2024. december 21., szombat
KÖZEL-KELETI KONFLIKTUS

A Hezbollah kulcsemberével végzett az IDF

Izraeli légicsapás végzett Bejrútban a Hezbollah síita milícia egyik kulcsemberével, a logisztikai ügyeket és legtitkosabb programokat felügyelő főnökével, Szuhail Husszein Husszeinivel. Jordániai külügyminisztere arra figyelmeztetett, hogy a Hezbollah ellen indított izraeli hadművelet „teljeskörű regionális háborúba” taszíthatja a Közel-Keletet. Keir Starmer brit kormányfő pedig úgy ítélte meg, hogy a térség nem tud elviselni még egy évet ugyanilyen körülmények között, ezért újabb diplomáciai lépéseket sürgetett a konfliktus lezárása érdekében.

Tegnapra virradóra ismét rakétákkal lőtte Bejrút déli kerületeit Izrael, nem sokkal azután, hogy távozásra szólították fel az ott élőket. Az izraeli hadsereg (IDF) folytatta a múlt kedden Dél-Libanonban megkezdett földi hadműveleteit is a Hezbollah ellen.

A napokban többször is bombázta a libanoni fővárost. Csapások sorozatát hajtotta végre a Hezbollah iszlamista milíciához/terrorszervezethez tartozó fegyverraktárak és infrastruktúra ellen. Bejrút egyik külvárosa, a Dahiyeh negyed azért került a támadások célkeresztjébe, mert az Iránból támogatott Hezbollah fellegvárának számít.

Izraeli légicsapás végzett hétfő este Bejrútban a Hezbollah logisztikai főhadiszállásának vezetőjével is. Szuhail Husszein Husszeini kulcsfigurája volt a szervezetnek, ő felügyelte a szervezet legtitkosabb programjait, és a logisztika mellett a pénzügyekért is felelt. Fontos szerepet játszott az Irán és a Hezbollah közötti fegyverbeszerzésekben, s ő felelt a Libanonba becsempészett harci eszközök elosztásáért is. Emellett koordinálta a Libanonból és Szíriából Izrael ellen indított támadásokat.

Az izraeli hadsereg szeptemberben már végzett Hasszan Naszrallahhal, a Hezbollah vezérével, majd a múlt héten a feltételezett hivatali utódjával.

Hétfőn este Libanonból rakétákat lőttek ki Izraelre. A támadásért a Hezbollah vállalta a felelősséget. Jemenből és a Gázai övezetből is indítottak rakétákat az ország felé.

ÓVÓHELYRE KÉNYSZERÜLTEK

A gázai háborút kirobbantó Hamász-vérengzés hétfői, első évfordulóján szinte az egész izraeli lakosság óvóhelyre kényszerült. A világ több nagyvárosában ugyanakkor tüntetéseket, tömegrendezvényeket, megemlékezéseket tartottak, amelyeken a résztvevők néhol a palesztinokat biztosították támogatásukról, másutt Izraelt.

A Hamász és szövetségesei tavaly október 7-én hajtottak végre példátlan terrortámadást Dél-Izrael ellen. A Gázai övezetből indított rajtaütésben 1205 embert gyilkoltak meg, mintegy háromezret megsebesítettek, s 251 embert elhurcoltak, akik közül 101 még ma is a fogságukban van, de már nem mind él. Izrael átfogó földi offenzívát indított az övezet ellen azzal céllal, hogy megsemmisítse a Hamászt. A hadműveltben már több mint 41 ezer palesztin halt meg, s a 2,3 milliós gázai övezeti lakosság 90 százaléka otthona elhagyására kényszerült. Gáza romokban hever; a területen humanitárius válság alakult ki.

TŰZSZÜNETET SÜRGETNEK

Európai uniós vezetők és a NATO-főtitkár a harcok leállítását és a túszok elengedését sürgették a gázai háború egyéves évfordulóján. Olaf Scholz német kancellár is tűzszünetet sürgetett. Támogatásáról biztosította Izraelt, de szóvá tette a palesztin lakosság szenvedését is a Gázai övezetben. Követelte, hogy Irán és szövetségesei, köztük a Hezbollah hagyjanak fel az Izrael elleni támadásokkal.

A brit kormányfő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az Izrael ellen végrehajtott múlt keddi iráni rakétatámadás agresszió volt, és a konfliktus komoly mértékű eszkalációját jelentette. Keir Starmer szerint a csapás nyomán ismét nyilvánvalóvá vált, hogy Irán milyen rosszakaratú szerepet tölt be a térségben. Starmer szerint a térség nem tud elviselni még egy évet ugyanilyen körülmények között. Hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetnek nincs katonai megoldása, éppen ezért újult erővel kell folytatni a diplomáciai tevékenységet.

A jordániai külügyminiszter a Hezbollah ellen indított izraeli háborút bírálta. A Bejrútba látogató Ajmán Szafadi kijelentette: az izraeli hadművelet „teljeskörű regionális háborúba” taszítja a Közel-Keletet. Szerinte katasztrófával és az egész régiót fenyegető eszkalációval állunk szemben.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás