Temerini kézimunkák a budapesti rendezvényen (fotók: Bada Olivia, Ótos András)
Tizenegyedszer tartották meg a Délvidéki Napok Budapesten elnevezésű rendezvényt. A résztvevők kirándultak Szentendrére, voltak a Néprajzi Múzeumban, és ellátogattak az újonnan megnyílt Délkelet-ázsia Aranymúzeumba is, amelynek egyedülálló, csodálatos kincseit az alapító, Zelnik István diplomata műgyűjtő személyesen mutatta be nekik. Jártak a budai várban és megnézték a Tropikáriumban a tengeri akváriumot is. Itt kell megemlíteni, hogy három hét sem lett volna elegendő ahhoz, hogy a kíváncsi hobbisok és kézimunkázók megtekintsék Budapest valamennyi nevezetességét, hiszen csak 65 múzeum van.
Užicei kötött kézimunkák
A Bada házaspár 1998 óta él Budapesten, és azóta is szervezi a vajdasági MIRK-eket, a Petőfi él! versismereti vetélkedőt, az 1000 vers egy nap alatt elnevezésű rendezvényt, és még számos alkalmi, határon inneni és határon túli összejövetelt, találkozót, kiállítást.
Kiállítók és alkotásaik
Az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált a szerbiai klubok körében a Délvidéki Napok Budapesten találkozó. Nagy érdeklődéssel és elismeréssel ismerkednek a magyar nemzet művelődési értékeivel, csodálják Budapest gyönyörű épületeit.
A XI. Délvidéki Napok megnyitóján a Bada házaspár megköszönte a 36 vajdasági festőnek, grafikusnak, hogy két-két alkotással részt vettek az OMAGE BADA DADA emléktárlaton. A délvidéki képzőművészektől Szekeres Sándor gyűjtötte össze az erre az alkalomra igen változatos technikával készült műveket. A tárlattal így megemlékeztek Bada Tiborról, aki öt éve távozott közülünk.
Petrőci népi motívumok, hímzések
A Magyarok Világszövetsége székházának Kossuth-termét alkalmi néprajzi mini múzeummá varázsolták a nagymesteri kézimunkák, a Magyar Szó fotográfusainak fényképei és a külföldön élő vajdasági hobbisok gyűjteményei. Kanadából, Ausztriából, Németországból, Indonéziából meg közelebbről is, a környező országokból is érkeztek a kiállításra alkotások, gyűjtemények.
Csodaszép tányérok, hímes tojások
A Délvidéki Napok rendezvényen minden évben egy-egy emléktárggyal emlékeznek meg Andruskó Károlyról és Székely Tiborról is.
A temeriniek is ott voltak remekműveikkel
Az idén először kiemelt helyet kaptak a Családi Kör borítóiból készült tablók. A népszerű hetilap a magyar festők munkáinak folyamatos bemutatásával nemcsak gyönyörködteti az olvasót, hanem egy érdekes gyűjtési ág művelését is felkínálja a hobbisoknak. Az újságkivágásokból ugyancsak tematikusan rendezett lapozókban a kiállítás látogatói megtalálhatták, hogyan élték (és élik) át Trianon mindmáig ható következményeit a délvidékiek, olvashattak a szellemi életünket meghatározó eseményekről, vitákról, az örvendetesen szaporodó hagyományápoló rendezvények népszerűségéről. Persze a politika is bekerült a lapozók témái közé. Külön csemegének számított egy-egy közéleti személy korábbi és későbbi, vagy éppenséggel mai nyilatkozatának összevetése.
Niši és užicei látogatók a budapesti rendezvényen
A tapasztalat azt mutatja, hogy a rendezvényre ellátogató budapestieket érdekli, mit és hogyan cikkeznek mindezekről a témákról a vajdasági magyar lapok: a Magyar Szó, a Hét Nap, a Családi Kör.
A díjkiosztás mindig a legszebb pillanat
Olga Galjak užicei vendég és a vendéglátó, Bada István
A Bada házaspár, Johanna és István a Magyar Szó fotósaival, Ótos Andrással és Lennert Gézával