2024. november 27., szerda

Sissy-emlékek Schönbrunnban

Az idén emlékeznek meg születésének 175. évfordulójáról
Schönbrunn történelmi jelentőségének, szép fekvésének és építészeti megjelenésének köszönhetően az osztrák főváros egyik legfőbb nevezetességének számít. Napjainkban az UNESCO-világörökség részét képezi (Ótos András felvételei)




Bár Habsburg volt, a legtöbb magyar alattvalója szerette. Esküvője után Európa legszebb császárnéjának, leánya születése után a legszebb anyukának, 37 évesen pedig a legcsinosabb nagymamának tartották. Ő Sissy, vagyis a magyarok szeretett Erzsébet királynéja.

Sissy 16 évesen ment hozzá Ferenc Józsefhez

A szomorú sorsú koronás szépasszony alakját már életében is legendák övezték, főleg a magyarok iránti szeretetéről, kedvességéről, segítségnyújtásairól, jó szívéről. Ezeket a legendákat nemcsak a nép körében terjedő szájhagyomány, hanem írók és újságírók, köztük Falk Miksa, Jókai Mór, Benedek Elek írásai is táplálták. Tragikus halála után a monarchián belül Magyarországon bontakozott ki a legerőteljesebben. Sorra láttak napvilágot a róla írt életrajzok és életrajzi ihletésű regények. Sissy-rajongóként Bécsben járva mindenképpen első számú célpont volt számomra a schönbrunni kastély. A csodálatos barokk épületegyüttes egykor a császári család nyári lakhelyéül szolgált.


Pompa minden mennyiségben

A kastély barokk stílusú, 1441 szobája van, ebből jelenleg 45 látogatható. Az első emeletre felérve először a Halszálkaszobába lépünk be, mellette található a szárnysegéd szobája. Innen a testőrszobába jutunk. Ferenc József személyes testőre itt őrködött, láthatjuk a ruháit. Ami még érdekes: a cserépkályhák… Hogy ne koszoljanak, a szobák mögött futó folyosóról fűtöttek. A csillárok cseh kristályból készültek.

A császárné valósággal rabja volt hajkoronájának. Ez az életnagyságú bábu a kastély egyik szobájában látható



Továbbhaladva a Biliárdszoba következik. Itt játszottak azok, akik császári audenciára vártak. Innen a Diófa szobába jutunk, amelyet aranyozott diófa lapok burkolnak, a berendezés pedig rokokó stílusú. Ferenc József itt találkozott számtalan alattvalójával, és állítólag olyan kiváló memóriája volt, hogy mindenki nevét, arcát azonnal megjegyezte. A dolgozószobában megtudhatjuk, hogy az állam első hivatalnoka reggel 5-től fogva dolgozott, és így 68 éven át. (18 éves korától 86 éves koráig, haláláig uralkodott…) Ezután következik Ferenc József hálószobája. A császár 4-kor kelt, vaságyon aludt, spártai életmódot élt. A szoba mellett van a császári illemhely, amely 1899 óta angol WC. Majd egy kis fülke következik, lépcsőlejárattal Sissy lakosztályába. Ez a fülke szolgált Erzsébet dolgozószobájaként. A Toilette-szoba a császárné szépségápolására lett kialakítva. Mi jöhetne ez után? A hálószoba. (Sissy 16 évesen ment hozzá Ferenc Józsefhez.) A következő terem, Sissy szalonja fehér-arany borítású, pompás neorokokó bútorokkal. A tükör előtt álló óra hátoldalán van egy fordított óraszámlap, ami a tükörben jól leolvasható. Ezt követően Marie Antoinette szobájába jutunk, amely császári ebédlőként szolgált. Középen egy gyönyörűen megterített ebédlőasztal áll. Az úgynevezett Gyerekszobában Mária Terézia 11 lányának arcképei függnek. Balkéz felől Zita császárné 1917-ben elkészített fürdőszobája látható. A gyerekszoba mellett van a reggelizőszoba is, ahol a fali medálokat Mária Krisztina – Mária Terézia édesanyja – készítette. Ezután a Sárga szalonba lépünk. Ez a terem már a kastély kert felé néző lakosztályaihoz tartozik. A falakon polgári gyerekek képei láthatók. A következő szoba a Tükörterem, ahol Mária Terézia rendezett kisebb koncerteket. Mozart 6 évesen első koncertjét itt adta, sőt utána még puszit is adott a császárnőnek. Ezután a Rosa-szobákba térünk be. Jozeph Rosa genfi művész festette a termek falainak tájképeit; ma is nagyon szépek. Elérjük a Nagy képtárt, amely a császári bálok, fogadások színhelye volt, 40 m hosszú és 10 m széles, kristálytükrökkel, mennyezeti freskókkal, aranyozott csillárokkal – mindegyikben 70 gyertyával – ékes. A Kis képtár a nagyból nyílik; a kisebb császári rendezvényeknek (születésnapok stb.) egykori helyszíne volt. Innen nyílik a Kerek és Ovális kínai kabinet. Van Lovasjátékterem, amely a falakon levő festményekről kapta a nevét. Ezt követi a Ceremóniaterem, itt tartották a keresztelőket, esküvőket. A falon József és Isabella házasságának részletei követhetők nyomon.


Az uralkodópár mindennapjai

Miközben magnós vezetéssel járjuk a kastély termeit, Erzsébet királyné életéről olyan információk birtokába juthatunk, melyek a köztudatban vagy a róla szóló könyvekben kissé másképpen rögzültek.

A családi étkezések szigorú udvari szabályok szerint zajlottak. A vacsorák például 6 órakor kezdődtek, az ételválaszték akár a 10 fogásig is terjedhetett. Az asztal mindig ünnepi díszben pompázott. Középen álltak az aranyozott asztaldíszek, amelyeket gyümölccsel, virággal és édességgel ékesítettek. Mivel Erzsébet gyakran diétázott, hogy megőrizze csinos alakját, a közös étkezéseken csak ritkán vett részt

Sissy hiúsága nem ismert határokat. Egész életén át koplalt, hogy megőrizze legendás karcsúságát (korabeli krónikák szerint ez ötvenkét centi volt). Úgy vélte, a napi testedzési penzumához olyan táplálékot kell fogyasztania, amely elég erőt ad a számára. Ezt elsősorban a húsban vélte felfedezni. Mivel egy-egy marhaborda elfogyasztása túlságosan megterhelő lett volna a számára, erőlevest főzetett magának, hihetetlen mennyiségű húsból. Előfordult, hogy – férjeura legnagyobb megrökönyödésére – fél ökörből főztek számára marhahúskivonatot, az állat vérével dúsítva. Húson és erőlevesen kívül csak tejet fogyasztott, amikor fogyni akart. Néha-néha, ha kissé lazított a kúrán, engedett a sütemények csábításának, újfent nem a megfelelő, vitamindús ételekkel táplálta magát. Mivel Erzsébet gyakran diétázott, hogy megőrizze csinos alakját, a közös étkezéseken csak ritkán vett részt.
Sissy egyik legnagyobb ékességének a haját tartották, amely az udvarhölgyek beszámolói szerint bokáig vagy még tovább ért, dús volt és hullámos. Valósággal rabja volt hajkoronájának, de nemegyszer arra panaszkodott a körülötte levőknek, hogy érzi hajának súlyát, mintha valamilyen idegen test lenne. Természetesen saját fodrász szorgoskodott körülötte, aki két órán át bajlódott Erzsébet hajzuhatagával. Egyik unokahúga szerint a császárné pálinka és nyers tojás keverékét használta hajzatának tisztítására, mindezt pedig toalettecetes öblítés követte. Egy másik forrás szerint hat tojássárgáját kevertetett össze nagyon jó minőségű konyakkal, majd a masszát hajpakolásként használta.

A kastély egyik pazar terme

Sissyt nem uralkodófeleségnek szánták, éppen ezért sohasem tudott és nem is akart fejet hajtani a bécsi császári udvar katonás rendjének. Már a kezdetekben elítélte az udvari élet merev szabályait, és az évek múltával öntudatos nővé fejlődött. Önálló életet élt, nagy utazásokat tett, és csak ritkán tartózkodott Bécsben. Nyugtalan lélek volt, s élete sem hétköznapian végződött: egy olasz anarchista szúrta szíven 1898. szeptember 10-én.

Sissy képe a világon az első női arcmás, amellyel mozdonyt díszítettek. Tavaly az év végén avatták fel a gödöllői Királyi Váróteremben abból az alkalomból, hogy az idén emlékeznek meg a királyné születésének 175. évfordulójáról, aki maga is sokat utazott kora legmodernebb közlekedési eszközén. Gödöllőn még várót is emeltek a királyi pár tiszteletére. A Sissy-mozdonynak keresztelt Taurus Magyarország és Ausztria egyes részein közlekedik az EuroCity és InterCity kocsik élén.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás