Vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (OKÜ) Victor Ponta román miniszterelnök ellen. A kormányfőt adócsalásban, pénzmosásban és közokirat-hamisításban való bűnrészességgel vádolják.
Az OKÜ június elején jelentette be, hogy tizenhét rendbeli okirat-hamisítás, pénzmosás és adócsalásban való bűnsegédlet gyanújával nyomoz Victor Ponta ellen. A vádhatóság szerint a bűncselekményeket Victor Ponta ügyvédként, nyolc évvel ezelőtt követte el, erre az időszakra a kormányfő mostani képviselői mentelmi joga nem terjeszthető ki.
A vád szerint Victor Ponta noha ténylegesen semmilyen ügyvédi munkát nem végzett el, havonta 2000-3000 eurós honoráriumot vett fel az azóta szenátorrá választott, majd Ponta által miniszterré is kinevezett Dan Şova ügyvédi irodájától. Hogy a honorárium jogosságát igazolja, beszámolókat hamisított, ehhez más ügyvédek tevékenységi beszámolóját másolta le. A jogtalanul felvett teljes összeg az OKÜ szerint 181 439 lejre rúg, ez mintegy 45 ezer euró. Ráadásul a vádhatóság és az általa felkért független könyvvizsgáló is azt állítja, hogy erre az összegre a kormányfő elfelejtette befizetni az adót.
A vádemelés előtti napon a miniszterelnök önként jelentkezett az ügyészségen és egy olyan, az Európai Unió Bírósága (EUB) által szeptember elején hozott ítéletet hozott fel védelmére, amely kimondja: a jogtanácsosi tevékenység akkor is elvégzettnek tekintendő, ha a jogász semmilyen tevékenységet nem folytatott. Ez azonban akár nyolc év börtönt is hozhat a kormányfőnek – vélik a jogi szakértők –, ugyanis ezzel Victor Ponta saját sírját ásta meg, gyakorlatilag elismerte, hogy semmilyen szolgáltatást nem nyújtott a Romániában jelentős összegnek számító honoráriumért. Ráadásul az EUB egy olyan ügyben döntött, amelyben a jogtanácsos exkluzivitási szerződést kötött, azaz vállalta, hogy az általa tanácsolt cég versenytársainak nem dolgozik, ami viszont nem szerepel a Victor Ponta szerződésében.
Victor Pontát három rendbéli összeférhetetlenséggel is meggyanúsította az OKÜ, mert kormányfőként három ízben is miniszterré nevezte ki korábbi üzlettársát, Dan Şovát. Ebben az ügyben viszont – mivel miniszterelnöki minőségében érintett – mentelmi joggal rendelkezik, amelyet a Parlament nem vont meg, így nem indulhatott ellene eljárás.
Klaus Iohannis államelnök a kormányfő azonnali lemondását kérte. Victor Ponta azonban nem mond le, mivel azt állítja, hogy az ellenzék az ügyészséget használja fel kormánybuktató céljainak elérésére. Az OKÜ valójában „államcsínyt” akar elkövetni, és így akarja megbuktatni a szociáldemokrata kormányt. Facebook-oldalán ezt írta: „Úgy tűnik, Románia egyetlen gondja egy szakmaiatlanul eljáró ügyész rögeszméje, aki tíz évvel ezelőtti, állítólagos bűncselekményeket kitalálva akar karriert építeni.”
Klaus Iohannis államfő nem tehet szinte semmit. Legfeljebb kérheti a sáros kormányfő lemondását. Nem függesztheti fel viszont Victor Pontát tisztségéből, mivel a vádemelés nem a miniszterelnöki mandátuma során elkövetett bűncselekményekre vonatkozik.
A kormányzó Szociáldemokrata Pártnak pedig védenie kell Pontát, mert bukása esetén az államfő bizonyára ellenzéki politikust jelölne ki kormányfőnek, és a szociáldemokratákat akkor a jelenlegi koalíciós partnerük, a nacionalista-patrióta, a Románia Haladásáért Országos Szövetség elárulhatná, új kormánytöbbséget hozva létre a liberálisokkal.