A felvonulók forgatagában Fekete Márta bácsfeketehegyi szőlész/borász „Legyen kis városunk vendége a huszonharmadik borünnepen” – ezekkel a szavakkal fogadta az oda érkező vendégeket szeptember második hétvégéjén Szabolcs Attila, Budapest XXII. kerületének, Budafoknak a polgármestere. A magyarországi borrendek képviselőin kívül a bácsfeketehegyi székhelyű Szent György Borrend képviselői is hivatalosak voltak erre a kétnapos pezsgő- és borfesztiválra, amelyet természetesen számtalan kísérőrendezvény tett színesebbé, minden jelenlevőnek lehetőséget nyújtva az önfeledt szórakozásra, kikapcsolódásra, és nem utolsósorban a pezsgő és a bor kóstolására.
A Bácskai Szent György Borrend képviselőiAz ünnepélyes megnyitó a Savoyai Jenő téren, a Szent Lipót plébániatemplom előtt volt, itt a történelmi egyházak elöljárói megáldották a szőlőkoszorút, jelképesen az idei szőlőtermést. A látványos, sokszínű, jó kedélyű szüreti felvonulók – akik között volt a borrendek képviselőin kívül a Budafoki Fúvósegylet, az iskolák néptáncosai, a Szupernovák Mazsorett, a Forgatag Zászló csoport, a Reneszánsz Hölgyek Társasága,valamint a testvérvárosok küldöttségei – áthaladtak a Kossuth Lajos utcán is, ahol a kézművesek portékáikat, vásárfiát kínáltak a hagyományőrző vásárban. Aki viszont eltikkadt a szeptemberi verőfényes napon, itt is olthatta a szomját, éhségét pedig akár a pirosra sült ökör ízletes falataival csillapíthatta.
Szőlőhegyi kápolna „árnyékában” ebédelt a Bácskai Szent György Borrend különítményeA felvonulás a borvárosban, a Záborszky Pincészetnél ért véget, amely a nevét Budafok első polgármesteréről, Záborszy Nándorról (1883–1952) kapta. Ez óriási kiterjedésű, összefüggő pincesor, pincerendszer, Magyarországon a legnagyobb, sőt világviszonylatban is az első a 120 km-re becsült teljes hosszával. Nem téglából rakták ki, hanem a meszes-löszös domboldalba vájták, fúrták. Egykoron innen és Budafok más részeiből kitermelt kvarchomokkőből építkeztek, többek között a Parlamentnek is ez szolgált alapanyagul. A Záborszky Pincészet a közelmúltban az EU-pályázaton nyert mintegy 300 millió forintból alakították ki a 4–6 méter széles pincék egyikében a Mesterségek Múzeumát, valamint a Borutcát, amelyek tavaly óta fogadják a látogatókat. A múzeumban a kádár és a fafaragó, valamint a hajóépítő mesterek munkájába nyerhetünk betekintést, ismerkedhetünk meg a korabeli szerszámokkal. Úgyszintén figyelemre méltó a faragott hordók gyűjteménye is, ezek egyedisége – némelyek gigantikus űrtartalmúak – a hordó fenekébe vésett különböző portrék, címerek, események által nyilvánul meg. Külön említést érdemelnek a Mátyás királyt, Széchényi Istvánt, II. Rákóczi Ferenc fejedelmet ábrázoló ovális hordók. S még egy érdekesség: a pince legrégebbi hordója az 1934-ben faragott díszhordó, a 2335 literes „Judit”.
Én és a kisöcsém. A krónikás is valahol gyarló bor- és pezsgőfogyasztóA Záborszky Pincészet legérdekesebb része minden bizonnyal a mintegy 4-5 méter magas pincesorban kialakított Borutca. Az ide látogató szeme elé embermagasságnyi, katonás sorban elhelyezett félfenekű hordók sokasága ismerteti a környék neves pincészeteinek ízlésesen címkézett palackjaiban rejlő kiváló bort és pezsgőt. Továbblépve, a mintegy 150 méter hosszú pinceszakaszban az enyhe emelkedőn skanzenszerűen elhelyezett présház-homlokzatok vonják magukra a figyelmet. A nézelődő számára a történelmi múltat megjelenítő tíz ház Magyarország tíz borvidékének jellegzetes építkezési stílusát, hagyományát mutatja be. Így került egy közös képzeletbeli utcába Badacsony, Balatonboglár, Eger, Etyek-Buda, Mecsekalja, Somló, Sopron, Szekszárd, Tokaj-Hegyalja és Villány.
Kevesen tudják, hogy a cégalapító, Törley József Szabadkán született 1858-banAz élményhatást, az utcaképet a pince végén, a dombtetőn elhelyezkedő szőlőhegyi kápolna skanzenje, valamint a házak közötti póznás lámpák teszik teljessé. E sorokat rovó krónikásnak is abban a megtiszteltetésben volt része, hogy egyike lehetett annak a mintegy 200 fős vendégseregnek, aki a Borutcában fogyaszthatta el aznapi ebédjét. A pincében való bő kétórányi tartózkodás alatt az ott uralkodó, évszaktól függetlenül 12–16 Celsius-fok hőmérséklet alaposan feledtette a társasággal a kint ”dühöngő” 32 fokos hőséget. Természetesen ebben nagy szerepük volt a budafoki kiváló hűs boroknak is, amelyeket a pincérek szorgalmasan töltögettek.Az ebédet követően a borrendek képviselői a Törley Pezsgő Pincészet épületegyüttesének a teraszán gyülekeztek. A délutáni programban borlovagrendi és pezsgőrendi avatások szerepeltek. A jelenlévőknek ezúttal csupán rövid idejük maradt – a környezetünkben is közismert és közkedvelt – Törley pezsgőkülönlegességek kóstolgatására, mivel kezdetét vette a megalapításának 20 éves évfordulóját ünneplő Promotium Borrend látványos avatóünnepsége. Ezt követően került sor a fennállásának 25. évfordulóját ünnepelő Cheraliers Pezsgőrend tagjelöltjeinek felavatására. Öt új taggal gyarapodott a táborunk. A jelölteknek a ceremóniamester által kieszelt különböző furfangos, mókás próbáknak kellett eleget tenniük, megfelelniük. Szinte észrevétlenül suhant el ez a bő egy óra, amennyi ideig tartott a humorral, tréfával spékelt avatási rituálé, amely szintén nagy létszámú közönséget, érdeklődőt vonzott a helyszínre.
A kihalófélben levő mesterségek egyikének, a hordókészítésnek állít emléket a Mesterségek MúzeumaA jelenlévő pezsgőrendi és borrendi küldöttségek számára lehetőség nyílt a Törley Gyűjtemény és Látogatóközpont termeiben kiállított relikviák, korabeli dokumentumok, feljegyzések, s természetesen a különböző pezsgőgyűjtemények megtekintésére. Nagyon ötletes, stílszerű a kiállítótér, ugyanis az ide belépő látogató egy pezsgősdugó belsejében találja magát, majd egy óriási palackban, innen pedig egy pohárba vezet az útja. Csendesen megjegyezve, ez a pohár nincs megtöltve, ellenben a teraszon, a csinos lányok által felszolgált poharak sokaságában finomabbnál finomabb pezsgőfajtát ízlelhetett meg a vendégsereg. Az egyik házigazdánktól, Karbó Jánostól, a Törley Pezsgőpincészet palackozó üzemrészlegének vezetőjétől megtudtuk, hogy évente 30 millió palackot töltenek meg, és ezeket mind a honi, mind a környező országokban értékesítik, ezenkívül jelentős mennyiséget szállítanak többek között a skandináv országokba is, valamint Angliába, Kanadába. Beszélgetésünk során – a helyszínből fakadóan toroköblögetést is beiktatva – a pezsgőkészítés folyamata is szóba került.
A palackhalmok fölött a Törley-kastély tornyai emelkednekVendéglátónk készségesen elmondta, hogy a 130 éve folyamatosan működő Törley Pezsgőpincészet három – charnet, fransoise és tradilionnelle – eljárási módszerrel készíti a világviszonylatban is jól ismert pezsgőfajtáit. Hogy melyik módszernél meddig tart az erjesztés, milyen nagy tartályokban, esetleg palackokban érlelik a bort, vagy éppen mikor történik degorzsálással a seprű leválasztása, maradjon a pezsgőkészítők tudománya, titka! Mi pedig továbbra is ízlelgessünk, fogyasszunk pezsgőt ünnepi alkalmakkor, örömteli családi eseményeken, s bármikor, amikor méltóan szeretnénk ünnepelni.
Az ifjú strázsa a monori Aranyi család sarja