2024. július 16., kedd

Rostonsült illatú Tarcal

Fotó: Dávid Csilla

Különösek a városlakó emberek. Évente egyszer családostul beülnek az autóba és kikocsikáznak a természetbe. Az újvidékiek a Tarcal-hegyre (a Fruška gorára). És nem hajnalban indulnak, hanem mindenki kilenc óra tájban. A város utcái, a hidak megtelnek autókkal, amelyek lépésben haladva igyekeznek céljuk felé, a kamenicai parkba, a Venacra, Stražilovóra, Popovicára…

És a kocsiáradat folyik Belgrádból is, meg Rumáról, Mitrovicáról, Inđiáról. A Fruška gora Nemzeti Park igazgatója a minap az újságírókkal közölte, hogy több mint háromszázezer kirándulót várnak május 1-jén a fennhatóságuk alatt levő védett területen.

Nehéz felbecsülni, hogy valóban mennyien voltak, tény, hogy minden kirándulóhely tömve volt majálisozókkal. Rostonsült illatában úszott az egész hegy, és bömbölt a zene. Hogy milyen, azt szinte lehetetlen volt kisilabizálni, ugyanis tízlépésenként mindenki a saját kedvenc énekesét, kedvenc dalát hallgatta, ami egy folyamatos hangzavarrá mosódott össze kilométereken át.

Így volt ez a kamenicai parkban is, ahol felvételeink készültek. A város kertészei ugyan nem kaszálták le a füvet mindenhol, de az előző évektől eltérően az utak mentén minden ötven méteren szemeteskannákat állítottak, és az idén először mobil vécéket is kihelyeztek. (Nem értem, hogy miért nem teszik használhatóvá az évekkel ezelőtt nagy pompával felavatott két toalettet, de biztosan van rá ok. Az egyik talán az, hogy előzőleg megközelítővé kellene tenniük a cserjével, liánnal és különböző gazzal benőtt környéket. Meg aztán tisztán kellene tartani.)

A parkból néhány évvel ezelőtt kitiltották az ördögmalmosokat, pedig évtizedekig az ördögmalom volt az újvidéki majális szimbóluma. Szinte minden évben az ünnepek utáni újságok címoldalán kép jelent meg róla, és a fotókról szinte hallani lehetett az emberek sivalkodását.

Az ördögmalmosok, a lacikonyhások, a vásárosok a kastély alatt kaptak helyet, a futballpálya mellett. Egy forgásért száz dinárt kértek, és aki elkapta az oszlopra akasztott plüssmacit, jutalmul foroghatott még egy kört.

Este kilenc, tíz óra körül a reggeli kép fordítottja: kocsiáradat halad lépésben a hídon át a város felé.

Különösek a városlakók. Évente egyszer képesek órákat utazni, hogy valahol a természetben süssenek, főzzenek, berúgjanak, bömböltessék kedvenc zenéjüket, majd órákig utaznak vissza, csendes otthonaikba. Az év más napjain, hétvégein ez az utazás mindössze tíz-húsz percet venne igénybe, mégsem teszik meg.