2024. november 24., vasárnap

A magyar régiókkal a legszerteágazóbb az együttműködés

A tartományi kormány először tett jelentést a képviselőház illetékes bizottságának a szomszédos országok régióival megvalósított kapcsolatokról

A Tartományi Képviselőház európai integrációs bizottsága tegnap tematikus ülést tartott, amelynek középpontjában a határon átívelő együttműködés állt. Maja Sedlarević, a bizottság elnöke egy hónappal ezelőtt kezdeményezte, hogy a bizottság ne csak a parlamenti ülések napirendi pontjai kapcsán ülésezzen, hanem más fontos kérdéseket is vitasson meg: ennek keretében szólította fel a kormányt arra, hogy tegyen jelentést a határon túli régiókkal kialakított együttműködés eddigi eredményeiről. Beszámolójában Aleksandar Radonjić tartományi régióközi együttműködési és helyi önkormányzati titkár elmondta, hogy a titkárság munkája során három fő csoportba különíti el az együttműködő partnereket: a szomszédos államok régióira, a többi uniós ország tartományaira, illetve az unión kívüli, de nem kevésbé fontos államok, például Kína régióira. A most kért jelentés a szomszédos régiókkal megvalósított kapcsolatokra vonatkozott.

Ami Bosznia-Hercegovinát illeti, Radonjić elmondása szerint Vajdaságnak a zenicai–doboji kantonnal, továbbá a boszniai Szerb Köztársasággal a legjobbak a kapcsolatai, de előkészületben van egy stratégiai szerződés aláírása a tuzlai kantonnal is. A mezőgazdaság és gazdaság területén jó az együttműködés, mely elsősorban a különféle rendezvények, kiállítások szervezése terén mutatkozik meg. A horvát régiók közül Istrával már évtizedesnek mondható az a kiemelt jelentőségű kooperáció, amelynek révén Vajdaság elsősorban az ottani tapasztalatok alkalmazásával juthat előbbre. Hamarosan együttes ülést tart majd a két kormány a további tervek megbeszélése érdekében. Mint arról Radonjić beszámolt, a vukovári megyével is tárgyalnak jelenleg.

A magyarországi Bács-Kiskun és Csongrád megyékkel kitűnőek a közös projektumok révén megvalósított kapcsolatok a Duna–Körös–Maros–Tisza eurorégión belül, s e régió fejlesztésének fontosságát az Európai Bizottság is elismerte. Radonjić két fontos folyamatban lévő projektumot nevezett meg: a szerb–magyar–román hármashatárnál felépítendő Triplex ipari park, logisztikai központ létrehozását, illetve a Bezdán és Baja közötti csatorna felújítását, amely jelentős lenne az árvízvédelem, az idegenforgalom és az áruforgalom szempontjából is.

A romániai régiókkal kapcsolatban elhangzott, hogy a kevés határátkelő jelenti továbbra is a legnagyobb gondot, ezért létezik egy terv, mely szerint 2014 és 2020 között még legalább két átkelőt nyitnának meg Vajdaság és Románia között.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás