A francia alkotmánytanács jóváhagyta a nyugdíjkorhatár emelését előíró törvényt, amely ellen a szakszervezetek az elmúlt negyedévben többször szerveztek utcai demonstrációkat. A tanácsot alkotó kilenc alkotmánybíró néhány cikket ugyan eltávolított a törvényből, de a legvitatottabb elemét, a nyugdíjkorhatár felemelését jóváhagyta. Ennek értelmében a francia állampolgárok 64 éves korukban mehetnek majd nyugdíjba az eddigi 62 év helyett.
A kormányzat szeptembertől kívánja alkalmazni az immár alkotmányosan elfogadottnak tekinthető jogszabályt, amelyet Emmanuel Macron államfő szombaton írt alá.
Az alkotmánytanács foglakozott az ellenzéki baloldal népszavazási javaslatával is. A referendumon a nyugdíjreformról kérték volna ki a lakosság véleményét, abban bízva, hogy a többség elutasítja a változtatást. Az alkotmánybírák azonban megtorpedózták az ellenzéki javaslatot.
Eric Ciotti jobboldali politikai vezető viszont arra kért minden politikai erőt, hogy fogadják el az alkotmánytanács határozatát. Több nem hajlandó erre, s már jelezte, hogy folytatják a nyugdíjtörvény elleni tiltakozó akciókat. A jogszabály miatt az ellenzék korábban megpróbálta megbuktatni a kormányzatot, de parlamenti kezdeményezése kudarcot vallott.
A szakszervezetek újabb tiltakozó menetek szervezésére szólították fel az alkalmazottakat, akiknek azt tanácsolták, hogy május 1-jén vonuljanak az utcára. Párizsban már tüntettek, többen szemeteseket is égettek a hét végén. Rennes-ben az elégedetlenkedők felgyújtották egy rendőrőrs bejáratát. A titkosszolgálatok arra figyelmeztetettek, hogy több helyszínen zavargásokra is sor kerülhet.
A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvénytervezet ellen január 19-én kezdődtek meg az országos tiltakozások. Százezrek, olykor milliók vonultak időnként utcára, és sztrájkok is szerveződtek. A tömegmegmozdulások kezdetben békések voltak, ám amikor márciusban a kormány – egy alkotmányos kiskaput kihasználva – a parlament megkerülésével elfogadta a vitatott törvényt, egyik napról a másikra elszabadultak az indulatok. Feldühödött tüntetők több helyen, többször is összecsaptak a rendőrökkel, néhol törtek-zúztak, gyújtogattak. Az utcai zavargásokban a hatóságok több embert őrizetbe vettek.
A szakszervezetek egy része által korábban meghirdetett sztrájkok miatt komoly fennakadások keletkeztek a közlekedésben, az oktatásban, az üzemanyag-ellátásban és néhány másik területen is.
Nyitókép: AP