2024. december 26., csütörtök
VÁLASZTÁSOK 2022

Még át lehet adni a jelöltlistát

A választói névjegyzékben szereplő adatok módosítása március 30-áig kérelmezhető

A köztársasági elnök két héttel ezelőtt április 3-ára írta ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az azóta eltelt időszakban a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) 11 választási jelöltlistát hirdetett ki, ezek a kihirdetés sorrendje szerint a következők: 1. Aleksandar Vučić – Együtt mindent elérhetünk; 2. Ivica Dačić – Szerbia kormányfője; 3. Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István; 4. Dr. Vojislav Šešelj – Szerb Radikális Párt; 5. Marinika Tepić – Együtt Szerbia Győzelméért; 6. Dr. Miloš Jovanović – Remény Szerbia számára – NADA szerb koalíció; 7. Milica Đurđević Stamenkovski – Eskütevők Szerb Pártja; 8. Mufti hagyatéka – Igazságosság és Megbékélés Pártja – Usame Zukorlić; 9. Moramo- Akció – Környezetvédelmi Felkelés – Ne davimo Beograd – Nebojša Zelenović; 10. Szuverenisták – Saša Radulović, Milan Stamatović, dr. Jovana Stojković; 11. Boško Obradović – Dveri Szerb Mozgalom – POKS – Miloš Parandilović – Patrióta blokk a Szerb Királyság megújhodásáért. Másfél évvel ezelőtt a parlamenti választásokon 21 jelöltlista közül válogathattak a szavazópolgárok.

Az idén a választások napját megelőző 20. napig lehet jelöltlistát átadni – erősítette meg lapunknak nyilatkozva dr. Ladóczki Gyula, a RIK tagja. Mint hozzátette, ez új szabály, korábban a választások napját megelőző 15. napig adhattak át jelöltlistát a megmérettetésen részt venni szándékozó tömörülések.

– Az idei választásokat megelőzően sok minden megváltozott, szinte nekünk, a RIK tagjainak is újra kell tanulnunk a határidőket és a szabályokat. Ez valamelyest megnehezíti a dolgunkat, ám a januári referendum bizonyította, hogy végül többé-kevésbé zökkenőmentesen sikerült lebonyolítani a folyamatot. Ezért hiszem, hogy ennek a szavazási folyamatnak a tekintetében is minden rendben lesz – fejtette ki Ladóczki Gyula.

Azzal kapcsolatban, hogy az idén, a korábbi választási eljárásokhoz képest gyakoribbak voltak-e a szabálytalanságok vagy a hiányosságok az átadott jelöltlisták tekintetében, Ladóczki Gyula kifejtette: azt figyelte meg, hogy kevesebb volt a hiányosság, mint korábban. Ez szerinte feltehetőleg annak is köszönhető, hogy az idén, az új szabályokkal összhangban, kevesebb dokumentumot kénytelenek mellékelni a politikai tömörülések, így értelemszerűen kevesebb a hibalehetőség is. Korábban például a jelölteknek állampolgársági bizonyítványt is mellékelniük kellett, de a választói jogról szóló bizonylatra szintén szükség volt, sorolta, kiemelvén, hogy az említett dokumentumok az idén nem szükségesek. Csupán egy kitöltött űrlapot kell aláírni, hogy az adott személy vállalja a jelöltséget, valamint mellékelni a személyi igazolvány fénymásolatát: derült ki a beszélgetés folytatásában, mint ahogyan az is, hogy a korábbi választások alkalmával beszerzendő dokumentumokkal kapcsolatos tevékenység egyrészt a közigazgatási hivatalokat terhelte le, másrészt pedig a dokumentumokat begyűjtő párt- vagy egyéb irodákat, valamint a jelölteket. Az a rendszer valójában senki számára nem volt előnyös, erre a módosításra mindenféleképpen érdemes előrelépésként tekinteni – jegyezte meg Ladóczki Gyula.

Ladóczki Gyula: Az idei választásokat megelőzően sok minden megváltozott, a választási bizottság tagjainak is újra kell tanulniuk a határidőket és a szabályokat

Ladóczki Gyula: Az idei választásokat megelőzően sok minden megváltozott, a választási bizottság tagjainak is újra kell tanulniuk a határidőket és a szabályokat

Habár a 18. életév betöltése után a szerbiai állampolgárok automatikusan bekerülnek az országos választói névjegyzékbe, olykor mégis van rá példa, hogy valaki nem szerepel benne. Az is megtörténhet, hogy a választói névjegyzék frissítésével és naprakészen tartásával kapcsolatos minisztériumi kötelezettség ellenére a választópolgár életében beállt változás – például megváltozott a lakcíme – nem tükröződik a névjegyzékből. Ezért érdemes a választásokat megelőzően a polgároknak ellenőrizni, hogy szerepelnek-e a névjegyzékben, és ha igen, melyik szavazóhelyen élhetnek választójogukkal. Ezt a polgárok az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium honlapján tehetik meg úgy, hogy a megfelelő mezőbe beírják személyi számukat és személyazonosító igazolványuk számát – utóbbi adatra korábban nem volt szükség, ez szintén újdonság – magyarázta Ladóczki Gyula. Mint hozzátette, mindezt a helyi önkormányzatok közigazgatási hivatalai általános közigazgatási osztályain is el lehet végezni. Ha valaki nem szerepel a névjegyzékben, vagy módosítást szeretne kérni az adatok nem naprakészsége miatt, március 30-áig fordulhat a helyi önkormányzatok közigazgatási hivatalai általános közigazgatási osztályaihoz, személyesen, ahol ki kell tölteni a megfelelő űrlapot. Ladóczki Gyula magyarázata értelmében március 18-áig maguk a helyi közigazgatási hivatalok végzik el a kért javítást végzéssel, később pedig az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium. Azt is tudni kell, hogy akik a szavazás napjáig nagykorúvá válnak, automatikusan bekerülnek a választói névjegyzékbe, ez nem ró külön feladatot a választópolgárra – tette hozzá a RIK tagja.

Amennyiben valaki tudja, hogy a választások napján nem tartózkodik majd azon a településen, ahol egyébként szavazásra jogosult, átjelentkezést kérhet, méghozzá március 12-éig – hangsúlyozta Ladóczki Gyula, mondván, hogy ezt szintén a lakóhely szerinti önkormányzati közigazgatási hivatalban lehet megtenni, indoklás nélkül, megjelölve azt a települést, ahol szavazna a polgár. Ez a lehetőség például az egyetemisták számára lehet fontos.

Akik betegség miatt nem tudják elhagyni otthonukat, ám élni szeretnének szavazati jogukkal, kérhetik, hogy saját otthonukban adhassák le voksukat. A korábbi szabályozáshoz képest újdonság, hogy az idén ezt már 72 órával a szavazás kezdete előtt igényelni lehet, a helyi közigazgatási hivatalok által a későbbiekben közlendő telefonszámon. Legkésőbb a szavazás napján 11 óráig lehet kérni, hogy az érintett polgár otthon szavazzon – közölte Ladóczki Gyula.

Ha valakinek a szavazás előtti időszakban jár le személyi igazolványának az érvényességi ideje – útlevele pedig nincsen, vagy annak is lejárt az érvényességi ideje –, és az új igazolvány nem készül el április 3-áig, a rendőrparancsnokságon az új igazolvány igénylésekor kapott igazolással is szavazhat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás