„Szélsőséges mértékű brutalitás” jellemzi az észak-etiópiai Tigré tartományban zajló fegyveres konfliktust, és minden érintett követett el súlyos – emberiesség elleni bűntettekkel, illetve háborús bűncselekményekkel felérő – atrocitásokat –, jelentette ki tegnap Genfben Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a világszervezet és Etiópia közös vizsgálatának eredményeit ismertetve. A jelentés nem tükrözi a szemtanúk által régóta hangoztatott körülményt, hogy az atrocitások nagy részéért eritreai katonák lennének felelősek.
Az ENSZ szakértői az etióp kormány által létrehozott helyi emberi jogi bizottsággal együttműködve vizsgálódtak Tigrében, ahol 2020 novemberében háború tört ki a hadsereg és az etnikai alapon szerveződött Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) fegyveresei között.
A kormánycsapatokhoz a szomszédos Eritreából is csatlakoztak katonák. A harcok több ezer ember halálát okozták és milliókat űztek el otthonukból.
Az eritreai katonák megjelenése óta a helybeliek rendszeres és önkényes őrizetbe vételekről, éhínségről, csoportos nemi erőszakról, sőt tömeges üldöztetésekről számoltak be. A világszervezet jelentése szerint sok civil halt meg légicsapásokban és Tigré nyugati részéről már annyi lakost üldöztek el, hogy alig találtak helyieket, akikkel beszélni tudtak.
Az ENSZ-dokumentum megállapítja: katonai táborokat is felhasználtak arra, hogy tigréi lázadókat vagy őket sejthetően támogató civileket kínozzanak meg. Több foglyot titkos helyszíneken őriztek, sok esetben törvénytelenül.
Bachelet ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: minden oldalon muszáj felelősségre vonni az elkövetőket.
A tigréi lázadók júniusi térnyerése óta a kormány kereskedelmi blokád alatt tartja a tartományt, ahová emiatt nem jut be áru és segélyszállítmány. Ennek ellenére a harcok folytatódnak. A lázadók a napokban két stratégiai fontosságú települést is elfoglaltak a fővárossal, Addisz-Abebával határos Amhara régióban, ahonnan a katonaság egy része is kénytelen volt kivonulni.
A központi kormány alighanem emiatt hirdetett ki kedden szükségállapotot fél évre az ország egész területére. Addisz-Abeba vezetése közben felszólította a helybelieket, hogy fegyverrel védjék meg a lakónegyedeiket. Etiópia tíz régiója közül négyben is felszólították a lakosságot, hogy mozgósítson a lázadókkal szembeni harcra. A riadóztatás nem alaptalan, hiszen a TPLF az Oromo Felszabadító Hadsereg (OLA) szakadár szervezettel közösen a főváros irányába nyomul előre. (Szerkesztőségi összefoglaló)