Tizenharmadszor tartották meg a magyar fővárosban a Vendégségben Budapesten – Határon túli magyar fiatalok találkozója elnevezésű találkozót. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal és a Fővárosi Önkormányzat rendezvényét az Égtájak Iroda szervezte.
A meghívott fiatalok nagy része régi vendége volt a találkozónak, hiszen a szervezők egyik fontos célja éppen az, hogy a vissza-visszatérés erősítse a barátságokat és a szakmai kapcsolatokat. Persze mindig vannak és most is voltak új emberek, akik új színt visznek a tíz napig együtt lélegző közösség életébe. De nemcsak a résztvevő tizenhat ország magyar fiataljai mutatkoznak be egymásnak, adnak ízelítőt kulturális életükből, népi hagyatékukból, gasztronómiai kínálatukból, hanem a főváros is felsorakoztatja közös történelmi és művészeti örökségünket. Városnéző séta, kiállítás, várlátogatás, bécsi és révkomáromi kirándulás, hegyi túra, közösségi est, dal- és tánctanulás, sport- és művelődéstörténeti versenyek, bál, színház, vidámpark, cirkusz, koncert és még sok közös program segítette az együttlétet. Az idén a reneszánszhoz kötődtek a találkozó fő eseményei. A Kós Károly Kollégiumban Mátyás király kora elevenedett meg, és megrendezték az I. reneszánsz olimpiát is. Vajdaságból majd százan vettek részt a fiatalok találkozóján: Magyarkanizsa, Zenta, Péterréve, Óbecse, Újvidék, Pacsér és Székelykeve képviselte régiónkat. Fiataljaink a kulturális műsorok bemutatásán kívül a különféle megmérettetéseken is sikeresen szerepeltek. A művelődéstörténeti vetélkedő első helyezettje a Déli menyecskék és legények csapata lett (Ferencz József, Cabafi András, Hajnal Anna, Pejin Andrea, Pejin Lea, Léphaft Ágnes és Illés Eszter), második a magyarkanizsai Tisza néptáncegyesületcsoportja. Egyéni versenyben Kónya Renáta (Magyarkanizsa) és Szvorák Dávid (Szlovákia) az első, Illés Eszter (Zenta) és Papp Emese (Kolozsvár) a második helyezett. A legszebb reneszánsz asztalt a Kincses Kolozsvár és a magyarkanizsai Tisza néptáncegyesület készítette. Az I. reneszánsz olimpia lovagi hétpróbáján egyéniben és csapatversenyben is dobogós helyezést értek el a vajdaságiak. A Mátyás király hasonmás versenyen pedig szintén a magyarkanizsaiak győztek: Kis Anikó és Apró Antal érdemelte ki a királyi pár címet.
Goldschmied József igazgató számára is emlékezetes marad az idei rendezvény. Ahogy mondta, a két határon túli program maradandó élmény az ő számára is.
– Azt tudtam előre, hogy az idei kirándulások jelképesek és fontosak mindannyiunknak, de arra nem számítottam, hogy a fiatalokban így fog lecsapódni. Önfeledten, felszabadultan futottak át a két Komáromot összekötő hídon, és ragyogó arccal mutatták be Bécsnek a Kárpát-medencei magyarok sokszínű kultúráját. A tizenhárom év alatt rengeteg barátot találtam én is. Bárhova megyek ezen a tájon, a magyar régiókban, ismernek, várnak, és otthon érzem magam mindenhol – mondta.
Innen már nagyon nehéz továbbhaladni – fogalmazott a jövőt illetően a programigazgató. El kell dönteniük, hogy az Európai Unió országainak felfedezését milyen módon folytathatják, és hogyan csatlakozhatnak a 2010-es európai főváros, Pécs rendezvényeihez. Egyet azonban nem adhatnak fel, mondta Goldschmied József, hogy a találkozó továbbra is megmaradjon közösségi együttlétnek.
Sokak számára kicsit fájóan ért véget a rendezvény, hiszen a a tíz nap alatt szerelmek és barátságok szövődtek. Sírás-rívással, integetéssel, fogadkozásokkal indultak haza a csoportok.