban és Kollégiumban, valamint az újvidéki Európa Kollégiumban. A képzés teljesen ingyenes a fiatalok számára. A szállás és az órák megtartásának költségeit a Magyar Nemzeti Tanács fedezi, az utazás és az étkezés költségei pedig a résztvevőket terhelik. A felzárkóztató képzésünket évek óta megszervezzük, és ez a felsőoktatási ösztöndíjprogramunk szerves része. Fontosnak tartjuk azt, hogy az elsőéves egyetemisták szerb nyelvi tudását minél magasabb szintre emeljük. Nem szeretnénk, ha hátrányt éreznének a tanulmányaik folyamán. Bátorítást és önbizalmat szeretnénk számukra nyújtani e képzés kapcsán. A kurzusra szeptember 9. és 20. között kerül sor Újvidéken, az Európa Kollégiumban. Két hét alatt a fiatalok 80 tanórán vesznek részt. Az órákat és az elszállásolást is a kollégium épületében szervezzük meg. A szintfelmérőn elért eredmények alapján kezdő és haladó csoportba fogjuk sorolni a résztvevőket. Az órákon a funkcionális nyelvhasználatra helyeződik a hangsúly. Nagyon fontos, hogy a fiatalok éljenek ezzel a lehetőséggel, bármelyik egyetemi városban is folytatják majd a tanulmányaikat itthon, Szerbiában – tudtuk meg Jerasz Anikótól.