2024. július 20., szombat

Fagyasszák be a csődeljárást

Nenad Čanak a nagybecskereki Šinvozba látogatott

Tegnap a csődeljárás alatt álló nagybecskereki Šinvoz vasútiszerelvény-javító vállalatban járt Nenad Čanak a VSZL elnöke és Aleksandar Marton parlamenti képviselő. A gyár bejáratánál a dolgozók egy csoportja neheztelt a ligásokra, mivel szerintük alelnökük Bojan Kostreš nem tartotta be ígéretét, és nem állt a Šinvoz tiltakozóinak élére. A csődeljárási bíróság utasítására hivatkozva a pártvezetőt a biztonsági dolgozó előbb nem akarta beengedni, aztán azt mondta, hogy ő, mármint Čanak bemehet, de az újságírók nem. Rövid huzavona után aztán Čanak is, és az újságírók is bementek a gyárba. Igaz, hogy az ügyviteli épületbe már nem jutottak be és Nebojša Bajić csődeljárási igazgató sem jött ki az irodájából, hogy találkozzon a pártvezetővel. Végül Nenad Čanak Radoslav Orašaninnak, a gyár kisrészvényeseinek az elnöke, valamint az újságírók hadának a kíséretében megtekintette a gyár udvarát, és tájékozódott a csődeljárás alatt álló vállalat helyzetéről.

Tavaly novemberben indult csődeljárás a 2004-ben magánosított vállalatban, ez év január 31-én pedig a Privatizációs Ügynökség felbontotta a Šinvoz privatizációs szerződését. Ennek ellenére a csődeljárás folytatódott. Ugyanis a Privatizációs Ügynökség bejelentette, hogy a Nebojša Ivkovićtyal 2004-ben kötött szerződés felbontása után a Šinvoz 56 százaléknyi társadalmi tulajdona átkerül a Részvényalapba.

Hogyha pedig ez a vagyoni változás bekerül a Gazdasági Ügynökség Cégjegyzékébe, akkor ennek a vagyonrésznek a képviselete az eddigi többségi tulajdonosról átruházódik a Csődeljárási Központra. A csődeljárás pedig a bíróság szerint törvényes keretek között folytatódhat.

A Šinvoz dolgozói és kisrészvényesei viszont a csődeljárás „befagyasztását” követelik, mivel szerintük a bevezetését számos törvényszegés előzte meg, aminek a kivizsgálása folyamatban van. Szerintük a tulajdonos szándékosan juttatta őket csődbe, hogy aztán – mint a legnagyobb hitelező – újra megkaparintsa a vállalat többségi tulajdonát. Közben pedig megszabadulhat a gyár 470 dolgozójától is.

A dolgozók elsősorban azt kérik az illetékes állami szervektől, hogy vizsgálják ki a Šinvoz gazdálkodását a 2005, 2006 és 2007-es évben. Közben arra is emlékeztetnek, hogy Mlađan Dinkić január 16-án kijelentette, hogy „alapos a gyanúja annak, hogy szándékosan juttatták csődbe a Šinvozt”.

Čanak szerint elfogadhatatlan, ami a Šinvozban történik, amit a társadalmi vagyon kifosztásának nevezett. Kijelentette, hogy a jelenlegi zűrzavaros állapotok közepette nem sokat lehet tenni az ügyben, de azt ígérte, hogy a választások után újra eljön Nagybecskerekre, és egy munkacsoport fogja kivizsgálni a Šinvozzal kapcsolatos gyanús ügyleteket.