2024. november 28., csütörtök

A szó erejével és a látvány szépségével

A XI. Vajdasági Suliszínház Fesztivál első és második, csókai és kispiaci elődöntőjéről

-Jaj, jaj! Odaragadtunk az aranyszőrű bárány gazdájához! (Kispiac, Az aranyszőrű bárány)(Lukács Attila felvételei)

December 15-én és 16-án, első nap a csókai Művelődési-Oktatási Központ már sok sikert látott nagytermében, másnap pedig a kispiaci Október 10. Általános Iskola világos, hatalmas, mégis melegséget, otthonosságot sugárzó tornatermében került sor a XI. Vajdasági Suliszínház Fesztivál első és második idei elődöntőjére. Mindkét alkalommal telt ház előtt és lankadatlan érdeklődés közepette. Sajnos a hirtelen beköszöntő tél „betette a kaput” a horgosi Október 10. Általános Iskola Pöttömszínpadának. Betegség miatt színjátszóik nem mutathatták be Lázár Ervin A kislány, aki mindenkit szeretett című művét. Ám ami késik, nem múlik. Elvégre lesz még elődöntő.

"Közhírré tétetik!" De mi? (Kispiac, Az aranyszőrű bárány)

A Becsei Színház gyermekszínjátszó csoportja minden magyar gyermekolvasó kedvencének, az elévülhetetlen Janikovszky Évának a szövegeivel lépett színre. Három sikerkönyvének (Kire ütött ez a gyerek?, A tükör előtt és Felelj szépen, ha kérdeznek) dramatizált változatát egy közös, A mi világunk címmel, Ferencz Judit rendezésében mutatta be. S hogy mi mindenre képes mindössze öt kiskamasz – Bata Nathániel, Kiss Krisztina, Rajsli Dália, Kovács Boglárka és Virág Szabina – és négy szék, azt csak a jelenlévő, hol nevettükben a hasukat fogó, hol a szereplőkkel együtt aggódó, mérgelődő, tépelődő nézők mondhatnák meg. A székeket össze lehet tolni, végigheverni rajtuk, megfordítva lovaglóülésben megnyergelni, felállni rájuk, rendeltetésszerűen különböző „pozíciókba” állítani stb., stb. Ezernyi variáns, amely a voltaképpen üres színpadot egyszeriben lakályossá és sokfélévé varázsolja. Az pedig, hogy a szó erejével hányféle érzelmet, gondolatot lehet kifejezni, mennyi szépséget életre kelteni és továbbadni, már az író, a rendező és a szereplők „varázsszertárába” tartozik.

-Mókusok a házból ki! (Kispiac, A szél és a nap)

A kispiaci Október 10. Általános Iskola négy színjátszó csoportja négy rendezővel, négy külön produkcióval is fellépett.

A negyedikesek Tillinkó Judit tanár rendezésében Az aranyszőrű bárány című dramatikus játékkal mutatkoztak be. Önfeledt játékuk, énekük, táncuk elfeledtette velünk, hogy színházterem helyett „csak” egy visszhangos tornateremben vagyunk, s a játéktér lekerekítését négy jókora, makulátlanul tisztára „suvikszolt” mohazöld iskolai falitábla hivatott megoldani, a tornaszereket pedig lepedőkkel, miegyébbel takarták le. Azért sikerítettek ők díszletet is, méghozzá nem is akármilyent. A szürke, stilizált papírfa és a komor, baljóslatú hangulatot árasztó koromfekete papírvár, majd a háttérben az ügyesen „üzemeltetett” feljövő és lemenő „Nap” kellő hangulatot teremtett a remek koreográfiával és jóízű humorral párosult énekes-zenés játékhoz, amelyben a főhősnek végül sikerül megnevettetnie a búval bélelt királykisasszonyt, s ezzel elnyernie kezét, s az öreg király fele királyságát.

Nagy gondban vannak a libák. (Kispiac, Lúdas Matyi, avagy a libák gágogása)

A másodikosok Csőke Melinda tanárnő rendezésében A szél és a nap című szerkesztett játékkal örvendeztették meg a szépszámú közönséget. Ügyes keretjátékba ágyazva ( az új, városból jött fiú elmeséli, hogy ők otthon játék helyett nap mint nap csak birkóztak, verekedtek, ez volt az egyetlen szórakozásuk), számtalan népi gyermekjátékot mutattak be. Méghozzá olyan beleéléssel, hogy legszívesebben mi is társultunk volna hozzájuk.

Lúdas Matyi bosszút forral (Kispiac, Lúdas Matyi, avagy a libák gágogása)

Az ötödik és hatodik osztályosok Kávai Bózsó Ildikó tanár rendezésében a Lúdas Matyi, avagy a libák gágogása című jelenetet mutatták be. Az ismert, sokszor játszott történethez keretjátékot is írtak, amelyben a legtöbbet „foglalkoztatott” szereplők a libák. Az érdekes jelmezek közül ki kell emelni éppen a libákét, „akik” fehér, testhez simuló trikóikban, színes szalagjaikkal, egyetlen, hajukba tűzött libatollal, s nem utolsósorban éktelen gágogásukkal valóban libáknak hatottak. A rendezés számtalan ötletéből ki kell emelni, milyen sokféleképpen „használták” fel a színészeket: ők voltak a libák, a fák, az árusok, és saját hajlékony testükből alkották meg még az uraság várát is. A Főgúnárt alakító ötödikes Fodor Mátét a zsűri jó alakításáért dicsérő oklevéllel jutalmazta.

Mi vagyunk az Álommanók (Kispiac, Én és a világ)

A hetedik és nyolcadik osztályosok ugyancsak Kávai Bózsó Ildikó tanárnő rendezésében az Én és a világ – szerkesztett játék létösszegző versekből című produkcióval léptek fel. A fekete trikókba öltözött, nyakukra hanyagul szürke-fekete kockás sálakat tekert, arcuk különböző részeit fekete csillagokkal jelölt/díszített szereplők „álommanókat” személyesítettek meg, akik sejtelmes pantomimjeik, élőképeik és ritmikus, különböző hangulatokat, érzéseket megjelenítő mozgásaik közepette Weöres Sándor, valamint a kínai Meng Hao-zsan, Matsuo Bushó, Yamoguchi Sodó, stb. haikujait mondták, suttogták-seppegték, harsogták, miközben különböző hangszereket szólaltattak meg, habfehér szalaggal kötötték össze, jelölték meg magukat, vérpiros léggömbökkel labdáztak, majd hatásosan a megfelelő percben eldurrogatták őket. Előadásukban koreográfiailag, hangilag, képileg, s természetesen mondanivaló szempontjából is egy majdnem tökéletes összhangot alkotó előadást láthattunk. Nem csoda hát, ha a bírálóbizottság – Takarics Róbert író, szervező, egyben a zsűri elnöke, Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke és Jódal Rózsa író – a látottakból két előadást javasolt a gálaműsorra való továbbjutásra: a kispiaciak Én és a világ, valamint az óbecseiek A mi világunk című összeállítását. Továbbá rendezői fődíjat adományozott Kávai Bózsó Ildikó tanárnak immár öt éve tartó fáradhatatlan rendezői munkásságáért.

Jódal Rózsa legújabb könyvéből olvas fel a gyermekközönségnek

Mindkét vetélkedő végén Jódal Rózsa legújabb könyveiből olvasott fel a gyermekközönségnek., afféle író-olvasó találkozót rögtönözve a szívesen válaszolgató, megnyilatkozó kisszínészeknek.

A XI. Vajdasági Suliszínház Fesztivál következő elődöntői tavaszra várhatóak.

Takács Róbert eredményt hirdet

Látjátok, ez A mi világunk! (Kiss Krisztina, Kovács Boglárka, Virág Szabina és Rajsli Dália, a Becsei Városi Színház gyermekszínjátszói)

A csókaiak

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás