Gazdagon terített és díszített asztal
Az est sokak számára a már megszokott protokoll szerint zajlott, volt vers és tánc, vendégszerepelt a Népszínház három művésze: Kalmár Zsuzsa, Baráth Attila és Kovács Nemes Andor. A szórakoztató zenéért a Night Cruisers, a hagyományosért a Juhász zenekar felelt, Brezovszki Roland és Tamara pedig még népi táncra is tanította a vendégeket. A háromszázhúsz vendég között több közéleti személyiség és politikus is volt, de meggyőződésünk, hogy ők is szórakozni mentek, így ezúttal eltekintünk a felsorolástól.
A kóstolható borok
A vendégek érkezésének kezdetétől folyamatosan szolgálták fel a bort. Aperitifként a következő borokat kóstolhatták a részvevők: Szerémi Huszita 2010, Móricz Árpád bácskossuthfalvi református lelkész bora, Rose 2011, Sirmium Wine`s, Harmath Rudolf magyarkanizsai borász bora, Rosanna 2011, Vindulo borászat, Kadarka 1880 2010, Maurer Pincészet. Mindezekhez vendégfogadó falatkák, vagyis pogácsa járt. Ezt követte a Hernyák Birtok 2008-as Sauvignon blanc-ja és a Vindulo borászat 2011-es Mirna Bačkája. Mellé füstölt sonkarózsát ehettünk dijoni mustáros padlizsánkrémmel. A Hernyák Birtok bora 2009 és a Vindulo borászat Olasz Rizlingje 2011 már a juhtúrós sztrapacskakörettel tálalt sertésszűzhöz járt. A Vindulo borászat Three Star 2008 névre hallgató vörös cuveéje kísérte a vargányás, vörösboros szarvasragut rozmaringos burgonyapürével. A desszert, vagyis a túrós-barackos tejes pite mellé szintén a Vindulo borászat Slatka Eva 2010 nevű borát kínálták. Ha a vacsora nem érkezett volna olyan lassan, ugyanis este fél nyolctól hajnali egyig tartott a négy fogás felszolgálása, illetve ha a kóstolható borokból nemcsak egy, hanem több palack jutott volna az asztalokra, amelyeknél a legtöbb esetben tízen ültek, az est talán tökéletes is lehetett volna. De ezek a hibák egykettőre kiküszöbölhetők. A borok mindegyike kifogástalan volt, rendkívüli minőségű fehér és rosé borokat, és különösen testes vöröseket is kóstolhattak a bálozók.
Brezovszki Roland és Tamara tánc közben
Dujmovics László, a temerini Vindulo borászat tulajdonosa elmondta, hogy olyan egyedi borokat készítenek, amelyek jellemzőek az itteni vidékre, tipikusan dél-bácskai borokat szeretnének termelni. – Esetünkben nem olyan fajtaválasztékról beszélhetünk, ami egyelőre még utánozhatatlan. A Bácska, a Pannónia, a Morava, a Petka, a Petra, mind olyan új nemesítésű szőlőfajták, amelyeknek nagy jövője van. Többjük vegyszeres kezelés nélkül termeszthető, tehát ha egy Pannónia szőlőfajtából készült bort töltünk a pohárba, akkor majdnem egy teljesen organikus borról van szó – mondta Dujmovics.
A Népkör vezető táncosai a vendégeket alaplépésekre tanították
Kérdésünkre, hogy mit üzen a Maurer bor, Oszkár a következőket válaszolta: – Boraink sajátossága abban fogalmazható a legletisztultabban, hogy nincsenek rajtuk a XXI. század sallangjai. Azok a kémiai szerek, adalékanyagok, amelyek a mai piacon meghatározzák és egy kicsit uniformizálják a borok többségének karaktereit. Nos, ezeket mi kihagyjuk, azért, hogy egy adott dűlő mikroklímája, talaja együttesen alakítsa a bort olyanná, amilyen csak onnan tud lenni. Egy noszai Kadarkát nem lehet Chilében elkészíteni – mondta Maurer Oszkár.
A Galleria Szálloda báltermében volt az idei borbál
Az idei bálra Móricz Árpád bácskossuthfalvi református lelkész is saját borával érkezett. – Én borissza ember vagyok. A kereszténységen belül Jézus, amilyen jelképként elénk állította a bort, olyan mélységek és magasságok figyelhetők meg. Ezek segítettek abban, hogy értékeljem a bort. Olyan barátra tettem szert Maurer Oszkár személyében, hogy egy ilyen mester buzdítására, támogatásával, nem volt nehéz a békát tónak ugrasztani, és elindultam a borkészítés útján. Ezt a két bort dicsérhetem, mert a bábája ezeknek Maurer Oszkár, én még csak tanuló vagyok mellette. A boraim a tájegységről kell, hogy szóljanak, rólam nem kell sokat mondaniuk. Amire mi törekedhetünk, hogy őshonos fajtákat telepítsük vissza. Ránk ezeket a kincseket bízták, amelyeket, ha mi nem őrizzük meg, más nem fogja. Ez a két bor, amely az én nevem alatt fut, szerémségi, ám vásárolt szőlőből készült – mondta Móricz Árpád.
A tombolán gazdag nyeremények várták a szerencséseket
Harmat Rudolf magyarkanizsai borász ültetvénye a Szerémségben, a Fruška gora lábánál található. Négyfajta bort készít: Rajnai és Olaszrizling cuveé-t, Rosét, Merlot és Cabernet Sauvignont. Szeretné átadni a bor szeretetét az itteni embereknek.
– Igazi vajdasági bort szeretnénk készíteni. Úgy gondolom, hogy egy új kezdetről beszélhetünk, mert a bort elhanyagolták, nem sok minőségi bort lehetett inni. Sok új borász jelent most meg, akik odafigyeléssel zamatos, kellemes bort készítenek. Kisebb borászatokról van szó, mégis fejlődőképesek – mondta Harmat.
Szeretnénk megmutatni, hogy vannak itthon jó borok és borászok – mondta a bál céljáról a rendezvény végén Szilágyi Dorottya szervező. – Másrészt van egy háttércél is, olyan társadalmi eseményt szeretnénk létrehozni, amelyen az emberek igényesen tudnak farsang idején mulatni, de a boré lenne a főszerep. Az idén 320 vendégünk volt, ennek nagyon örülünk. A bál fővédnöke mindig egy magyarországi borászat, rangot ad a rendezvénynek. Az idén a csantavéri gyökerekkel rendelkező Hernyák Birtok volt a fővédnök. A másik főszereplő mindig a szakmai partner, az idén Dujmovics László, a Vindulo borászat vezetője volt, a rendezvény főtámogatója viszont a szabadkai Masterplast vállalat.