„A magyar kormány 1989. szeptember 10-én este bejelentette, hogy a Magyarországon tartózkodó NDK-állampolgárok saját úti okmányukkal aznap éjféltől Ausztria felé elhagyhatják az országot. Példátlan és örömteli „népvándorlás kezdődött” – írta a Soproni Hírlap 23 évvel ezelőtt. Talán a sorok írója sem sejtette, hogy a kontinens teljes átrendeződése kezdődött meg ezáltal – ami fontos előzménye volt Németország újraegyesülésének és az Európai Unió keleti bővülésének is – Fertőrákos közelében, Sopronkőhidától alig négy kilométerre, Magyarország északnyugati csücskében, ahol először a határőrség, később maga a határvonal „légiesült”, vált feleslegessé. Hogy is gondolta volna? Egyáltalán ki merte ezt akkor hinni, bármennyire is óhajtotta?
Én nemrég, a 23. évforduló küszöbén próbáltam ki, milyen érzés átlépni a két ország között több mint kilencven évvel ezelőtt meghúzott határt úgy, hogy még csak őrház, határőrség sincs, csak sima út, melynek egyik oldalán azt írja: Magyarország, Fertőrákos, a másik oldalán pedig Österreich. Ha válaszolnom kell erre a költői kérdésre, igen prózaian azt mondhatom: egyszerű, jó érzés, és semmi különös annak, akinek nem határozta meg az életét a vasfüggöny. Most adott a jó minőségű út, a megfelelő útjelzés, magyar oldalon a Páneurópai Piknik Emlékhely, osztrák oldalon pedig az emlékeztetőül, figyelmeztetésként szolgáló szögesdrót, a keletet a nyugattól elválasztó kerítésrendszer egy darabja. Ennyi. A magamfajta unión kívüli azért óhatatlanul körbenéz, tamáskodik, nem hiszi, hogy az útlevelét sem kérik, és elhagyhatja azt az országot, amelybe belépett, mehet szabadon egy harmadikba. Akár a madár. Bevallom, felemelő érzés volt.
Megrázó viszont Melocco Miklós: Áttörés-Abbruch című szoborkompozíciója, mely a Páneurópai Piknik Emlékhely egyik központi pontja három évvel ezelőtti felállítása óta. Az emlékhelyet őrtorony, kopjafák, a szabadság harangjai, az eseményeket megidéző pannók, az egykori ÁLLAMHATÁR feliratú rozsdás tábla, több hektáros rendezett füves terület, valóságos piknikhely fogadja. Az út másik oldalán a Magyar Tudományos Akadémia állította fasor, mellyel Széchenyi emlékét idézik. Ezen a helyen minden év augusztus 19-én összegyűlnek a határ két oldalának lakói, el-eljönnek egykori „keletnémetek”, politikusok, és családias hangulatban töltenek el egy napot, megemlékeznek a közelmúlt történelmének minden bizonnyal legnagyobb „kirándulásáról”, azaz „piknikjéről”. Lobenwein Tamás fotóriporter 1989-ben is a helyszínen volt. Emlékezete szerint óriási tömeg gyűlt össze a határ mindkét oldalán ezen a bizonyos augusztusi napon. Készített néhány felvételt, de nem gondolt semmi különösre. „Egyszer csak üvöltést hallottam, abban a pillanatban a magyar oldalon nekifeszültek a kapunak, a zsanér reccsent, és kinyílt a jobb oldali kapuszárny. Még gondoltam is magamban: miért kell ilyen otrombán viselkedniük a magyaroknak? Aztán döbbentem csak rá, hogy nem magyarok, hanem meggyötört arcú keletnémetek feszültek neki a kapunak. Szívszorító élmény volt. A legemlékezetesebb talán éppen az, amikor egy menekülő anya öléből kiesett a gyermeke, a magyar határőr pedig felvette és odavitte hozzá. Az áttörés pillanatok alatt játszódott le, de úgy tűnt, a katonák tudomásul vették a helyzetet, mert utána még órák múlva is simán átjöhettek az emberek." – mesélte.
A fotóriporter emlékei augusztus 19-eiek, amikor több mint 600 NDK-beli állampolgár használta fel a vasfüggöny megnyílásának rövid pillanatát arra, hogy nyugatra szökjön. A magyar határőrség Bella Árpád határőrnek köszönhetően az érvényben levő lőparancs ellenére sem avatkozott közbe. A következő napokban nagy volt a zűrzavar, de a magyar kormány kérésére a nyugati határ őrizetét megerősítették, így az NDK-beliek szeptember 11-ei, végleges kiengedése előtt viszonylag keveseknek sikerült a szökés...