Harmadik alkalommal szervezett közös képzőművészeti műhelymunkát a szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesülete és a belgrádi Art Centar Művészeti Központ. A társalgással és a barátkozással egybekötött rendezvényen részt vettek a nevelőszülőknél elhelyezett iskoláskorú gyermekek, továbbá a fogyatékkal élő felnőttek is.
Slavka Popić, a Gyöngy egyesület elnöke elmondta, a fogyatékkal élők és a művészek közös találkozóját tizedik éve szervezik meg, és minden év őszén egy-egy műhelymunka keretében közös témára hangolva alkotnak. Az elmúlt években különböző munkák születtek, például a múlt évi témához a motivációt Gion Nándor kárókatonái nyújtották, az idén viszont a mozaikkészítésre hangolódtak az érdeklődők.
− A résztvevők csoportokban dolgoznak, egy előre elkészített lapra elképzelésük szerint mozaikkockákból lepkéket készítenek, a legsikeresebb munkákat pedig a belgrádi Art központ Skadarlija utcai kiállítótermében állítjuk ki. A közös műhelymunka fő célja, hogy a fogyatékkal élők a sokszor téves előítéletektől eltérően bemutassák, bebizonyítsák, hogy képesek ugyanolyan értékes és maradandó dolgokat készíteni, mint mindenki más. Az alkotás mellett fontos a társalgás és a barátkozás, hiszen az inkluzív pedagógia az ép és a fogyatékos gyermekek nevelési eszményeinek egyenértékűként kell elfogadni – mondta Slavka Popić.
A belgrádi Emilija Marinković, az Újvidéken bejegyzett Art centar egyik alapítója kifejtette, a műhelymunka keretében minden évben különböző technikával dolgoznak, és ez már az alapoktól hozzájárul a kreativitás, a munkamódszerek kifejtéséhez és az új dolgok megismeréséhez.
− Minden alkalommal arra törekszünk, hogy valami újat tanuljanak, másképpen dolgozzunk, hogy kifejezésre jussanak képességeik, és persze a saját elképzelésük. Ma a lepkéhez fűződő témakörben alkotunk, hiszen egy olyan rovarról van szó, amely számtalan alakban és színben megtalálható, ebből kifolyólag pedig a résztvevők fantáziája is határtalan. Egyszóval, mindenki a saját elképzelését viheti a munkába – magyarázta a fővárosi festőművész.
Habina Martina, a Gyöngy egyesület egészségügyi ápolója és aktivitásvezetője elmondta, a tágság számára minden olyan aktivitás, ami az egyesületen kívül történik, nagyon sokat jelent.
− Tizedik éve szervezzük meg az Art központ szervezésével a művészeti műhelymunkát. Az idei téma a kollázs és a lepkék, pontosabban a résztvevők lepkét ragasztgattak kollázstechnikával. Hat csoportra osztottuk őket, mindenki kapott egy előkészített (kirajzolt) lepkét, amit a sajátkezűleg kivágott cetlikkel ragasztott körbe. A gyerekeknek lényegében minden olyan esemény, ami kihelyezi őket a napközi falai közül, nagyon sokat jelent. Igyekszünk továbbá más eseményeket is szervezni nekik, évente párszor kijövünk ide a tanyára is. Társalogni, kávézni, ha lehetséges, akkor akár egy ebédre is. Nekik ez nagyon sokat jelent – emelte ki Martina.