2024. szeptember 1., vasárnap

Mérsékelt hangnemre váltott, de sokkterápiát jelentett be Argentina új elnöke

„Rövid távon a dolgok rosszabbra fordulnak, mielőtt javulnának” – közölte beiktatása után Javier Milei, kemény megszorító intézkedésekre felkészítve Argentína 46 millió lakosát.

„Sajnos, meg kell mondanom önöknek: elfogyott a pénz" – jelentette ki Argentína új elnöke a Buenos Aires-i kongresszus előtt tartott beiktatási beszédében, hangsúlyozva, hogy a kemény megszorító programnak nincs alternatívája. „Rövid távon a dolgok rosszabbra fordulnak, mielőtt javulnának" – közölte Javier Milei.

A szabadpiaci elveket valló 53 éves közgazdász elnök várható súlyos stagflációról, azaz recesszióval egybekötött magas inflációról beszélt, és arra kérte az embereket, hogy 18-24 hónapig legyenek türelmesek, amíg a reformok hatni kezdenek, és azt mondta, az ő elnökségével most már látható a fény az alagút végén.

Mint mondta, „évtizedes dekadenciának" fog véget vetni drasztikus kiadáscsökkentéssel, amelynek célja a hatalmas államadósság lefaragása és az infláció csökkentése. Az alternatíva, hangsúlyozta, továbbra is a pénznyomtatás lenne, ami hiperinflációba sodorná az országot, és hasonló sorsra jutna, mint Venezuela Chávez és Maduro alatt.

A kampány idején sokszor emocionális Milei nyugodt hangvételű, kiegyensúlyozott beszédet tartott, amelyben elsősorban a gazdaságra és a reformokra összpontosított, de anélkül, hogy konkrétumokat mondott volna. Nem tett említést korábbi legfontosabb követeléseiről, a dollárrá váltásról és a központi bank feloszlatásáról sem. Elmondta, hogy nehéz örökséget vállal, és herkulesi feladat áll előtte.

Nem sokkal megválasztása után a radikális jelölt már egyértelműen mérsékelt jeleket küldött, így azt, hogy a neves befektetési bankár, Luis Caputo lesz a gazdasági minisztere. Caputo már a liberális-konzervatív Mauricio Macri elnök alatt is pénzügyminiszter és jegybankelnök volt. Volt pénzügyminisztériumi államtitkárként a jegybank kijelölt elnöke, Santiago Bausili is tapasztalt politikus.

Dél-Amerika második legnagyobb gazdasága olyan válságban van, mint kevés ország a világon: az idei évre előre jelzett inflációs ráta 250 százalék. A költségvetés és a központi bank együttes hiánya elérte a bruttó hazai termék 15 százalékát. A devizakasszák üresek, mindeközben Argentínának márciusig 6,5 milliárd dollárt kell átutalnia külföldi hitelezőinek.

Milei várhatóan még hétfőn előterjeszti gazdasági reformcsomagját, amely a gyengélkedő állami vállalatok, például az YPF olajvállalat vagy az Aerolíneas Argentinas légitársaság privatizációját is tartalmazhatja. Az állami cégek az évtizedek óta hatalmon lévő peronisták hagyományosan fontos finanszírozási forrásai.

Nyitókép: euronews.hu