Aleksandar Vučić és Michael Davenport, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője, valamint Kyle Scott, az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövete Szerbia európai uniós integrációjáról, illetve a szükséges reformokról beszélgettek tegnap Belgrádban. A diplomaták támogatásukról biztosították Vučićot, akinek egyik kiemelkedő célkitűzése, hogy az ország 2020-ban csatlakozzon az EU-hoz. Az EU és az USA támogatják a szerb kormány gazdasági és politikai reformjait, húzták alá a diplomaták. A beszélgetés zárt ajtók mögött zajlott, a felek később sem nyilatkoztak az elhangzottakról, csupán Vučić kabinetjéből érkezett egy rövid közlemény.

Kyle Scott, Michael Davenport és Aleksandar Vučić (Fotó: Beta/Slobodan Miljević)
– Szerbia két legjelentősebb bilaterális adományozója, segítője a közös projektumok megvalósításával kapcsolatos elszántságukról biztosították a kormányfőt. A szóban forgó projektumok közül a közigazgatás, igazságügy, oktatási rendszer, mezőgazdaság, közlekedés, energetika és a környezetvédelem területén megvalósulók különösen fontosak. Az igazságügyi rendszer erősítése és a joguralom sokat segíthet a külföldi beruházások Szerbiába való vonzásában – áll a közleményben.
A belgrádi sajtó nagy elvárásokat támasztott a szóban forgó találkozóval szemben, amelynek apropójáról vagy megtartásáról a kora délelőtti órákig senki nem tudott semmit. Az újságírók arra számítottak, hogy a felek itt „vesézik ki” a sajtóállításokat, hogy Davenport és Scott, együttműködve az ellenzéki médiumokkal, összeesküvést sző Szerbia, a szerb kormány és Vučić ellen. Ilyen és ehhez hasonló állítások elsősorban az Informer napilapban jelentek meg, illetve a Pink tv műsoraiban hangzottak el.
Az Informer főszerkesztője azzal érvelt állításai mellett, hogy az a sárga gumikacsa, amely egyebek mellett a Ne fojtsuk meg Belgrádot (Ne da(vi)mo Beograd) polgári kezdeményezés tiltakozásainak is rendszeresen „főszereplője”, a brazíliai kormányellenes tüntetéseken is megjelent, azokat pedig az Informer főszerkesztője szerint az USA szervezi. A sárga gumikacsát az USA, vagyis a CIA vitte Brazíliába, és ugyanígy Szerbiába is a CIA hozta – húzta alá Dragan Vučićević, a lap főszerkesztője a Pink reggeli műsorában néhány nappal ezelőtt.
Nem sokkal az első, ehhez kapcsolódó médiatartalmak megjelenését követően az Európai Bizottság megcáfolta, hogy Davenport és Scott összeesküvést szervez a szerb kormány és Vučić ellen. Maja Kocijančič, az EB sajtófelelőse akkor reményét fejezte ki, hogy a szerb államvezetés tisztában van a szóban forgó állítások abszurditásával.
Bizonyos médiumok viszont továbbra sem kívántak elállni az állítástól, hogy a szerb államvezetés és a szóban forgó két diplomata kapcsolatai feszültségekkel terheltek. A Pink hírműsorában tegnap aláhúzták: Vučić sokkal komolyabb és fagyosabb arccal üdvözölte Davenportot és Scottot, mint bármikor máskor.
Közben a Politika napilapban olyan értesülések láttak napvilágot, hogy Aleksandar Vučić lemondta június 21-i, brüsszeli, valamint június 23-i, egyesült államokbeli útját. Bár a lapban arra céloztak, hogy ennek is az összeesküvéssel kapcsolatos állítások az okai, a hivatalos magyarázat állítólag az, hogy Vučić addig nem utazik külföldre hivatalos vagy félig hivatalos látogatásra, amíg meg nem alakul a köztársasági kormány. Vučić tegnap nem nyilatkozott az állításokkal kapcsolatban.
A német Bundestagban azt nyilatkozták a Danas belgrádi napilapnak, hogy Németország addig nem ratifikálja Szerbiának az EU-ba való felvételéről szóló megállapodást, amíg az ország nem járul hozzá, hogy Koszovó az ENSZ teljes jogú tagállamává váljon. A neve elhallgatását kérő, a hatalmi CDU/CSU színeiben politizáló képviselő szerint Németország ezt immár két éve leszögezte a szerb államvezetéssel folytatott beszélgetések során. Erről akkor volt szó, amikor a Belgrád és Pristina közötti brüsszeli megállapodásról folytak az egyeztetések – részletezte a képviselő, mondván: mindennek ellenére még pártjában sem ért egyet mindenki ezzel a feltétellel, ezért a témát nem tekintik lezártnak.
