2024. november 25., hétfő

Vajdaság kincsei a középiskolások szemszögéből

A TIT Kossuth Klub Egyesület tavaly a Nemzeti Tehetség Program támogatásával hozta létre a Yourbanist geolokációs mobilapplikáció-fejlesztő platformot, ennek keretében működtetik az alternatív turisztikai célú Budapest Science City alrendszert, amelynek útvonalát 20 országból érkezett 100 tehetséges középiskolás diák tesztelt, és fejlesztési dokumentációt készítettek róla. A Yourbanist platform sikere arra motiválta a fejlesztőcsoportot, hogy a budapesti geolokációs alkalmazások körét kiterjessze a határon túli magyarlakta régiókra. Ennek eredményeképpen az idén első alkalommal szervezték meg Vajdaságban a Határtalan Tehetség Tábort, az újvidéki Petőfi Sándor MMK, valamint a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet támogatásával. A táborban 50 délvidéki és 50 anyaországi 15–20 éves magyar diák vett részt. Az egyhetes táborban a 10 fős csoportok 10 kategóriában térképezték fel Vajdaság alternatív turisztikai célpontjait, amelyek a következők: Mindennapi Szabadka, Szecesszió Szabadkán, A Ludasi-tó környékének élővilága, Zenta kulturális és természeti látnivalói, Pacsér szociográfiája, Topolya és környéke, Történelmi örökségek Újvidék környékén – Kastélyok, tájház és a békekápolna, Újvidék a regionalizmus, az épített és kulturális örökség jegyében, A Titeli-hegy különleges természetvédelmi területe és a Fruška Gora Nemzeti Park.

Milosavljević Valentina (Dávid Csilla felvétele)

Milosavljević Valentina (Dávid Csilla felvétele)

Guba Dávid (Dávid Csilla felvétele)

Guba Dávid (Dávid Csilla felvétele)

A zárókonferenciára és a kutatások eredményeinek bemutatására a múlt pénteken az újvidéki Európa Kollégiumban került sor, ezen többek közt jelen volt Vicsek Annamária oktatási államtitkár, a tábor egyik fővédnöke, Fremond Árpád köztársasági képviselő, a pacséri csapat eligazítója, Gyenes Ádám, a TIT Kossuth Klub Egyesület elnöke és Hortobágyi Lilla, a klub társszervezője. A résztvevő diákokat megkérdeztük, milyen feladatuk volt a tábor idején, és melyik helyszín tetszett nekik a legjobban. Guba Dávid Budapestről érkezett, és a Mindennapi Szabadka csoport koordinátora volt.

– Igen tág fogalom Szabadka feltérképezése, de mi megpróbáltunk minél több geolokációs pontot bejárni. Nagyon jó, hogy volt három helyi csoporttagunk, akik sokat segítettek. A templomtól kezdve a piacig mindent megnéztünk. A városi múzeum munkatársai is hasznos információkkal láttak el bennünket. Két napon keresztül folyamatosan sétáltunk, de én nagyon élveztem. Eddig még nem jártam sem Vajdaságban, sem Szabadkán. A legjobban a szabadkai piac tetszett, hatalmas élmény volt, mert ilyen nagy piacot még soha nem láttam. A szecessziós épületek, a városháza és a zsinagóga is tetszett – hangsúlyozta Dávid.

Az újvidéki Milosavljević Valentina tavaly már részt vett a budapesti táborban, az idén a csapat animátora volt.

– A csapat irányítása, a munka megszervezése és a feladatok elosztása az animátor feladata. Csoportom bejárta Karlócát, megnéztük a futaki Hadik-kastélyt, valamint a temerini Szécsen-kastélyt és a temerini tájházat. Temerini mentorunknak sokat köszönhetünk, hiszen ő vezetett körbe minket, és rengeteg hasznos információt és érdekességet osztott meg velünk – mondta Valentina.

A szervezők nagy hangsúlyt helyeztek arra, hogy helybéli mentorok, útvezetők irányítsák a diákokat, hiszen az ő segítségüknek köszönhetően nem volt tartalomból és információból hiány.

Hortobágyi Lilla (Dávid Csilla felvétele)

Hortobágyi Lilla (Dávid Csilla felvétele)

– A helyi mentorok, akikkel a találkozás pillanatáig csak e-mailben kommunikáltunk, úgy vártak bennünket és a gyerekeket, mintha régi családtagok lennénk. Dinnyével, süteménnyel, kávéval, burekkal kínálták bennünket. Lenyűgözött az itteni emberek vendégszeretete – hallottuk Hortobágyi Lillától, a TIT Kossuth Klub Egyesület társszervezőjétől. Elmondása szerint a visszajelzések alapján a gyerekek fantasztikus élményben részesültek.

– Olyan helyekre jutottak be, ahova máskülönben nem sikerült volna, és személyes információkat kaptak a helyi életről, a történelemről, a társadalomról. Jó volt látni, hogy a gyerekek kapcsolatokat teremtenek, barátkoznak. Én a csapattal a Tarcal hegyet jártam be. Megnéztük az ott található kolostorokat; a természet, az erdő is lenyűgözött. A természetjárás mellett kulturális információkkal is gazdagodtunk. A másik nagy élmény számomra az újvidéki Strand volt, ahol a szabadidőnket töltöttük – mondta Hortobágyi Lilla.

A szabadkai ócskapiac is egy idegenforgalmi látványosság

A szabadkai ócskapiac is egy idegenforgalmi látványosság

Észak-Bácska egyik különleges települése Pacsér, amely kitűnő lehetőséget ad arra, hogy egy kistelepülés sokoldalúságát bemutassák. A lila színű gyógyfürdő vize, a helyi vallási szokások, az archaikus helyi nyelvi szerkezetek, a csigatészta-készítő magyar gasztronómia hagyománya mind izgalmas pontnak tekinthető. Fremond Árpád köztársasági képviselő jelölte ki a csapat úti céljait szülőfalujában.

– A pacséri gyógyfürdő az, amiről most a leghíresebbek vagyunk, és nemcsak a turizmus, hanem a munkalehetőség szempontjából is nagy szerepe van. Sokan vesznek házat Pacséron, fellendült az élet a faluban. Úgyszintén a pacséri református egyházközségben készülő csigatésztáról is már sokan hallottak. A fiatalok beszélgettek Pénovátz Antallal, a pacséri nyelvjárás kutatójával és számos könyv szerzőjével, a Szilágyi Gábor Amatőr Képzőművészeti Csoporttal, Nagy Róberttel, aki vadászfegyvereket és egyéb régi eszközöket gyűjt, valamint Rózsa Imrével és Csomortán Melindával is, akik fafaragással, illetve szövéssel foglalkoznak. A diákok visszajelzései kiválóak voltak, az egész települést körbejárták, részt vettek a falu életében, és bízok benne, hogy még visszatérnek Pacsérra. Mi mindent megtettünk annak érdekében, hogy jól érezzék magukat, és hogy megismerjék a pacsériakat, akik rendkívül büszkék arra, hogy pacsériak, úgyszintén jószívűek, segítőkészek és összetartóak – hallottuk Fremond Árpádtól.

A Yourbanist geolokációs mobilapplikációra felkerülnek a vajdasági úti célok, a gyerekek által készített képek, multimédiás tartalmak és leírások, valamint az elérhetőséget is hamarosan közzéteszik.

Vajon merre menjünk?

Vajon merre menjünk?

Felkészülés az újvidéki Európa Kollégiumban

Felkészülés az újvidéki Európa Kollégiumban

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás