2024. november 22., péntek

Ferenc pápa: Megvetendőnek tartom az úgynevezett béranyaságot

A katolikus egyházfő diplomatáknak mondott hosszú újévi beszédet. Kifejtette egyebek mellett, hogy a háborúban a civil áldozatok nem „járulékos károk", hanem férfiak és nők, nevekkel és vezetéknevekkel, akik életüket vesztették, és hogy „összességében világszerte több mint 360 millió keresztény tapasztalja azt, hogy üldöztetésnek és megkülönböztetésnek van kitéve a hite miatt".

A béranyaság „megvetendő" gyakorlatának egyetemes betiltására, és antiszemitizmus megszüntetésére szólított fel Ferenc pápa a Szentszéknél akkreditált diplomatákhoz intézett újévi beszédében hétfőn.

A katolikus egyházfő szerint a meg nem született gyermekek életét is meg kell védeni, és nem szabad „elnyomni vagy az emberkereskedelem tárgyává tenni". „Megvetendőnek tartom az úgynevezett béranyaság gyakorlatát, mely a nő és a gyermek méltóságának súlyos megsértését jelenti, az anya anyagi szükségleteinek kihasználását alapul véve" – jelentette ki a pápa.

Arról is beszélt, hogy a gyermek ajándék, és „soha nem lehet egy kereskedelmi szerződés alapja", majd a béranyaság globális betiltására szólított fel.

A katolikus egyházfő elmondta, hogy különösen aggasztónak találja az antiszemita cselekmények növekedését az elmúlt hónapokban. „Ezt a kórt ki kell irtani a társadalomból, mindenekelőtt a testvériségre és a befogadásra való nevelés révén" – mondta.

Elítélte a Hamász palesztin szélsőséges szervezet Izrael elleni támadását és a „terrorizmus és az erőszakos szélsőségesség minden fajtáját", de véleménye szerint a támadás „Izrael részéről erős katonai válaszcsapást" váltott ki, amelynek során több ezren haltak meg és humanitárius válság alakult ki a Gázai övezetben.

Az egyházfő azonnali tűzszünetre is felszólított, Libanont is beleértve, és kérte a Gázában fogva tartott túszok szabadon engedését, majd megismételte a Szentszék álláspontját, amelyben kétállami megoldást szorgalmaznak Izrael és a palesztinok számára, valamint nemzetközi szinten garantált különleges státuszt Jeruzsálemnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: EPA/EFE