2024. július 16., kedd
BRASSÓI TUDÓSÍTÓNKTÓL

Beszélni róla kockázat

A Román Hírszerző Szolgálat (RHSZ) 2014. évi jelentésében az alkotmányos rendet veszélyeztető tényezők közé sorolta a székelyföldi autonómiatörekvéseket.

A 39 oldalas dokumentumban egyetlen bekezdés foglalkozik az „etnikai alapú szélsőségességgel.” Az RHSZ bölcsen megállapítja, hogy „az autonómiapárti diskurzust az autonómia nyílt hirdetése jellemezte.”

A hírszerző szolgálat – munkájának felértékeléseként – azonban eldicsekedte, hogy a román állam intézményeinek fellépése következtében csökkent a szélsőséges, hungarista csoportok megnyilvánulásainak intenzitása, így ezen a téren kevesebb a fenyegető jelenség. Ám az irredentizmus elhárításával foglalatoskodó ügynököket mégsem kell leépíteni, hiszen – állapítja meg az RHSZ – a nemzeti kisebbségek helyzetét továbbra is befolyásolják „egyes szomszédos államokbeli hivatalosságok vagy diplomaták” arra irányuló erőfeszítései, hogy bevonják nemzettársaik közösségét az anyaország érdekeinek támogatásába. A jelentés – Magyarország vagy a romániai magyar közösség megnevezését kerülve – utal egy országra, amely az ellenőrzés megerősítésére törekszik „nemzettársainak közössége és annak fő szervezetei fölött.”

A jelentés kiszivárogtatása előtt néhány nappal a román védelmi miniszter, a székelyföldi születésű Mircea Dusa egy marosfői konferencián a romániai magyar érdekvédelmi szervezeteknek adta ki a parancsot: az autonómiának nincs mit keresnie a romániai közbeszédben, egy demokratikus országban a kisebbségeknek be kell tartaniuk az alkotmányt és a törvényeket! A honvédelmi miniszter szerint a területi autonómia emlegetése ellentmond az alkotmány első cikkelyének, amely kimondja a román állam szuverenitását.

A miniszter ezzel törvényt sértett, hiszen Románia Alkotmánya szavatolja a szólásszabadságot. Ráadásul figyelmen kívül hagyott egy precedens értékű bírósági döntést. Idén júniusban ugyanis a Szatmár megyei törvényszék jogerős ítéletben kimondta: nem nevezhető szélsőségesnek az a személy, aki Románia valamely régiójának az önrendelkezését népszerűsíti. Az indoklásban rámutattak: az autonómia Európa más országaiban működő intézmény, ezért nem minősíthető szélsőséges jelenségnek.

A Román Hírszerző Szolgálat jelentéséről egyes elemzők megállapították, hogy copy paste-tel készült, a tavalyi jelentésből számos megállapítást egyszerűen átmásoltak. A magyarveszélyt a jelek szerint még hosszú ideig kontrolcé-kontrolvézik. Talán még akkor is, amikor már rég eltűnt a magyarság Erdélyből.