2025. január 1., szerda

Ilham Aliyev felszólította Oroszországot, hogy ismerje be az azeri repülőgép lelövését

Ilham Aliyev azeri elnök vasárnap kijelentette, hogy az Azerbaijan Airlines (AZAL) légitársaság szerdán Kazahsztánban lezuhant gépét Oroszország területéről leadott ,,lövések" találták el, és azzal vádolta meg Moszkvát, hogy el akarta titkolni a szerencsétlenség valós okait. Felszólította Moszkvát, hogy ismerje el ,,teljes felelősségét” az ügyben.

Aliyev azzal érvelt, hogy a repülőgép farka sérült meg az orosz területről leadott lövések miatt, és a pilóták elveszítették az uralmat a gép felett elektronikus zavarás következtében. A balesetben 38-an haltak meg, 29-en túlélték, és a gép sérülései, valamint a túlélők vallomásai szerint valószínűsíthető, hogy az orosz légvédelem hibája okozta a tragédiát.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton bocsánatot kért Aliyevtől a „tragikus incidensért”, és elismerte, hogy lövések dördültek, ám arról nem tett említést, hogy azok eltalálták volna a gépet. Oroszország azzal védekezett, hogy a térségben ukrán dróntámadásokat próbáltak megakadályozni, miközben a rossz időjárási viszonyok is nehezítették a repülést. A baleset ügyében a kazah hatóságok nemzetközi vizsgálatot indítottak, amelyhez szakértők és a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) is csatlakozott. A gép fekete dobozait Brazíliába küldték elemzésre.

Aliyev azt követelte, hogy Oroszország vállalja teljes felelősségét, büntesse meg az érintetteket, és nyújtson kártérítést Azerbajdzsánnak és az áldozatok hozzátartozóinak. Az azeri elnök szerint a balesetet „véletlenül” okozták, de az orosz hatóságokat és médiát az „ügy eltussolásával” vádolta, mivel több abszurd magyarázatot, például madárrajjal való ütközést és fedélzeti gázpalackrobbanást vetettek fel. A tragédia miatt számos légitársaság, köztük a Flydubai és az El Al, felfüggesztette oroszországi járatait.

A katasztrófa áldozatairól vasárnap Bakuban tartottak megemlékezést, amelyen részt vett Aliyev elnök és felesége is. Az eseményen méltatták a pilóták hősiességét, akik a biztos halál tudatában is próbálták minimalizálni az áldozatok számát. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) átfogó, átlátható vizsgálatot sürgetett, és 30 napon belül jelentést ígért az esetről. Ha bebizonyosodik, hogy katonai tevékenység áll a háttérben, az IATA szerint az elkövetőknek bíróság elé kell állniuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Képernyőkép a lezuhant repülőgépről (Forrás: Beta)