Az óvodai kollektív étkezésnek az a feladata, hogy pótolja a családi étkezés hiányosságait, így ki kell elégítenie a napi energiaszükséglet 75, illetve a vitaminok és ásványi anyagok 95 százalékát. Sajnos a mai rohanó világban a szülők egyszerűen nem érnek rá főzni, sőt nagyon sok embernek nincs lehetősége arra, hogy otthon változatos és tápanyagokban gazdag ételt tegyen az asztalra. Sok esetben a gyerekek otthon heti egy alkalommal esznek húst. Éppen ezért a kollektív étkezésnél a fehérjeszükséglet kielégítésére fektetik a hangsúlyt, pontosabban arra, hogy egyensúlyba hozzák gyerekek fejlődésében nélkülözhetetlenek fehérje-, szénhidrát- és zsírszükségletet Ugyanakkor korrigálni kell a rossz étkezési szokásokat is, a sós ropogtatnivalókat és az édességet gyümölccsel kell helyettesíteni, mondta lapunknak Oswald Zsuzsanna táplálkozástudományi szakember. Nem a teljesség igényével készült alábbi körképünkben a címben feltett kérdésre próbálunk választ kapni.
Frissen, változatosan
Az óbecsei Labud Pejovi óvodába valamivel több mint hatszáz napközis és száz bölcsődés jár, nekik mindennap 600 ebéd és 900 reggeli és uzsonna készül az intézmény konyháján. Ferencz Magdolna igazgatónő elmondása szerint nincs nagy eltérés a bölcsődések és a napközisek étkeztetése között, de arra ügyelnek, hogy a kisebb gyerekek tányérjára több fehér hús jusson, így például csirkecomb helyett csirkemellet kapnak ebédre.
A napköziben három étkezésről – reggeliről, uzsonnáról, ebédről – gondoskodnak a szakácsok. Az étlapon erős reggelihez gyengébb ebéd jár, és fordítva: ha például virsli, szalámis vagy sonkakrémes kenyér a reggeli, akkor az ebéd zöldségleves kaláccsal, vagy egy kiadós gulyásleves pudinggal. Ha viszont az ebédet tervezik erősebbre, és a leves mellé hús és főzelék jár, akkor szerényebb reggelivel – vajas kenyérrel és tejjel, vagy péksüteménnyel és joghurttal – kezdődik a gyerekek napja.
– Igyekszünk mindenféle főzeléket – spenótot, karfiolt, sárgarépát – beiktatni, hadd szokják a gyerekek az ízüket. Mivel otthon sokan nem esznek ilyen főzelékeket, itt az óvodában eleinte nem mindig fogadják el, de általában előbb-utóbb megszeretik. Hetente készül ebéd hüvelyesekből, azaz babból, borsóból vagy lencséből, és amíg lehet, friss salátát tálalunk, télen pedig savanyú uborka, paprika, cékla kerül az étlapra – mondja az igazgatónő.
Az óvodában tavaly vezették be a HACCP-rendszert, azóta különösen nagy gondot fordítanak a minőségellenőrzésre.
Az óvodák minisztériumi szabályzat szerint számolja ki a gyerekek étkezésének gazdasági árát. Ez egy hónapra 17 500 dinár. A szülő ennek az összegnek a 20 százalékát fizeti, 3500 dinárt.
Egyetlen óvodás sem maradhat éhen
A magyarkanizsai község óvodáiban egyetlen gyerek sem maradhat éhen, mert uzsonnát mindenki kap. Veselinov Ibolya igazgatónő elmondta, hogy ahol egész napos tartózkodás van, ott főtt étel is készül.
Magyarkanizsán és Horgoson a bölcsődés és napközis gyerekek ebédet kapnak. Magyarkanizsán a Pitypang óvodában van a központi konyha, innen szállítják az ebédet a Gyöngyszemeink és a Napsugár óvodaépületekbe, a horgosi Napraforgó óvoda csemetéinek pedig a saját konyhájuk készíti a finom falatokat.
– Nyolchetes étlapunk van, egy bizottság előre meghatározza az alapanyag mennyiségét, kiszámítja a kalóriaértéket. Rendszeresen ellenőrzi a konyhát egy nutricionista, táplálkozási tanácsadó – közölte az igazgatónő.
Magyarkanizsán 144 napközis és 25 bölcsődés, Horgoson 53 napközis és 11 bölcsődés ebédel az intézményben.
A magyarkanizsai J. J. Zmaj iskolának a saját konyhája készíti a napközis alsósok számára az ebédet, amit most már a felsősök is kezdenek igényelni. A főépületben lévő konyhából szállítják az ételt az Ady-iskolába is. Juhász Márta igazgatónő elmondta, hogy az önkormányzat támogatásával 200 tanuló ingyen uzsonnázhat. Itt mindennap teát, tejet vagy joghurtot is kapnak a diákok, és hetente legalább egyszer gyümölcsöt.
Horgoson akadnak olyan gyerekek, akiknek az iskolai uzsonna vagy ebéd az egyetlen rendszeres napi étkezésük. Az önkormányzat és a Vöröskereszt támogatásával a rászorulók ingyenes étkeztetésben részesülhetnek.
– A horgosi és a kispiaci épületünkben majdnem 160 gyerek kap ingyen uzsonnát, de több mint kétszázan igényelnék. Naponta 60 főtt étel készül a gyerekek számára - mondta Goran Nikičić igazgató.
Az étkezési szokások városrészenként különböznek
A szabadkai óvodákban három étkezést irányoztak elő: a reggelit, majd délben az ebédet, illetve uzsonnát is kapnak a gyerekek, mielőtt távoznak az óvodából.
– Az étkezési szokásaikat a gyerekek otthonról hozzák magukkal. Megfigyeltük, hogy az étkezési szokások városrészenként különböznek. A város területén lévő óvodában a gyerekek nagyon nehezen fogadják például a sárgarépa-főzeléket, vagy más zöldségfélét, a város peremén óvodába járók viszont szívesen fogyasztják a zöldségféléket – nyilatkozta lapunknak Oswald Zsuzsanna, a szabadkai Naša radost gyermekintézmény táplálkozástudományi szakembere.
Korponai Izabella, egy hároméves óvodás anyukája, elmondta, szerencséje, hogy a kislánya nem válogatós.
– Szinte mindent szeret a kislányom, kivéve a mézes kenyeret. Azt mondja, hogy nagyon édes, azért nem eszi meg. De a leveseket nagyon szereti, és a főzelékeket is. Persze az óvónő és az óvó bácsi szerint is vannak ételek, amelyeket megeszi az utolsó falatig, például pástétomos kenyérből nem elég egy szelet, kérni szokott még, más ételekből viszont csupán pár falatot eszik – hallottuk Izabellától, aki elmondta azt is, hogy azt már észrevették a heti étrendet figyelve, hogy ha egyik nap például borsófőzelék van, a másik nap biztos borsólevest kapnak a gyerekek.
A csokis tészta a menő
A húsgombóc paradicsommártásban, a rántott halfilé és a csokis tészta a dobogós a topolyai Bambi gyermekintézmény óvodásai körében, a spenót viszont a sereghajtó. Többek között erről is tájékoztatta lapunkat az intézmény igazgatója, Csernek Magdolna, a Bambi nutricionistája, Lalović Predrag és Benacsek Tomik Szilvia óvónő.
A bolyaiban jók a szakácsok
A zentai iskolák közül a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumnak van saját, működő konyhája. Az általános iskolák diákjai számára pedig a Caritas zentai szervezetén keresztül biztosítanak meleg egytálételt. A tehetséggondozó gimnáziumban 180 diákra főznek – tudtuk meg Nagy Ragyogó Zsuzsannától, a gimnázium és a kollégium konyhájának a vezetőjétől. Zsuzsanna elmondta azt is, hogy az ételek elkészítése során az iskola éttermének szakácsai arra törekednek, hogy minél egészségesebb ételek kerüljenek a diákok tányérjába, s hogy az étek elegendő legyen számukra.
– Odafigyelünk arra, hogy sok zöldségfélét egyenek, ne csak húskészítményeket – mondta a konyhafőnök, hozzáfűzve azt is, hogy az étrendben természetesen tésztafélék is szerepelnek, közülük a pizzát nagyon szeretik a diákok – jegyezte meg beszélgetőtársunk. A megkérdezett bolyais diákok többnyire pozitívan nyilatkoztak az ételek minőségéről. A tehetséggondozó gimnáziummal és kollégiummal ellentétben a többi zentai középiskolában nincs különkonyha, illetve diákétterem. A zentai általános iskolákban, mintegy 150–200 diák számára a Caritas helyi szervezet által oldják meg az ebédet – tudtuk meg Sárosi Gabriellától, a Stevan Sremac Iskolaközpont igazgatónőjétől.
Számítógépes ételrendelés
A zombori Testvériség-egység Általános Iskolában a 427 tanuló közül 220 uzsonnázik, és mintegy harmincan ebédelnek az intézményben. Slobodan Beljanski igazgató elmondta, hogy a déli étkezés lehetőségével főként a szociálisan rászorult családok gyermekei élnek, számukra a városi költségvetésből finanszírozzák az étkezést, azok számára pedig, akik nem részesülnek támogatásban, napi 180 dinárért biztosítják az ebédet. Az uzsonna ára 40 dinár. Október elsején szerződést kötöttek egy pékárugyárral, amely fagyasztott állapotban szállítja le nekik a sós és édes süteményeket, amiket saját elektromos kemencéjükben sütnek meg, így az uzsonnát a délelőtti és a délutáni nagyszünetben is melegen fogyaszthatják el a gyerekek.
A zombori Középiskolások Otthona saját kollégistái és a hallgatók étkeztetésére rendezkedett be. Napi ötszáz adag ételt főznek a konyhán. A bennlakó 250 diák napi három étkezésben részesül, az egyetemisták pedig számítógépes terminálon rendelik meg a másnapi ételüket, ebédre mindennap négy különféle menü közül választhatnak – nyilatkozta Nikola Lugomerski, a diákotthon élelmezési vezetője.
A város és vonzásköre általános iskoláiban van diákmenza, de zömmel úgy működnek, mint például a doroszlói Petőfi Sándor Általános Iskolában, vagyis fölszolgálják a kész péksüteményekből álló uzsonnát, elkészítik a tejet, teát, felszolgálják a joghurtot. Doroszlón a 134 tanuló közül negyvenhárom számára ingyenes az uzsonna, negyvenen vásárolják rendszeresen napi harminc dinárért, a többiek pedig otthonról viszik magukkal a tízórait az iskolába.
Kupuszinán húszóvodás és iskolás ebédel aJózsef Attila Általános Iskola konyháján. Az ebéd 120 dinárba kerül, az uzsonna pedig, amit 132 gyerek igényel és egy helyipékség készít az iskolának, 40 dinár.