2024. november 27., szerda

Egyre erősödő testvéri kapcsolatok

A minap Tordán látványos záróműsor keretében ért véget a két hónapig tartott Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat
Munkában a zsűri (Lázár Jenő felvételei)




A mára már hagyományossá vált művelődési megmozdulás mondhatjuk, hogy nemcsak a helybeliek, hanem Közép-Bánát műkedvelőinek igényeit is kielégíti. A rendezvény valójában megtartotta jelentőségét, értékét, mert ezúttal is a Kárpát-medencében fekvő három Torda testvértelepülési kapcsolatának ápolását helyezte előtérbe.

Csíkos Dániel versmondó

Ezek a kapcsolatok ma már nemcsak a protokolláris részben merülnek ki, hanem igazi, egy életre szóló testvéri, családi kapcsolatok alakultak ki. A XI. Tordai Est műsorában fellépők megcsillogtatták a falu művelődési életének, valamint a szórványban élő magyarság értékeit is. Habár egyre nehezebb ilyen értékű és dimenziójú produkciókat készíteni, a helybeliek mégis kitartanak, és ha messze erejükön fölül is, de vállalják a kihívást.

A lelkes közönség

Az ünnepi program a kora délutáni órákban kezdődött, amikor a három Torda küldöttsége megkoszorúzta a művelődési otthon előtti kopjafát. Ezt követően az otthon előcsarnokában hagyományos kalács- és süteményversenyt tartottak, a helyi szorgos kezű asszonyokon kívül a szomszédos Banatsko Karađorđevo-i Vidovdan nőszervezet tagjai is dicséretet érdemelnek. A zsűri véleménye alapján első helyet érdemelt Szántó Etelka, második lett Pósa Piroska, a harmadik helyen pedig Csonti Irén végzett, különdíjban pedig a szomszédos karađorđevói csoport részesült.

Juhász Attila és Dobai János a megnyitón


A tordaiak ezúttal is bizonyították vendégszeretetüket, a rendezvényen többek között megjelent Juhász Attila tartományi művelődési segédtitkár, Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke, Filip Jonel, a begaszentgyörgyi községi képviselő-testület elnöke, ezenkívül Módos Imre
Bihartorda, Hallai Zoltán Muzsla, valamint Tudor Stefanie és Irimie Mirchea, a romániai Aranyostorda (Turda) polgármestere és alpolgármestere.
Dobai János köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az elmúlt két hónap ismét bebizonyította, hogy a tordaiak, a bánátiak igénylik a kultúrát, és hogy összetartoznak és csakis közösen, együtt tudnak előrehaladni, a szülőföldön megmaradni. Beszélt a választások fontosságáról is a szórványban.

A csókai Orpheusz férfikórus és Losonc Inesz

Tordának meghatározó szerepe van ebből a szempontból is.
Juhász Attila is felszólalt, elismerően nyilatkozott a helybeliek összefogásáról, kitartásáról. Torda erőfeszítéseit ezen a téren példaértékűnek tartjuk, és becsülnünk kell az itt élő emberek erejét, tenni akarását – mondta. Ezután Módos Imre, Bihartorda polgármestere méltatta e hármas testvérkapcsolat jelentőségét, és annak további ápolását szorgalmazta. Mirchea Irimie arról beszélt, hogy Románia és a Magyarország már tagja az Európai Uniónak, ezért kötelességüknek érzik, hogy közös projektumokkal serkentsék a gazdasági együttműködést. A továbbiakban Tudor Stefanie polgármester a saját és az ottani magyarság őszinte jókívánságait tolmácsolta, és a kapcsolat további megerősítését, ápolását szorgalmazta.

Az aranyostordai vendégek

Ezután a zsúfolásig megtelt nagyteremben kezdetét vette a három Torda gazdag művelődési műsora, amelyet Csíkos Dániel ifjú versmondó Nem tudhatom című Radnóti-verssel nyitott meg. A színpadra léptek az aranyostordai diákok is, akik két rövid jelenetet adtak elő. Nagy sikert aratott a csókai Orpheusz férfikórus a Kossuth-csokrával és a tehetséges Losonc Inesz is.

A tordai nagycsoport táncosai

Fellépett az általános iskola modern tánccsoportja és színészei, valamint Rontó Martin, aki a Csitári hegyek alatt című dalt adta elő klarinéton, Makán Anton pedig Bartók Etűd című művét mutatta be nagy sikerrel. A műsorban fellépett Nagy Szabina ismert helyi nótaénekes is, a szomszédos Udvarnokról Guth Emilia, a Szűcs Imre ME kiváló énekese. Bihartordáról Győri Zsigmondné az Így volt című népkölteményt adta elő nagy sikerrel, a helyi Petőfi Sándor ME nagycsoportjának táncosai dél-alföldi táncokkal és mambóval pezsdítették a hangulatot a teremben. Nagy sikert aratott a szabadkai Juhász zenekar fellépése is, mezőföldi és nyírségi dalcsokrot adtak elő.
Végül ismét Csíkos Dániel ifjú versmondó lépett színre, a Szózatot adta elő.

A szabadkai Juhász zenekar

Nagy Szabina helybeli nótaénekes

A helybeli modern tánccsoport

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás