2024. július 16., kedd

Kisgazdákról, sorsukról a jövőben is

A Magvető, a Magyar Szó mezőgazdasági melléklete idei, sorrendben ötödik élőújság-sorozatát Hajdújáráson kezdte meg
A közönség egyik... (Diósi Árpád felvételei) Nemcsak hajdújárási, hanem a környező települések, Palics, Szabadka, Ludas termelői is nagy szeretettel várták szerdán este a helyi közösség épületébe a Magvető szerkesztőségének tagjait: Varga Attila szerkesztőt, Németh Zoltánt, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettesét, Tóth Bátori Erzsébet szervezőt, Kókai Pétert, a Magyar Szó marketingvezetőjét, továbbá a közös vendégeket, Juhász Attila magyarcsernyei agrármérnököt, (aki egyben a Magyar Szó újonnan megválasztott igazgatóbizottságának tagja) és Szabó Józsefet, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatóját.

… és a másik része

Tóth Bátori Erzsébet programvezető bemutatta az Olvasókörök Szövetségének vándorbotját, melyet tavaly vehettek át Újvidéken a Sárospataki Irodalmi Olvasókörtől, és az idén nyáron adják át a Mohácsi Olvasókörnek az aratóünnepség keretében. A helybeliek nevében Ábrahám Csilla, a Ludaspuszta Térségi Társulás civil szervezet elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, és örömét fejezte ki, hogy a mezőgazdasági kérdésekben segítséget kapnak az eligazodáshoz, mert amióta a mezőgazdasági minisztériumban egyetlen agrármérnök sincs munkaviszonyban, azóta az ágazatban teljes a káosz, kevés az információ. Ilyen kilátástalan, bizonytalan termelési évet még nem kezdtünk. A vetés küszöbén állunk, de az idei támogatásokra vonatkozó rendeletekről semmit nem lehet tudni.
– A közeljövőben a vidék kitörési pontjai lehetnének a helyi termékek, forgalmazásuk, de ennek előfeltétele a térségi eredetvédelem megszerzése, amely révén brend, márka jegyeztethető be, ám a gazdák sokszor nem tudnak eligazodni e kérdésekben – mondta Ábrahám Csilla.

Tóth Bátori Erzsébet, Németh Zoltán, Varga Attila, Kókai Péter, Juhász Attila és Szabó József

Az élőújságon a felvetett problémára azonnal reagált a szabadkai székhelyű Vajdasági Magyar Mérnöki és Műszaki Egyesület és az Újítók és Föltalálók Társasága, és felajánlotta segítségét a termelőknek a bonyolult ügyintézésben.
Varga Attila, a Magvető szerkesztője felszólalásában elmondta, hogy immár ötödik éve szervezzük a mezőgazdasági melléklet minden alkalommal igen nagy látogatottságú élőújságjait. Ez annak köszönhető, hogy az újság a kistermelőket érintő dolgokkal foglalkozik, például azzal, hogy hol és milyen áron tudják terményeiket értékesíteni, milyen időjárás várható, és melyek a legújabb trendek.
– Nemcsak a hazai híreket, hanem a világháló híreit is figyeljük, de egyre nehezebb a dolgunk, mert tudatos hírzárlattal szembesülünk. A minisztériumi rendeletek, előírások nagyon nehezen jutnak el hozzánk. Információinkat sokszor harmadkézből szerezzük meg, de mindezek ellenére nem szépítünk rajtuk, nem is akarunk, ezért az olvasók megbízható partnert találtak bennünk – mondta Varga Attila, majd hozzáfűzte: – Nem titok, hogy térségünkben csendes agrárreform zajlik. Az elkövetkező években, amíg az ország köztes úton jár, amíg nem lesz az Európai Unió teljes jogú tagja, a Magvető a kisgazdák sorsával foglalkozik, segíteni szeretne nekik, hogyan vészeljék túl ezt az időszakot, és hogyan tartsák meg gazdaságukat, mert a föld nemcsak megélhetést, hanem megtartó erőt is jelent közösségünkben, és ittmaradásunk, megmaradásunk záloga is.

Kókai Péter markentingvezető: kedves ajándékokkal igyekszünk csalogatni

Szabó József igazgató a Tartományi Fejlesztési Alap hitelvonalait ismertette, különös tekintettel az öntözőrendszerek és a fóliasátrak beszerzésére. Szólt a gyümölcsösök telepítésére irányuló lehetőségekről, hisz köztudott, hogy a hajdújárásiak gyümölcstermesztéssel is foglalkoznak. Felszólította a termelőket, ha hitelekre szánják magukat, kizárólag fejlesztési alapoktól igényeljenek pénzt, mert így mindössze 1,2–2 százalékos kamatot fizetnek, a bankoknak pedig 7–8 százalékot is. Ekkora terhet a mezőgazdaság már nem bír el.
Végül a Magvető élőújság-tárgysorsjátékának nyereményeiről is szó volt. Áprilisban harminc-egynéhány értékes tárgyat sorsolunk ki az előfizetők között, a fődíj 2000 euró piaci értéket meghaladó nyeremény lesz.