2024. július 16., kedd

Határtalan türelemmel

Gergely József kapta a Magyar Szó újságírói díját

Kókai Péter gratulál Gergely Józsefnek

(Ótos András felvétele)

Gergely József sokrétűen jelen van a közéletben: az olvasók napról napra találkozhatnak írásaival és fotóival lapunk hasábjain, táborokban oktatja a fiatalokat, madarászokat nevel, madarakat gyűrűz, tankönyvet fordít, és természetesen – fényképez. Madarakat, növényeket, állatokat. Ezeket a képeket leggyakrabban újságoldalakon, időnként kiállításokon és naptárlapokon nézhetik meg azok, akik érdeklődően figyelik természetes környezetünket. Valószínűleg sokan azt is észrevették, hogy újságíró kollégánk milyen finom ráérzéssel találja meg azokat a pillanatokat, amelyek fölött mi átlagosan „látók” legtöbbször csak elsiklunk. Környezetünk élővilágának egy-egy szép vagy rendkívüli mozzanatát örökíti meg fényképezőgépével. Fotói nemegyszer az aggodalom, a féltés hangján szólalnak meg, hiszen védett növényeket, rovarokat, bogarakat, madarakat ábrázolnak felvételei. Ezek a felkiáltójeles fotókon hallhatóvá válik az élővilág néma sikolya.

– A természetfotózás a fényképészet legnehezebb válfaja, mert a madarak, a bogarak és a virágok nem pózolnak. Vértelen vadászat, ahogy mi fényképészek mondjuk. Komoly felszerelés, jó terepismeret, előzetes tájékozottság kell hozzá. Meg határtalan türelem. Egy jó természetfotóhoz előre el kell készíteni a leshelyet, hagyni néhány napig, hogy megszokják a madarak, majd még sötétben beülni, és csöndben várni a pirkadatot, amikor indul az élet. Egy jó fölvétel tehát sok időt igényel, e mellett egyáltalán nem olcsó mulatság, hiszen drága a gép, meg drága a színes diafilm is – mondta Gergely egy néhány évvel ezelőtti interjúban.

Minkájáért számos alkalommal díjat és elimerést kapott. Legutóbb idén októberben a požarevaci 31. Művészfotó Kiállításon Akcióban című fotójáért első díjat érdemelt ki. Korábban Nišben ugyancsak eslő díjban részesült a környezetszennyezés kategóriában meghirdetett pályázaton. A National Geographic szerbiai kiadásában tavaly is, és az idén is második díjas lett természetvédelemmel kapcsolatos fotója.

Gergely József Zentán született 1958-ban. A gimnázium befejezése után Újvidéken tanulult a Természettudományi Egyetem Biológia Karán, ahol 1982-ben szerzett oklevelet. Egyetemi évei alatt az ornitológia (madártan) mellett kötelezete el magát. A Magyar Szó zentai szerkesztőségében 1984-től hivatásos újságírókén dolgozik. Több madártani és ökológiai kutatási projektumban vett részt. Alapítója az 1987-ben Szabadkán létrejött Csornai Richárd Ökológusok Egyesületének és az 1988-ban Újvidéken megalakított Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesületnek. Társszerkesztője az egyesület Ciconia évkönyvének. Tudományos szakcikkei az Aquilában (a Magyar Madártani Intézet évkönyve), a Túzokban (Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület lapja), az Ornis Hungarica folyóiratban (Jurnal of the BirdLife Hungary) jelennek meg.

Karácsony után www.gerjofoto.com honlapon megtekinthetők Gergely József természetfotói is.