2024. december 22., vasárnap

Tízezrek tüntettek a hatalomátvétel ellen

A tiltakozó tömegek a polgári kormány visszaállítását követelték Szudánban

Tízezrek vonultak ki szombaton Szudán nagyvárosainak utcáira, hogy a katonai hatalomátvétel ellen tiltakozzanak és követeljék a polgári kormány visszaállítását. A Szudáni Orvosok Központi Bizottsága (CCSD) szerint a biztonsági erők három tüntetőt lőttek le a megmozdulások során.

A fővárosban, Kartúmban a rendvédelmi szervek könnygázzal és levegőbe leadott lövésekkel oszlatták a százezres tömeget, miután szemtanúk beszámolói szerint a tüntetők felállítottak egy pódiumot és egy ülősztrájk lehetőségét is felvetették. A hadsereg nagy erőkkel volt jelen a fővárosban, úttorlaszokat emelt a legfontosabb kereszteződéseken és hidakon.

A CCSD szerint a Kartúmmal szomszédos Omdurmán városában a biztonságiak éles lőszert használtak megölve három tüntetőt. A Szudáni Orvosok Központi Bizottsága hozzátette, hogy Kartúmban, Omdurmánban, illetve a keleti al-Kadarif tartományban összesen 110-en megsebesültek, köztük többen lövésektől. A szudáni rendőrség az állami televíziónak adott nyilatkozatában tagadta, hogy éles lőszerrel lövéseket adott volna le a tüntetőkre, illetve közölte, hogy több biztonsági is megsebesült a tiltakozó akciók során. A hadsereg egyelőre nem reagált a megkeresésekre.

A mostani megmozdulások az eddigi legnagyobb kihívást jelentik Abdel-Fattáh al-Burháni tábornok számára, aki az elmúlt hét elején ragadta magához a hatalmat, elmozdítva és őrizetbe véve Abdallah Hamdok miniszterelnököt.

A tüntetők szudáni zászlókat lengettek és azt skandálták, hogy „Nem dicső a katonai hatalom", „Add fel Burháni", „Forradalom, forradalom" és

„Miénk az ország és polgári kormányunk van". A tüntetők közül többeknél a megbuktatott, de továbbra is népszerű Hamdok miniszterelnök képmását lehetett látni. A hatóságok által elrendelt távközlési zárlat miatt az aktivisták SMS-üzenetek, szórólapok, illetve falfirkák útján szerveződtek.

Az Egyesült Államok és az ENSZ is önmérsékletre intette Burhánit, mondván aszerint fogják értékelni az új vezetést, hogy miként bánik a tüntetőkkel. Burháni egyébként pénteken jelentette be, hogy napokon belül új, technokrata miniszterelnököt nevez ki Szudánban a hadsereg.

Az orosz állami tulajdonban lévő Szputynik hírügynökségnek adott nyilatkozatában a tábornok elmondta, hogy az új miniszterelnök a hadsereggel megosztva vezeti majd az országot.

Burháni tábornok hétfőn rendkívüli állapotot hirdetett ki, feloszlatta a kormányt, őrizetbe vette Abdallah Hamdok miniszterelnököt, a kormány több tagját és más vezetőket. Az államcsínyt elítélte több nemzetközi szervezet és nyugati ország, közöttük az ENSZ és az Egyesült Államok. A katonaság a nemzetközi nyomás hatására szabadlábra, de házi őrizetbe helyezte Hamdok kormányfőt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás