2024. szeptember 4., szerda

Folytatódik az állami érettségi tesztelése

Ma a harmadik tantárgy van soron – Májusban mindegyik harmadikos középiskolás részt vesz a próbán

Ezen a héten Szerbia 101 középiskolája kapcsolódott be az állami érettségi vizsga bevezetésének előkészületeibe. Országszerte mintegy 5000 diák vett részt a próbatesztelésen. A projektbe 50 gimnázium, három művészeti középiskola, továbbá 38 szakközépiskola négyéves képzéssel és 10 szakközépiskola hároméves képzéssel kapcsolódott be. Fontos megjegyezni, hogy ebben a fázisban csak az érettségi kötelező részét tesztelik, tehát három tantárgyat. Szerdán az anyanyelv, csütörtökön a matematika volt soron. Ma a gimnazisták a választható tantárgyból, a szakközépiskolások pedig a szaktantárgyak elméleti részéből írnak tesztet. A gimnáziumokban ma biológiából, földrajzból, angolból, történelemből, németből, fizikából vagy kémiából tesztelik a diákok tudását. A szakérettségi és a művészeti érettségi gyakorlati része most nem szerepelt a felmérésen. A teszt húsz feladatból áll, a szakközépiskolások szakmai érettségije viszont 25 feladatból. Ezek megoldását nem osztályozzák, tehát a jó vagy a rossz eredmény nem lesz kihatással a diák félévi vagy év végi átlagára.

A tesztelésben résztvevő iskolák tanárai már reggel nyolckor kinyitották a teszteket. A diákoknak fél kilenckor el kellett foglalniuk a helyüket a tanteremben. Miután a tanárok kiosztották a teszteket, a diákoknak 90 perc állt rendelkezésükre a feladatok megoldására.

Az oktatásügyi minisztérium tájékoztatójából kiderül, hogy a négyéves középiskolai oktatás végén, vagyis 2022 júniusában a diákok érettségi vizsgát fognak tenni, amely két részből áll. A kötelező érettségi minden tanuló számára három tantárgyat irányoz elő. Emellett a végzősöknek arra is lehetőségük van, hogy több különböző tantárgyból tegyenek érettségit. Attól függően, hogy a diák milyen intézménybe jár, megkülönböztetünk általános, művészeti és szakérettségit.

Az általános érettségi a gimnazistákra vonatkozik. Nekik anyanyelvből, matematikából és általános tantárgyból kell vizsgázniuk. Abban az esetben, ha a diák két évig vagy rövidebb idegi tanulta a matematikát, akkor mást kell választania az általános tantárgyak közül. Ezek a fizika, a kémia, a biológia, a földrajz, a történelem, a szerb mint nem anyanyelv, valamint az idegen nyelvek (angol, olasz, német, orosz, francia, spanyol). Amennyiben a tanuló az érettségi kötelező részén kívül szeretne más tárgyból is érettségit tenni, a felsorolt tantárgyak közül bármelyikből megteheti azt.

A művészeti érettségi a művészeti középiskolák tanulóira vonatkozik. Az érettségi kötelező része számukra is az anyanyelv és egy általános tantárgy (a felsoroltak közül), valamint egy művészeti tantárgy. Természetesen ezenfelül ők is érettségizhetnek más, listán szereplő tantárgyakból.

A szakérettségi a négyéves szakközépiskolai képzésre járó diákokra vonatkozik. Nekik is anyanyelvből és matematikából (illetve ha két évig vagy annál kevesebbet tanulták, más általános tantárgyból) kell érettségit tenniük. Emellett szakmai vizsgát kell tenniük, vagyis meg kell oldaniuk egy szakmai-elméleti ismereteket ellenőrző tesztet, valamint az érettségi gyakorlati munkát is. Ezenkívül, ha szeretnének, érettségizhetnek más tantárgyakból a fentebb felsoroltak közül.

A hároméves szakképzésre járó diákoknak záróvizsgát kell tenniük középiskola végén. Ez egy vagy több munkafeladatból áll, amelyek során tesztelik a tanulók tudását, készségeit és kompetenciáit.

Korábban már beszámoltunk róla, hogy Vajdaságban a Zentai Gimnázium az egyetlen intézmény, ahol magyarul töltik ki a próbaérettségi tesztjét a diákok. Szabadkán a Vegyészeti–Technológiai Iskola kapcsolódott be a projektumban. Az iskola 21 harmadikos tanulója vett részt a tesztelésen, akik a környezetvédelmi technikusi szakon tanulnak szerb nyelven.

– A Vegyészeti–Technológiai Iskola egyike azoknak a középiskoláknak, amelyek részt vesznek az állami érettségi tesztelésén. Ez nagy megtiszteltetés számunkra, ám emellett nagy feladat is. Szerdán a diákjaink szerb nyelvből írtak tesztet, csütörtökön pedig matematikából. Ma a szaktantárgyakból teszik próbára tudásukat.  Nemcsak a diákok tudását mérik fel, hanem a vizsgafeladatok és az eljárás minőségét is ellenőrizik egy-egy iskolában. A tesztelés célja, hogy észleljék az esetleges hibákat és mulasztásokat, valamint az is, hogy a tanulók hozzászokjanak az ilyen jellegű felméréshez – nyilatkozta lapunknak Jadranka Vojnić Purčar, a gyakorlati oktatás koordinátora. Mint hozzátette,  azért jó a tesztelés, mert ennek során tapasztalatokat szereznek, felkészülnek, és könnyebben fogják venni az akadályokat a középiskola végén.

–  Az első tesztelés most, október végén folyik, a következő pedig májusban lesz. A májusi tesztelés hasonlítani fog az érettségire, hiszen az egész eljárást ki fogják próbálni. Októberben csak ennek egy részét teszteltük, májusban a teljes folyamatot. Mivel mindegyik tanuló egy-egy tantárgy keretében ugyanazokat a feladatokat kapja, így objektíven fel tudjuk mérni a teljesítményüket, valamint az oktatás minőségét is. Az első teszt után beszéltem néhány diákkal. Pozitív élményeik voltak az anyanyelvi teszteléssel kapcsolatban. Azt hitték, hogy nehezebb feladatokat kapnak. Néhány kérdésnél el kellett gondolkodniuk, de összességében nem okozott nekik nehézséget. Húsz feladatot kaptak az első és a második osztály anyagából szerb nyelvből és irodalomból – mondta Jadranka Vojnić Purčar.

A jövő májusi tesztelésen minden szerbiai harmadikos középiskolás részt fog venni. Ennek a próbaérettséginek hasonlóan kell lezajlania, mint a valódinak. Nemcsak a kötelező tantárgyakból fogják tesztelni a tanulók tudását, hanem a választhatókból is. A hároméves szakképzésre járó diákok ezen a tesztelésen nem vesznek részt. Ők 2021 júniusában már állami érettségi-záróvizsgát fognak tenni. A többiek, vagyis a gimnazisták, a művészeti és szakközépiskolákba járó tanulók pedig 2022 júniusában fognak először állami érettségit tenni.