2024. július 19., péntek

Még nincs esti klinika

Dr. Bićanin szerint az időbeosztás jelentős mértékben csökkentené a várakozási időt és a tömeget a Szabadkai Közkórházban

Az esti klinikák beindításáról – ami az állami egészségügyi intézményekben dolgozó orvosok számára az egyetlen lehetőség a kiegészítő munkára – még tavaly decemberben hozott döntést az Egészségügyi Minisztérium. Azokban a kórházakban, amelyek vállalták az esti klinika bevezetését, a tervek szerint már el kellett volna indulnia a munkának. Ezek között van a Szabadkai Közkórház is, ám ezt a szolgáltatást még nem sikerült bevezetniük, ugyanis az igazgató szerint csupán néhány orvos tudna ebben a munkában részt venni normájuk teljesítményének hiánya miatt.

– Az esti klinika nem azt jelenti, hogy az éjjeli órákban végzik a orvosok a munkájukat, hanem egyfajta kiegészítő munkáról van szó, amelyben azok az orvosok vehetnek részt, akik a munkájuk során teljesítették a megszabott normájukat. Vagyis minden orvosnak, akinek lehetősége van részt venni ebben a kiegészítő munkában, mindenekelőtt a mindennapi normáját kell teljesíteni – hallottuk dr. Goran Bićanintól, a Szabadkai Közkórház igazgatójától.

Azoknak az orvosoknak, akik dolgozni akarnak az esti klinikán, ki kell dolgozniuk ennek a munkának az egész folyamatát: megjelölni a csapatot, azokat az eszközöket, amivel dolgoznak majd, az időt, valamint a vizsgálatok árát és helyét. Ugyanis az esti klinika olyan szolgáltatásokat nyújt majd a törvény szerint, amelyeket meg kell fizetni. Az árjegyzéket pedig az egészségügyi intézmény igazgatóbizottsága határozza meg.

– A Szabadkai Közkórházban jelenleg a belgyógyászaton vizsgálják az esti klinika bevezetésének lehetőségeit, és valószínű, hogy éppen a belgyógyászok fogják elsőként elindítani – mondta az igazgató, majd hozzátette: – Idén a normák teljesítését már nem osztályonként, hanem egyénenként vezetjük, a kritériumok pedig nagyon szigorúak. Éppen a nem teljesített normák miatt nagyon kevés orvosnak nyílik lehetősége részt venni a kiegészítő munkában, viszont ez egyik módja annak, hogy a vizsgálatok elvégzése gyorsabb ütemben haladjon. Például a belgrádi Katonai Egészségügyi Akadémián ez már bejáródott dolog, minden osztályon ki van függesztve, hogy a beutaló nélküli páciensek, vagy azok, akik nem akarnak várni és fizetnének, csak a kiegészítő munkaidő alatt vizsgálhatók meg – mondta az igazgató. Kiemelte, hogy az esti klinika bevezetéséhez külön hely biztosítására is szükség van. A Szabadkai Közkórház felújítása még folyamatban van, ez oknál fogva Szabadkán még nem indították be az esti klinikát, nem definiálták a kiegészítő munkát, és egy orvos sem kapott jóváhagyást az Egészségügyi Minisztériumtól a kiegészítő munkára.

De bevezették a délutáni rendelést a kórházban...

– Igen, február elsejétől öt osztályon délutáni váltásban is dolgozunk. Ezek olyan osztályok, amelyeken eddig nem működött az ügyelet sem, mégpedig a tüdő-, a fertőző, a szemészeti osztályon, az fül-orr-gégészeten és az urológián. A belgyógyászaton is készülődnek arra, hogy két váltásban dolgozzanak. Az is valószínű, hogy a kardiológiai rendelő egyik része délelőtt, a másik pedig délután dolgozik majd. Nagyon messze vagyunk attól, hogy bejelentkezésre érkezzenek a páciensek. Amint a kórházat korszerűsítjük és tájékoztatási központot hozunk létre, lehetővé válik a 15 perces beosztás.

Az elmúlt két hónap tapasztalati alapján megmondható-e, mennyivel csökkent a várakozási idő ezen az öt osztályon?

– Sajnos az emberek nem szoktak hozzá, hogy időpontot kérjenek. Külföldön ez már természetes. Továbbra is azt gondolom, hogy a kiegészítő munka, vagyis az esti klinika a legjobb módja annak, hogy azok, akiknek van pénzük, időben elvégeztessék a vizsgálatot. Meg kell vásárolni azt a jogot, hogy ne kelljen várni egy műtétre, vizsgálatra. Jelenleg például a mandulaműtétre már augusztusra jegyezzük elő a pácienseket.

Pedig kidolgozták már a kiegészítő munka és az egészségügyi fiszkalizáció rendszerét. Június elsejétől nem lehet majd semmit megfizettetni, csak a kiegészítő munkát. Sajnos azonban az esti klinikák bevezetését nem dolgozták ki kellő mértékben, ugyanis nem reformálták meg az egészségügyi biztosítást. Ki kell emelnem, hogy a Szabadkai Közkórházban 28 orvos adta át a kérvényét az úgynevezett megosztott munkaidőre, vagyis arra, hogy két munkaadónál dolgozhasson. Ebből eddig csak négyen írták alá a szerződést a kórházzal és a magánrendelővel.

Említette, hogy egyes vizsgálatokra, műtétekre hónapokat kell várni. Több szakorvosra lenne szükség?

– Nincs orvoshiányunk. Jelenleg 1283-an dolgoznak a Szabadkai Közkórházban, vagyis alkalmazottból nincs hiány, csak mindenki annyit dolgozik, amennyit bír. A múlt évben 11,6 ezer műtétet hajtottunk végre, ami nagyon sok, de még sincsenek teljes egészében kihasználva a lehetőségek. Például egyik nőgyógyászunk, Luka Anđelić a nőgyógyászaton a munka 70 százalékát egyedül végzi, akkor nyilván a többi orvosnak nincs meg a normája. Vagy a sebészeten senki nem végez annyi műtétet, mint dr. Takács. Ezért van szükség arra, hogy egyénileg vizsgálják a teljesítményeket. Vagy például az általános orvosok esetében 38 páciens megvizsgálása a norma. A szakorvosok esetében viszont sokkal kisebbnek kellene lennie, mert sok esetben bonyolult műtéteket is végeznek, aminek más értéke van, mint egy vizsgálatnak, mégis például az ortopédián egy orvosra 70-80 páciens jut. Nincs elég orvosunk a még több program bevezetésére, és az állam nem támogat minket. Vagyis hiába vennénk fel még szakorvost, nem bővítené az állam a nekünk szánt keretet. Mindenképpen szükség lenne a várólisták bevezetésére, ami jelentős mértékben lecsökkentené a várakozási időt.