A Háló mestere kert bejárata (a szerző felvételei)
Suzhou a kínai kertépítészet szülőhelye. A kertépítészet a Ming-dinasztia idején (1368–1644) virágkorát élte, abban az időben e városban mintegy 270 kert volt. Építésükhöz különös alakú köveket, fákat, virágokat használtak, s ezekből dombok, tavak, teraszok létesültek. Az utak látványos pavilonok, csarnokok mellett, hidakon át vezetnek, állandóan más-más, szebbnél szebb, újabbnál újabb kilátást nyújtva a kertekre, a látvány a látogatóban a nyugalom és a mozgás különös, váltakozó hatását kelti. Mintegy tucat régi kert maradt meg, ezeknek tulajdonosaik egykor nevet is adtak.
Az Oroszlánligetet (Si Ce Lin) 1350-ben buddhista boncok alapították, elhunyt mesterük emlékére, aki valamikor egy Oroszlánszirt nevű helyen élt. A híres festő, Ni Can által tervezett kert délnyugati része sziklakert, az északkeleti felén tavak terülnek el, partjait pedig galériák szegélyezik.
A Háló mestere kert egy részlete
Az Egyszerű ember politikája kert (Csuo cseng Jüan) 1522-ben létesült, öt hektáron. Létrehozója egy Vang Hszien-csen nevű cenzor volt, aki kegyvesztett lett, majd ide vonult vissza. Sokkal később, 1952-ben közparkként újból megnyitották. A bejárat melletti bokrokat még Ven Csen-ming (1470–1559) híres festő ültette. Kína négy, központi védelemben részesülő parkjának egyike.
A kerteket szorgos kezek ápolják, gondozzák rendszeresen
A Hálók mesterének kertje (Vang Si) a legismertebb dél-kínai magánkertek egyike, 1140-ben létesítette egy Jangcsouból odakerült hivatalnok, Si Cseng-cse. 1770-ben újították fel. 1958 óta a város tulajdonában van. Ötezer négyzetméteren terül el. Három részre van felosztva, jellegzetessége a sok, udvarra emlékeztető, beépített csendes kis zug. A kert közepén négyszögletes tó van, nagyobb, mint a pavilonok, sétányok, hidak, vízen álló építmények összterülete. A tó partja művészien kirakott mészkőből épült. A kertben a különböző épületeknek nevet is adtak: a Virágszedő háza, az Öt csúcs könyvtára, az Összegyűjtött üresség stúdiója, a Hold feljött és kezd fújni a szél, a Bambusz melletti magányos ág háza, a Harmónia megvalósításának háza, a Kacsalövő gangja…
Törpefák
A látogató úgy érzi, mintha kínai tájfestők ihlették volna a kertépítészt. A helyszínen kínai festők tárlatát is megcsodálhatjuk, a képek megvásárolhatók.
Az Elnyúló kert (Liu yuan) a város nyugati részén terül el, nem messzire az óváros falaitól. 1522-ben egy hivatalnok építtette, és ugyancsak a védelem alatt álló négy kert egyike. Épületeit 1900 és 1950 között szintén elhanyagolták, majd a város ismét megnyitotta. A mintegy négy hektáron elterülő kert közepén sziklával körülvett tavat találunk, ebből 6,5 méter magas monolitkő-csúcsok emelkednek. A táj jellegzetessége a 300 darab, különböző időszakból származó feliratos kőtábla, a különböző formájú „élő ablakok” (huo chuang), amelyek változatos kilátást nyújtanak. Az élményhez hozzásegítenek a muzsikusok is. A kertben művészien megmunkált kőpadokon megpihenhet a látogató.
Az Elnyúló kert egyik szöglete
A végtelenségig sorolhatnánk a különféleképpen elnevezett és csodálatosnál csodálatosabb kerteket, közülük 1997 óta az UNESCO többet a világörökség közé is besorolt.