Az iszlamista Hamász terrorszervezet szombaton szabadon engedett négy, 19-20 éves izraeli katonanőt, akiket 2023. október 7-én a Nahal Óz nevű övezet melletti katonai támaszpontról hurcoltak el.
A Hamász erődemonstrációt rendezett Gáza város Palesztina terén egyenruhába öltözött, maszkos fegyveresek tömegével, mielőtt átadta volna az izraeli nőket a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek.
A 477 nap után szabaduló, saját lábukon érkező katonanőket a Vöröskereszttől az izraeli hadsereg (IDF) katonái veszik át, és a határhoz közeli Reim katonai támaszpontra viszik. Elsőként szüleikkel találkoznak, majd helikopterrel az ország közepén fekvő Beilinszon kórházba szállítják őket többnapos kivizsgálásra.
A terrortámadásban hét megfigyelő katonát hurcoltak Gázába a Nahal Óz támaszpontról. Egyiküket, Ori Magidist néhány hét elteltével kiszabadították az IDF-katonái. Noa Marcianót megölték, holttestét később az IDF kivitte Gázából. Naama Levy, Daniela Gilboa, Karina Ariev és Liri Elbag szombaton kiszabadult, Agam Bergert pedig várhatóan a jövő héten adják át Izraelnek, újabb három tússzal.
A Gázai övezet kerítésén elhelyezett videókamerák felvételeit figyelő katonanők a Hamász terrortámadása előtt számos alkalommal figyelmeztették feletteseiket gyanús jelekre, hiába.
Az izraeli katonanőkért fejenként ötven palesztin rabot enged szabadon Izrael a börtönökből. A kétszáz fogoly közül százhúsz életfogytiglani büntetését töltötte, sokan közülük gyilkos terrormerényletekért. Hetven egykori rabnak el kell hagynia Izraelt és a palesztin területeket, őket külföldön engedik szabadon.
A négy katonanő elengedését minden izraeli tévécsatorna élő adásban közvetítette.
A Gázai iszlamista terrorszervezetek jelenleg kilencven túszt őriznek az övezetben; egy részük valószínűleg már nem él.
A HÉTEN SZABADUL AZ UTOLSÓ CIVIL NŐ
A Hamász közölte szombaton, hogy él az utolsó civil női túsza, és egy hét múlva szabadon engedi őt.
Arbel Jehudot a Hamász és Izrael közötti megállapodás értelmében már szabadon kellett volna engednie a palesztin iszlamista terrorszervezetnek. Az izraeli miniszterelnöki hivatal szombaton azzal fenyegetőzött: a Gázai övezet északi részén lakók nem költözhetnek vissza otthonukba mindaddig, amíg nem engedik el Jehudot.
A Hamász magyarázatként hozzátette, hogy Arbel Jehudot az Iszlám Dzsihád ejtette foglyul, és a két szervezet megállapodása szerint a jövő héten engedik el harmadmagával.
A 29 éves nőt otthonából, Nir Óz kibucból hurcolták el párjával, Ariel Kunióval együtt a Hamász terrortámadásában 2023. október 7-én.
Az Iszlám Dzsihád szerint Arbel Jehud katonának minősül, mert katonai kiképzést kapott, és ezért nem vonatkozik rá az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti és túszügyi megállapodás azon része, miszerint utóbbinak elsőként a civil női túszokat kell szabadon engednie.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal azt írta szombat reggel: „Izrael és a Hamász megállapodása értelmében Izrael mindaddig nem engedi a gázaiak átjutását a Gázai övezet északi részébe, amíg meg nem oldják Arbel Jehud civil túsz szabadon bocsátását, amit már szombaton kellett volna.”
A megállapodás szerint először a még élő túszokat adják át Izraelnek, közülük is előbb a nőket engedik el, utána a férfiakat, valamint előbb a civileket, és utána a katonákat. Arbel Jehudnak így a héten ki kellett volna szabadulnia. A megállapodás értelmében a civil női túszok elengedése után a háború miatt a Gázai övezet déli részébe elmenekült palesztinok visszatérhetnek északra.
EGYIPTOMBAN AZ ELENGEDETT PALESZTINOK
Megérkezett szombaton Egyiptomba hetven olyan palesztin fogoly, akit az izraeli hatóságok a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezettel megkötött túszügyi megállapodás második fázisában engedtek ki a börtönből – jelentette az al-Kahira egyiptomi tévécsatorna. Izrael összesen kétszáz palesztin foglyot engedett el most, másokat Ciszjordániába, illetve a Gázai övezetbe szállítanak.
A tévé adásában a foglyokról mint kitoloncoltakról beszéltek, és megérkezésük után egyiptomi kórházakba szállítják őket orvosi ellátásra, kezelésre. A tévé felvételein a foglyok szürke tréningruhát viseltek, és a rafahi határátkelő egyiptomi oldalához érkező két buszról szálltak le.
A foglyok Egyiptomba érkezésük után Algériába, Törökországba, Katarba vagy Tunéziába utaznak tovább – mondta a kiszabadult foglyok ügyeit nyomon követő palesztin főbizottság vezetője.
Az Izrael által elengedett kétszáz palesztin foglyot a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának adták át – közölte Abdullah Zaghari, a palesztin foglyok érdekképviseleti csoportjának vezetője.
A foglyok közül 90-et az izraeli Ofer börtönből engedtek szabadon Ciszjordániába, míg a Gázai övezetbe vagy külföldi deportálásra szánt foglyokat az izraeli Negev-sivatagban levő Keciot börtönből engedték ki.
A Palesztin Hatóság Fogolyügyi Bizottságának tájékoztatása szerint a kétszáz szabadon engedett közül 121 életfogytig tartó börtönbüntetését töltötte, de a többi 79-et is hosszú szabadságvesztéssel sújtották.
A szabadon engedettek közül 16-an a Gázai övezetbe mentek, ők a Kerem Salom-i gázai–izraeli határátkelőn léptek be a palesztin területre.
Nyitókép: A négy szabadon engedett katonanő (Fotó: Beta/AP)