2025. január 22., szerda

Megkezdődött a külföldiek kimenekítése

Szudánban már második hete zajlanak fegyveres összecsapások – Ferenc pápa párbeszédre szólította fel a szemben álló erőket

Megkezdődött a külföldiek kimenekítése a harcok sújtotta Szudánból, ahol már második hete zajlanak fegyveres összecsapások a hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai milícia között, miután megrekedtek a tárgyalások arról, hogy miként integrálják a hadsereg soraiba a félkatonai szervezetet.

A szudáni hadsereg és ellenfele elvben megállapodott, hogy három napra beszüntetik a harcokat, hogy a szudáni nép megtarthassa a muszlim böjti hónap, a ramadán végét jelző íd al-fitr ünnepet. A tűzszünetet többnyire be is tartották, csak szórványos lövöldözések történtek, a főváros, Kartúm azonban szombat reggel tüzérségi támadásra ébredt. Abdel Fattah el-Burhan tábornok, a Szudáni Fegyveres Erők parancsnoka szombaton engedélyezte, hogy több ország is megkezdje diplomatáinak és állampolgárainak kimenekítését, aminek következtében Szaúd-Arábia külügyminisztériuma saját és több baráti ország állampolgárainak sikeres evakuálását jelentette be, emellett az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína és Jordánia is megkezdte diplomatáinak kimentését, Jun Szok Jol dél-koreai elnök pedig az ország egyik haditengerészeti egységét vezényelte Szudánba az ott rekedt vagy ott dolgozó koreai állampolgárok kimentésére.

A harcoknak már több száz halálos áldozatuk és több ezer sebesültjük van (Fotó: AP/Maheen S.)

A harcoknak már több száz halálos áldozatuk és több ezer sebesültjük van (Fotó: AP/Maheen S.)

Amerikai kormányzati források szerint mintegy 70 embert – a dolgozókat és családjukat – légi úton menekítették ki és Etiópiába szállították. Joe Biden amerikai elnök elmondta, azon mintegy 16 ezer amerikai állampolgárról, akik kimenekítését túl veszélyesnek ítélték, folyamatos tájékoztatást kap, egyúttal azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre szólította fel a szemben álló feleket, valamint sürgette őket, tartsák szem előtt a szudáni nép akaratát. Washington egyébként átmenetileg felfüggesztette a kartúmi nagykövetségen folyó munkát, amivel kapcsolatban Antony Blinken amerikai külügyminiszter közleményében arról tájékoztatott, hogy a harcok közepette zajló munka elfogadhatatlan kockázatot jelentene a dolgozók számára.

A francia külügyminisztérium vasárnap reggel jelentette be, hogy kimenekíti a harcok dúlta afrikai országból kartúmi nagykövetsége dolgozóit és a francia állampolgárokat, majd nem sokkal később meg is kezdték a kartúmi nagykövetségük evakuálását, ám a diplomaták konvoját a rivális felek szerint támadás érte, amelynek során egy francia állampolgár megsebesült. A támadásért a szudáni hadsereg és a vele szemben álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) félkatonai milícia egymást okolta.

Wopke Hoekstra holland külügyminiszter ugyancsak vasárnap jelentette be, hogy a holland állampolgárok és a hollandiai tartózkodási engedéllyel rendelkezők első csoportját már vasárnap kimenekítik az országból. „Minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban és legbiztonságosabban összegyűjtsük és hazahozzuk a hollandokat" – fogalmazott. A miniszter biztonsági okokból azt kérte az érintettektől, ne hozzanak nyilvánosságra részleteket az evakuálási tervekről. Megerősítette ugyanakkor, hogy a szudáni kormány hadserege segítséget nyújt az ország biztonságos elhagyásához.

Hadja Lahbib belga külügyminiszter vasárnap Twitter-oldalán közölte, hogy Belgium Franciaországgal és Hollandiával együttműködésben zajló műveletek keretében menekíti ki állampolgárait a harcok dúlta afrikai országból. „Arra kérjük a belga állampolgárokat és mindazokat, akik még nem tették meg, hogy a lehető leghamarabb vegyék fel a kapcsolatot a diplomáciai szolgálatainkkal" – fogalmazott a belga külügyminiszter.

Az olasz külügyminiszter a védelmi tárca közreműködésével szintén vasárnap műveletet indított a Szudánban rekedt olasz és svájci állampolgárok, valamint az Apostoli Szentszék nagykövetségének tagjai – összesen mintegy 200 ember – kimenekítésére. Antonio Tajani külügyminiszter a Rai3 közszolgálati csatornán elmondta, hogy 140 olasz állampolgárral vették fel a kapcsolatot, és minden tőlük telhetőt megtesznek a biztonságuk szavatolása érdekében.

Oroszország kartúmi nagykövete az orosz állami médiának azt mondta, hogy a kis híján 300, Szudánban tartózkodó orosz állampolgár közül 140 kíván elutazni, majd hozzátette, készülnek az evakuálási tervek, ám a harcok miatt egyelőre lehetetlen őket megvalósítani. Kiemelte, tizenöt ember, közöttük egy nő és egy gyermek egy kartúmi orosz ortodox templomban rekedt, amely közelében összecsapások folynak. Egyiptom arra szólította fel a Kartúmon kívül tartózkodó állampolgárait, hogy utazzanak Port Szudánba és Vádi Halfába az evakuáláshoz, a Kartúmban lévőket pedig arra, hogy zárkózzanak be otthonukba, amíg nem javul a helyzet. Az indiai kormány két repülőgépet küldött Dzsiddába és egy hadihajót Port Szudánba az indiai állampolgárok kimenekítésére. A külügyminisztérium közlése szerint a szudáni légtér továbbra is zárva tart a külföldi gépek előtt, a szárazföldi műveletek is kockázatosak és logisztikai kihívást jelentenek. Mindazonáltal indiai médiaértesülés szerint több indiai is volt a szombaton Szaúd-Arábia által 91 szaúdi állampolgár mellett kimenekített 66 különböző állampolgár között.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett adatok szerint a harcoknak már legalább 420 halálos áldozatuk és több mint 3700 sebesültjük van, valamint figyelmeztetett, hogy a kórházakban elfogynak a vérkészletek és az orvosi felszerelések. A Szudáni Orvosok Bizottságának becslései szerint Kartúmban és a szomszédos régiókban a kórházak 70 százaléka állította le a műtéteket, mivel több kórház épülete megrongálódott a szemben álló felek légitámadásaiban.

Ferenc pápa vasárnapi Szent Péter téri imájában párbeszédre szólította fel a Szudánban egymással szemben álló erőket. „Sajnos a helyzet továbbra is súlyos Szudánban, ezért megismétlem a felhívásomat: a lehető leggyorsabban érjen véget az erőszak és térjenek vissza a párbeszéd útjára" – fogalmazott az egyházfő.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A harcoknak már több száz halálos áldozatuk és több ezer sebesültjük van (Fotó: AP/Maheen S.)