2024. november 28., csütörtök

A határtalan kultúráért

Mészáros Bába Lúcia és Béres Károly (posztumusz) az idén a Magyar Kultúra Lovagja Vajdaságból

Baráti és családi körben a kitüntetettek (Fotó: Stanyó Tóth Gizella)

„Irányíts, tanítsál, szerezzél örömet!

Imádság kísérje ezernyi léptedet.

Szelek forgását sziklaként álljad!

Szárnyaid takarjon barátokat, százat.”

(Pandák Pál)

Az idei év valamennyi Magyar Kultúra Lovagját köszöntötte a napokban elhangzott A lovagkor felé című költemény, amelyből idéztem. Vajdaságból ketten érdemelték ki e nemes címet: Mészáros Bába Lúcia, nyugalmazott újságíró Újvidékről, a „népdalkultúra ápolása érdekében kifejtett életművéért”, valamint posztumusz Béres Károly református lelkipásztor Újvidékről, „a magyar kultúra ápolásáért”. A magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány Tanácsadó Testületének a jelölteket megerősítő javaslata alapján hozta meg döntését az alapítvány kuratóriuma, amelyet Nick Ferencnek, a kuratórium elnökének az aláírásával a minap kaptak meg a felterjesztők. Béres Károlyt az Alapító Lovagok javasolták, Mészáros Bába Lúciát pedig a Prijateljstvo–Barátság Szerb–Magyar Kultúrtársaság. A kísérőlevélből többek között azt is megtudhatjuk, hogy karácsonyi ajándékként, nyilvános rendezvényen kell az eredményt kihirdetni. Így esett a választás az idei év utolsó teadélutánjára, amelyet Újvidéken, a Darányi-telepen, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban tartanak meg havonta, hagyományosan.

A visszaigazolás nyilvános aláírása. Képünkön Béres Fényszárosi Irénke (balról) és Csáky S. Piroska

Valamennyiünk, de leginkább a kitüntetettek, a hozzátartozók számára emlékezetesek maradnak azok a pillanatok, amikor dr. Csáky S. Piroska és Mészáros Ilonka – akik maguk is a kultúra lovagjai – nyilvánosságra hozták a Falvak Kultúrájáért Alapítvány döntését. Béres Károly értesítéséből, „lovagias tetteiből” Csáky tanárnő olvasott fel részletet a javaslatot tevők nevében. Könnyezve hallgattuk, hiszen Vajdaságból nagyon sokan vagyunk, akik közvetlenül vagy közvetetten, de átéreztük lélekerősítő munkáját a legviszontagságosabb időkben, az 1990-es években. A villamossági tervezőmérnökből lett református lelkész Szerémségben, Maradékon, az ökumené szellemét is hirdetve erősítette meg a református gyülekezetet, életre hívta az anyanyelvi táborokat, megszervezte a leégett református parókia újraépítését, Újvidéken pedig 1993-ban megalapította az Ökumenikus Szeretetszolgálatot, mai nevén Ökumenikus Segélyszervezetet. Az egymás közti, a nemzeten belüli, valamint a nemzetek, a vallások közötti toleráns viszonyulást, ökumenikus együttműködést hirdette minden időben. „Az emberek támasza és öntudatra ébresztője, valamint közösségi életünk szervezője volt... Részt vett Maradékon a Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület újraszervezésében, s a maradéki református gyülekezettel együtt Újvidéken hozzájárult az Apáczai Kollégium létrehozásához”... – áll a megindoklásban. Béres Károly özvegye, Béres Fényszárosi Irénke meghatódva vette át az értesítést és írta alá nyilvánosan a visszaigazolást.

Mészáros Bába Lúcia: Népszerűsíteni, tanítani a magyar kultúrát, ápolni a hagyományokat

Meglepetésként érte a hír Mészáros Bába Lúciát is, aki ennek a teadélutánnak is – csak úgy, mint valamennyi megtartottnak – a házigazdája volt. A megindoklást Mészáros Ilonka, a Prijateljstvo–Barátság Szerb–Magyar Kultúrtársaság elnöke olvasta fel. Lúciát kedvesen csengő hangjáról ismerte meg Vajdaság az Újvidéki Rádió hullámhosszain. Az Aranymikrofontól kezdve számos elismerésben és díjban részesült immár nyugdíjas kolléganőnk ma is aktívan tevékenykedik közéletünkben. A megindoklás tömören így összegezi Lúcia szerteágazó, népművelő tevékenységét: „az Újvidéki Rádió ifjúsági műsorainak műsorvezetője, majd a Belgrádi Televízió Újvidéki Stúdiójának újságíró-bemondója. Idegenforgalmi riporterként az egykori Jugoszlávia természeti érdekességeinek népszerűsítője. 1987-ben visszatért a rádióba, ahol napjainkig – immár nyugdíjasként – idegenforgalmi, vallási és nyugdíjas műsorok szerkesztője. Több civil szervezet tagja. Ezen belül tagja az újvidéki Petőfi Sándor MMK elnökségének és a Dél-magyarországi Magyarnóta-szerzők Társaságának. Kiadványok és zenei műsorok szervezője. A Vitkay Gyula Magyarnóta-vetélkedő egyik életre hívója, és a 15 éves torontálvásárhelyi szemle egyik fő szervezője.”

Béres Károly (balról az első) munka közben az Ökumenikus Szeretetszolgálatban, 2005

Mészáros Bába Lúcia még a teadélutánon elfogadta és megköszönte a rangos elismerést, amely, mint mondta, egyben kötelezettséget is jelent. Nem csak szavakkal kell hirdetni, hanem népszerűsíteni, tanítani is kell a magyar kultúrát, és ápolni a hagyományokat.

A pihenés ritka pillanataiban, 2006

A visszaigazolások megérkezését követően a Falvak Kultúrájáért Alapítvány 2011. január 5-én hozza nyilvánosságra a Magyar Kultúra Lovagjainak (2010) névsorát, az egész Kárpát-medencéből.

Béres Károly utolsó karácsonyi istentisztelete Maradékon, 2007

A Magyar Örökség Serlegét veheti át a gálán az Újvidéken 11 éve sikeresen működő Kapisztrán Ferences Ifjúsági Kórus. A lovaggá ütésre, a címek és elismerések átadására a magyar kultúra napján, január 22-én kerül sor Budapesten, a Corinthia Szállóban, a gálarendezvényen, amelynek díszvendégei Vajdaságból, Szerémségből érkeznek.

A Kapisztrán Ferences Ifjúsági Kórus jubileumi műsora az újvidéki ferences rendházban 2009-ben

Vajdaságnak eddig 15 Magyar Kultúra Lovagja van: Szőke Anna (Kishegyes, 2000), Mészáros Ilonka (Újvidék, 2003), dr. Szőllősy Vágó László (Szabadka, 2003), Sztánics Ferenc (Kisorosz, 2003), Bada Johanna (Budapest, 2004), dr. Csáky S. Piroska (Újvidék, 2004), Szuhomeli Judit (Csonoplya, 2005), dr. Sava Babić (Belgrád, 2006), Gracza Antal (Bácskossuthfalva, 2006), Dániel József (Újvidék, 2007), Bada István (Budapest, 2009), dr. Harmath Károly (Újvidék, 2009), Kátai Tibor (Nagykikinda, 2009), Micsik Béla tanító Törökbecséről pedig apródi rangot kapott 2006-ban. Nick Ferenc elnök szerint „az elismerések közös sikert jelentenek. Az alapítvány adja át ugyan a lovagi címeket, de az elismeréseket valójában a jelölőközösségek adományozzák. Ennek megfelelően célszerűnek tartjuk, hogy a javaslattevők szervezzék meg a kitüntetettek nyilvános bemutatását”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás