2024. július 17., szerda

Városok és titkaik

Újvidék megbolydult a Múzeumok Éjszakáján – Ötven helyszínen mintegy száz rendezvény
Újvidéki múzeum: háborús propaganda 1941-1945 között (fotó: Dávid Csilla)

Újvidéken és Péterváradon ötödik alkalommal szervezték meg a Múzeumok Éjszakája rendezvényt, melyhez évről évre többen társulnak, így a múzeumok, képtárak mellett most már a könyvtárak, színházak, a levéltár, iskolák, zenei klubok, a városháza, sőt egy erotikus bolt és egy étterem is. A város területén mintegy ötven helyszínen csaknem száz program várta mindazokat, akik 300 dinárért jegyet is váltottak. A Múzeumok Éjszakája eredetileg azzal az ötlettel jött létre, hogy egy éjszakára megnyitják a kapukat a közönség előtt, ám nálunk ez sajátosan alakult. Szimbolikus összeget ugyan, de fizetni kell. Furcsamód a bejáratoknál biztonságiak álltak, akik nélkül sajnos, úgy tűnik, már egy ilyen békés rendezvény sem képzelhető el.

Az éjszaka plakátjáról letekintő fekete macska figyelő szemei alatt Újvidék szombaton éjjel valóban megbolydult, időnként tíz-húsz percet is kellett várni a bejutáshoz, az erotikus játékszereket bemutató kiállításra még többet. A kora esti órákban az egykori Szocialista Forradalmi Múzeumban megnyitották a Budapest–Újvidék: Kortárs grafika elnevezésű kiállítást, majd kihirdették a Városok és titkaik elnevezésű fotópályázat nyertesét. Ugyanebben az épületben kukkanthattunk bele a Háborús propaganda 1941–1945 című kiállítás anyagába, számos magyar vonatkozásával együtt. A város több pontján alkotásra késztető gyerekfoglalkozásokat szerveztek. Nyolc óra tájt megindult a Budapesten élő Baráth Ferenc mozgó plakátkiállítása a sétálóövezetben, de megnézhettük a péterváradi földalatti katonai képtárban a Titkos város kiállítást, a városi könyvtárban a Japánnak szentelt sarkot, a Giardinóban zenetörténettel ismerkedhettünk. Az Újvidéki Színház is megnyitotta kapuit a közönség előtt, és a kíváncsiskodók előtt állított színre egy jelenetet, a Rahim Burhan rendezésében készülő Alabama Song egy jelenetét. A bemutató június 10-ére várható, ám a közönség máris bekukkanthatott a kulisszatitkokba, sőt elbeszélgethetett a színészekkel és a rendezővel. A Szerb Nemzeti Színház a Harisnyás Pippi előadással várta a legkisebbeket, a Pašić utcai Scena 34 pedig interaktív performansszal.

A mottó tehát az volt: mindenki számára valamit. Gyerekeknek különösen sok kreatív alkotóműhely jutott ki az éjszaka kezdeti szakaszában, majd később a város és a térség múltja, a művészetek, iparművészet, dizájn, fotó, művészfilm, természet és a környezetvédelemiránt érdeklődők vették nyakukba a várost.