2024. július 17., szerda

Hazavárják az elszármazottakat

A temerini magyarok csaknem 160 éve rendszeresen megemlékeznek a számukra különleges napról, Illés napjáról

Hajnalig tartott a mulatozás a tájházban (Góbor Béla és Törőcsik Nagy Gábor felvételei)


Rendre, de július 20-a táján különös gonddal várják haza az elszármazottakat Temerinbe. Ekkor van Szent Illés napja, a falu/város fogadalmi ünnepe, amihez a legtöbb család ragaszkodik. Persze ki jobban, ki kevésbé. Egy biztos: Temerin örökre letűnt egykori világa kissé felelevenedik ezekben a forró nyári napokban, még akkor is, ha kísért a tudat: visszatérni sohasem fog. Viszont nem kis eredmény – mutasson fel hasonló évfordulót, aki tud! –, hogy a helybeli magyarok 1853 óta minden évben megemlékeznek e számukra különleges napról.

Temerini fiatal együttesek zenélték át a szombat éjszakát

A hagyomány szerint immár csaknem 160 esztendeje, azaz a szabadságharc bukását követő ínséges évektől Szent Illés napja fogadalmi ünnep Temerinben. A fogadalom okának az 1853. július 20-a körüli természeti csapást (szárazságot, szélvihart) tartják, amikor is a falu katolikus hívő népe a több éve megismétlődő elemi csapások után megfogadta, hogy július 20-át, Szent Illés próféta napját engesztelő napként munkaszünettel ünnepli. Ezt a fogadalmat a következő évben, vagyis 1854-ben először ülték meg.

Illés Sándor író sohasem feledkezett el szülőfalujáról, de a falubeliek sem. Két évvel ezelőtt így „hozták haza” a neves írót

Az Illés-nap megünneplésére vonatkozóan részletes beszámolók a harmincas évekből vannak, amikor a fogadalom 80. évfordulójára nagy népünnepélyt rendeztek. A második világháborút követően, 1946-ban még tartottak nyilvános megemlékezést, de utána az Illés-napi ünneplés fél évszázadra visszaszorult a templomba, hogy csak a nyolcvanas évek végén – előbb szerényen, nosztalgiakoncerttel – népünnepéllyé nője ki magát.

A faluünnepre elkészült a tájház nádfedele

Az idei sokadalom is többnaposra sikeredett. Kezdődött még a múlt pénteken Németh Mátyásnak, lapunk nyugalmazott fotóriporterének a hagyományos festménykiállításával, majd folytatódott szombaton a Kókai Imre iskolában képzőművészeti, régi szerszámok gyűjteményéből álló kiállítással. Borkóstolásra is alkalom nyílt a Vinduló Borházban, majd könyvbemutató volt a képtárban. A fiatalok sem maradtak ki a sorból, sokan a szombat éjszakát a telepi iskolaudvarban töltötték a helybeli zenekarok koncertjén. Aztán hétfőn Illés-napi helytörténeti vetélkedővel folytatódott az ünnepsorozat, ezen a napon tartották a helyi közösség ünnepi ülését. A nap a tájházban hajnalig tartó táncházzal zárult, majd tegnap folytatódott lovasbemutatóval, az elszármazottak találkozójával, a keresztúti ájtatossággal és a színházteremben megrendezett néptáncesttel, melyen a helybelieken kívül felléptek a mórahalmi és a jánoshalmi néptáncosok is. És mindez csak felvezetése volt a mai, Illés-napi eseményeknek, amikor a hívők ünnepi szentmisén tesznek eleget őseik fogadalmának, majd este az Illés-napi sokadalom helyszínén, a telepi iskolaudvarban megszegik az új kenyeret.

Utcatánc a felvonulási menetben (2010)

A Boldog Gizella kézimunkakör tagjai saját zászlajukkal (2007)

Temerinben még él a magyarruha-viselet (2007)

Kígyózik a menet Illés-napi tábori misét hallgatni a kálváriánál (1935)

Indul a hagyományos Illés-napi felvonulás (2009)

A lovasbandérium (2007)

Az új kenyér bemutatása (2007)


A szerdai műsor:

8.50 – postagalamb-röptetés a Gulyás csárdánál
9.00 – hagyományos és látványos utcai felvonulás a Gulyás csárdától. Az ünnepi menet az új kenyérrel a Petőfi Sándor, a Nikola Pašić, a Zmaj és az Újvidéki utcán át halad a Szent Rozália plébániatemplomig
10.00 – ünnepi szentmise az új kenyér megáldásával
15.00 – a Hunor Íjászklub bemutatója a tájházban
16.30 – az Őszirózsa és a Szent Cecília kórus ünnepi hangversenye
17.00 – bábelőadás a telepi iskola udvarában
18.00 – művelődési műsor a telepi iskola udvarában
20.00 – Illés-napi sokadalom a telepi iskola udvarában az új kenyér megszegésével