Egyelőre semmi kilátás nincs arra, hogy csillapodik a feszültség a Közel-Keleten. Az izraeli légierő folytatja a támadásait a Gázai-övezet ellen, ahonnan terrorista és iszlamista szélsőséges szervezetek már bő egy hete rakétákkal lövik Izraelt.
Izraeli harcigépek több tucatszor mértek csapást tegnap virradóra különböző célpontokra a Gázai-övezetben. A légitámadás az iszlamista fegyveresek által használt épületeket, alagútrendszert és lakóházakat ért, elsősorban Gázavárosban. Találat érte az áramhálózatot is.
A hadsereg azt állítja, hogy terrorista célpontokat támadott, mert az ellenség röviddel éjfél után rakétákat lőtt ki Gázából az izraeli városokra. A rakétákat a Hamasz szélsőséges iszlamista, mások szerint terrorista szervezet indította.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök előzőleg jelezte, hogy a nemzetközi bírálatok ellenére folytatják a Gázai-övezetet uraló iszlamista szervezetek, elsősorban a Hamasz elleni hadműveletet. Egy terrorista sincs biztonságban – üzente, egyszersmind időt kért az izraeli arab közösségekben fellángolt zavargások lecsillapításához. Közölte ugyanakkor, hogy célja az erőszak megszüntetése, majd ezt követően a zsidó-arab kapcsolatok, az együttműködés és együttélés helyreállítása.
Aviv Kochavi vezérkari főnök szerint az izraeli hadsereg súlyos károkat okozott a Hamasz harcosai által használt alagútrendszerben és a terrorszervezet rakétagyártásában is.
A feszültség áprilisban újult ki, mert zsidó telepesek Jeruzsálem keleti részén ki akartak költöztetni palesztin családokat az otthonaikból, ami ellen az érintettek tiltakoztak. Olaj volt a tűzre, hogy izraeli rendőrök bő tíz napja palesztinokra támadtak a jeruzsálemi Al-Aksza-mecsetnél.
A Hamasz múlt hétfőn erre válaszul rakétákkal kezdte lőni Izraelt, amire a megtámadott ellencsapássokkal válaszol. A Hamasz már 3150 rakétát indított, de többségüket megsemmisítette az izraeli védelem. Izrael légiereje és tüzérsége pedig több száz célpontot támadott a Gázai-övezetben, ahol mintegy kétmillió palesztin él.
A konfliktusban már több mint 190 palesztin és legalább tíz izraeli vesztette életét, a sebesültek száma több száz. Az anyagi kár is óriási. Izrael korábban ugyan közölte, hogy csak katonai célpontokat támad, válaszcsapásai során azonban több mint 2500 palesztin otthona semmisült meg, és – az ENSZ szerint – csaknem 42 ezren menekültek el otthonukból Gázában.
Az AP amerikai hírügynökség független vizsgálatot követel amiatt, hogy az izraeli légierő lerombolta azt a 12 emeletes gázai toronyházat, ahol több külföldi sajtóorgánum működtett tudósítói irodát. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) újságíró-szervezet pedig a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC) fordult azzal a kéréssel, hogy háborús bűntényként vizsgálja ki az esetet. Izrael azzal indokolta a rombolást, hogy az épületet a Hamasz használta katonai felderítésre és fegyverfejlesztésre.
A támadások beszüntetését már országok és nemzetközi szervezetek sokasága követelte, de eddig hasztalanul. A konfliktus miatt már háromszor összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát, de az eddigi ülések eredménytelenül értek véget, a Norvégia által javasolt közös nyilatkozatot nem fogadták el. Ebben egyebek mellett a palesztin családokat fenyegető kelet-jeruzsálemi kilakoltatások megakadályozására szólítanák fel Izraelt, valamint megismételnék a testület támogatását, az évtizedes izraeli-palesztin konfliktus tárgyalásos megoldását.
A napokban több országban is tüntettek a palesztinok Izrael mellett, illetve ellen. Montréalban a hét végén a demonstrálók egymásnak estek. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök elítélte a palesztinpárti és Izraellel szolidáris tüntetők erőszakos viselkedését, valamint a demonstrációkon elhangzott gyűlöletbeszédet, továbbá az antiszemita és iszlamofób megnyilvánulásokat.
Az erőszak megfékezésére és a tömeg oszlatására a montréali rendőrség könnygázt vetett be. A tiltakozók közül azonban többször lövéseket adtak le rájuk. A csetepatében három rendőr és egy demonstráló könnyebben megsebesült.