Törvényt fogadott el az iraki parlament, amely büntetendővé teszi a kapcsolatok bármiféle normalizálását Izraellel – jelentette csütörtökön az INA állami hírügynökség.
Az iraki parlament tájékoztatása szerint szerdán a 329 fős törvényhozás jelen lévő 275 tagja egyöntetűen támogatta a jogszabályt.
A jogszabály értelmében egyebek mellett betiltják a diplomáciai, politikai, katonai, gazdasági, illetve kulturális kapcsolatokat Izraellel. A törvény hatálya minden iraki állampolgárra, az állami és független intézményekre, valamint a közel-keleti ország területén dolgozó külföldiekre is kiterjed.
A törvény megsértőit életfogytiglani börtönnel, illetve akár halálbüntetéssel is sújthatják.
Muktada asz-Szadr nagy politikai befolyással rendelkező síita hitszónok „hatalmas vívmánynak" nevezte a törvényt és utcai ünnepségekre szólította az irakiakat. Irak nem ismeri el Izraelt, s diplomáciai kapcsolatai sincsenek a zsidó állammal.
Tavaly szeptemberben az autonóm Kurdisztán régióban konferenciát tartottak, amelynek keretében a diplomáciai viszony normalizálását követelték Izraellel más arab országok mintájára. A bagdadi kormány és a kurdisztáni regionális vezetés is elítélte a tanácskozást és elfogató parancsokat adtak ki több résztvevő ellen.
Izrael és az Egyesült Arab Emírségek, valamint Bahrein 2020 szeptemberében amerikai közvetítéssel normalizálta diplomáciai kapcsolatait – az úgynevezett Ábrahám-egyezmények aláírásával. Később Marokkó és Szudán is csatlakozott a megállapodásokhoz.